Öğretmenler Günü tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

CatWalk

New member
BAKAN ÖZER ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİ

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 24 Kasım Öğretmenler Günü ötürüsıyla 81 vilayetten gelen öğretmenlerle Anıtkabir’i ziyaret etti. Bakan Özer başkanlığındaki bakanlık bürokratları ile öğretmenlerden oluşan heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine ulaştı. Bakan Özer’in mozoleye çelenk bırakmasının akabinde hürmet duruşunda bulunuldu.sonrasındasında Misak-ı Ulusal Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Özer, deftere şunları yazdı: “Başöğretmen’imiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Yeni jenerasyon sizlerin yapıtı olacaktır. Yapıtın değeri, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır’ diyerek kıymetini işaret buyurduğunuz öğretmenlerimizin bu özel gününde, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle huzurlarınızdayız. Ülkemizin en büyük zenginliği olan çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilgi, donanım ve maharetle yetiştirmeyi en büyük nazaranv addediyoruz. Yeni jenerasyonları emanet ettiğiniz öğretmenlerimizle birlikte bizlere çizdiğiniz amaçlar doğrultusunda gelecek nesillere daha müreffeh, kuvvetli ve prestijli bir ülke bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz. Ruhunuz şad olsun.” Özer, sonrasındasında birlikteindeki bürokratlar ve öğretmenlerle Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirdi.
İstanbul’da 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Taksim Meydanı’nda merasim düzenlendi. Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Merasim hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın akabinde bitmiş oldu.

Öğretmenden öğrencilere ’24 Kasım’ sürprizi

Diyarbakır’da öğretmen Yusuf Tümay (44), okuldan geriye kalan vakit içinderında köy köy gezerek, dezavantajlı öğrencilere toplumsal medyadan topladığı ayakkabı, giysi, kitap, oyuncak ve kırtasiye materyallerini dağıtıyor. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğrencilerle buluşan Tümay, “’Bir çocuk gülsün, dünya değişsin’ diyerek yola çıktım” dedi. Osmaniye’de mevsimlik personel olarak geçimini sağlayan 10 çocuklu ailenin en küçüğü olan Yusuf Tümay, maddi durumu güzel olmadığı için komşusunun verdiği kitapla üniversiteye hazırlanıp, 3 ay müddetle de paklık nazaranvlisi olarak çalıştığı dershanede eğitim gördü. 1998 yılında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni kazanan Tümay, dereceyle mezun olup, 2001 yılında Diyarbakır’ın Eğil ilçesine atandı. bakılırsavinin birinci senelerında kırsal mahallelerdeki kız çocukları için de büyük efor sarf eden Tümay, bir dernekle irtibata geçerek, 8 derslikli bir okul yaptırdı. 9 yıldır Ergani ilçesindeki Cahit Sıtkı Tarancı İlkokulu’nda misyon yapan 3 çocuk babası Tümay, toplumsal medyadan topladığı ayakkabı, giysi, kitap, oyuncak ve kırtasiye gereçleri köylerde yaşayan dezavantajlı öğrencilere dağıtıyor. DHA