Özel okul fiyatlarında tavan artış yüzde 62,98

CatWalk

New member
2022-2023 yılı okul fiyatları için TÖZOK tarafınca yapılan açıklamada, “MEB Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin ilgili unsurları ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın geçmiş senelerdaki uygulamaları değerlendirildiğinde 2022-2023 öğretim yılı okul fiyatları için azami artış oranının yüzde 62,98 olduğu görülmektedir. Kurumlarımız, velilerini ve çalışanlarını göz önüne alarak azami dikkatle bütçe yapacak ve kendi artış oranlarını yayınlayacaklardır” denildi. Artış oranını pahalandıran TÖZOK Lideri Öztürk şunları söylemiş oldu:
“Bu artış 5580 sayılı kanunla bize verilmiş ve geçmiş 3 yılın 12 ay ortalamasına göre değerlendirdiğimiz bir sınırlama. Azamî bu biçimde bir oran ortaya çıkıyor. Fakat okullarımızın bu minvalde artış yapacağını düşünmüyoruz. Kendi velilerinin durumunu gözeteceklerdir.

ÖĞRENCİYİ KORURKEN ÖĞRETMENE EN DÜZGÜN MAAŞI SAĞLAYACAKLAR
Bir yandan da enflasyonun yüzde 36 olduğu bir devirde masraflarını de düşünecekler. Yeni açıklanan datalara göre geçen yıl eğitim yüzde 17 oranında artışla öbür alanların gerisinde kaldı. Öbür yandan eğitim fiyatları ocak ayında belirtildiğında bütün bir seneyi kapsıyor ve orta devirde rastgele bir artış yapılamıyor. Okulların en değerli sarfiyat kalemi işçi ve öğretmen maaşları. Minimum fiyatlara yapılan yüzde 40’lık artış, gaz elektrik üzere masrafların yüzde 130 civarında artması, sarf maliyetlerinde yüzde 280’lik artışlar kelam konusuyken okullarımızın da bir bütçe yaparken bunları göz önüne almaları gerekecek. Ancak okullarımızın belirlediğimiz azamî tavanın altında kalacaklarına inanıyorum. Bir yandan öğrencilerini koruma ederken, öteki yandan da öğretmenlerine en güzel maaşı vermek maksatları olacaktır.

ŞUBAT VE MART AYLARINDA FİYATLAR AÇIKLANIR
Yasaya bakılırsa özel okulların Mayıs sonuna kadar fiyatlarını açıklama hakkı var. Fakat son senelerdaki teammüllerde Ocak ayı ortasında açıklanmaya başlanıyor. Şubat ve Mart aylarında açıklanmış oluyor.

ÖZEL OKULLARDA KAPANMA TEDİRGİNLİĞİ
Okullar fazlaca sıkıntı durumdalar. Birçoğu kapanma durumuyla yüzleşiyor. Bilhassa bir-iki yıl evvel açılmış ve borcu olan okulların hayli uzun mühlet ayakta kalabileceğini düşünmüyorum. Bu artışı karşılayamayacak velilerimiz, artışı yapamayacak okullarımız olacak. Başka yandan da okullarımız bir kez deklare ettikları sayıyla bir yıl yaşayacaklar. Her türlü artışa karşı savunmasız kalacaklar. Pandemi aslına bakarsan ortamı daralttı, üstüne bu gelince istihdam alanında da kayıp olacağını düşünüyorum.”