’Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi’ komitede

CatWalk

New member
TBMM Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Kurulu AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler başkanlığında toplandı. Komiteye hükumet ismine Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy ve ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı. Komitede, koronavirüse yakalanan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem’in yerine teklifte imzası olan AK Parti Sinop Milletvekili ve kurul üyesi Nazım Maviş sunum yaptı. Teklifin detayları hakkında komiteye bilgi veren Maviş “Öğretmenler açısından kıymetli bir kanun teklifinin görüşülüyor. Öğretmenlik mesleğinin vakit içeresinde rolünün değişti, artık entelektüel taraftan gelişmiş, estetik duygusu olan ve gücünü yetkisinden değil yarattığı tesirinden alan yeni bir öğretmen modeli vardır. Bu öğretmen modelinde mesleksel saygınlık ve statü, liderlik hünerleri üzerine konseyi uzman gücüne dayanmaktadır. AK Parti olarak bu çerçevede öğretmenlik mesleğinin saygınlığını, verimliliğini, uzmanlığını ve aktifliğini daha da artırmak evvelarimizdendir” dedi ve kelamlarına şu biçimde devam etti.

“YENİ ÖZLÜK HAKLARI ÖNGÖRÜLÜYOR
“Öğretmenlerimizle ilgili bir daha kuvvetli bir adım atıyor ve öğretmenlerimiz için değerli güçlendirmelerin yer aldığı öğretmenlik meslek kanununu aziz meclisimize teklif ediyoruz. bu biçimdesine bir mesleği ele almak; bu mesleği çerçevelemek, mesleğin gelişmenine yönelik bir düzenleme yapmak hem onurlu tıpkı vakitte güç bir iştir. bu biçimde bir nazaranvi kıymetli bir müddetden beri yapmaya çalıştık ve muhakkak bir basamağa geldik. Öğretmenlik bir ihtisas mesleği olarak tanımlanmasına karşın bugüne kadar mesleğin standartları, mesleğe giriş, meslek basamakları ve özlük hakları ile ilgili bir meslek kanunu yapılmamıştır. Mevzuatımızda var olan öğretmenlik mesleğinin gerektirdiği hukukî tabanı değerli oranda karşılayan düzenlemeler yanında kanun teklifimizle, mesleğe girişten itibaren öğretmenlik mesleğinin kıymetiyle uyumlu bir meslek sisteminin kurulması ve bu meslek sistemiyle alakalı yeni özlük haklarının belirlenmesi öngörülmektedir”

MUTABIK KALARAK BU TEKLİFİ HAZIRLADIK
“Gerek sendikalarımız, gerek fikir kuruluşlarımız, gerekse siyasi partilerimiz öğretmenlik meslek kanununa dönük çalışmalar yapmış, raporlar hazırlamıştır. Ayrıyeten Ulusal Eğitim Bakanlığımız ve cumhurbaşkanlığı eğitim siyasetleri konseyimiz da öğretmenlik meslek kanununa dönük hazırlıklar yapmış, raporlar hazırlamış, kanun çalışmalarına altlık oluşturacak teklifler sunmuşlardır. Biz de bu çalışmayı hazırlarken yapılan tüm bu çalışmalardan yararlandık. Cumhur İttifakı’nın kurul üyeleri ile de istişareler yürüterek birlikte mutabık kalarak bu teklifi hazırladık. şüphesiz ’Çok daha geniş ve kapsamlı bir meslek kanunu hazırlanmalıydı’ diyen arkadaşlarımız olabilir. Öğretmenlerimizin tahlil bekleyen acil ve bir meslek kanununun öncelikli ve en temel konularını teklifimize derç etmek suretiyle ve teklifimizde yer almayan kararlar açısından da ilgili kanunlara atıfta bulunmak suretiyle bir an evvelden bu kanunu meclisin takdirine arz etmenin daha hakikat olduğunu düşündük.”