Öğrencileri ıslatınca ortaya sanat yapıtı çıktı

CatWalk

New member
Öğretmenlik mesleğine başladığı günden itibaren 11 yıldır tıpkı okulda misyon yapan Recep Bingöl, “2-3 sene evvel çocuklar bir daha bir gün havanın hayli sıcak olmasından yakınmışlardı. Ben de su savaşı oynattım serinlemeleri için. Birbirimizi ıslatırken tesadüfen ortaya hoş haller çıktığını gördüm. Bunu daha hoş bir şeye dönüştürebiliriz diye düşündüm” diyerek çektikleri görüntünün öyküsünü şöyleki anlattı:

MAKSADIM ONLARIN MEMNUN OLMASI
“Batman’da hava 40 dereceydi o gün. Çocuklar da “Öğretmenim epeyce sıcak oldu” dediler. Ben de son dersi aktiflik saati olarak geçirmeye karar verdim ve bir daha su savaşı oynayalım deyince hayli sevindiler. daha sonra da masalları canlandıralım dedik. Pinokyo, Uçan Cadı, Kül Kedisi üzere karakterlerin formunu onları ıslatarak yere yansıttık. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler fikri de çocuklardan geldi. Hepsini tek tek yapmaya çalıştık. Çocuklar da epey sevdi, eğlendiler. esasen hedefim onların memnun olmasıydı.

MİZAH ÜZERİNE KONSEYİ EĞİTİM ANLAYIŞI
“Çocuklar okula uzun bir süre gelemediler. Öğrencilerle yakın olamadık ve sıkıcı bir müddetç geçirdik. Ben esasen genel olarak çocuğun keyifli olduğu, severek okula geldiği bir eğitim anlayışına sahibim. Mizah üzerine bir eğitim anlayışı kurmaya çalıştım. Değerli olan çocuk eğlensin, memnun olsun esasen gerisi bir biçimde geliyor, bir biçimde öğreniyorlar. Bu biçim aktiflikleri de sık sık yapıyorum. Okuduğumuz masalları canlandırmış olduk. Çocuklar da epeyce eğlendi. Bu usul aktifliklerin görüntüsünü çekip sınıfta daima bir arada izliyoruz. Onlar da kendilerini izlemekten çok keyif alıyorlar.

ÖĞRENCİLERİM ÖZGÜVENLİ OLSUN İSTİYORUM
Ben kendi çocukluğumda hayli içine kapanık bir öğrenciydim. Kendi öğretmenim de bunu değiştirmek için pek bir şey yapmazdı. Kötülemek için söylemiyorum tabi, tahminen bu biçimdeın kaideleri o denli gerektiriyordu. Lakin ben kendi öğrencilerimin içe dönük olmasını istemiyorum. Kendini tabir edebilen, özgüvenli bireyler olmasını istiyorum. Bu yüzden mesleğe başladığım günden itibaren çocuğun ön planda olacağı bu biçim etkinlikler yapıyorum.
Daha evvel Yahya isimli bir öğrencimiz haber olmuştu. En büyük hayalinin motosiklete binmek olduğunu söz eden esprili bir görüntü paylaşmıştık. Kenan Sofuoğlu’nun yanına gittik hatta onunla motosiklet sürdü. örneğin Yahya fazlaca içine kapanık bir tanesiydi. Biz bile soru sorduğumuzda karşılık vermiyordu, utangaç bir çocuktu. daha sonrasında açıldı ve kendisini Tom Cruise üzere görmeye başladı. Çok rahat konuşmaya, kendisini güzelce tabir edebilmeye başladı. Bu beni hayli memnun etti zira farklı bir çocuk oldu. Emelimiz da o aslına bakarsan.

UÇURTMADAN DRONE
Çocuklar drone istemişti. Kıymetli olduğu için alamadık ancak telefonun kamerasını açıp uçurtmaya bağlayıp onu drone haline getirmiştik. Okulda küçük bir bahçemiz var. Ayçiçekler, lavanta, fesleğen, domates, biber, patlıcan falan hepsini yetiştiriyoruz. Her sabah oradaki eserlerle kahvaltı yapıyoruz. 11 yıldır birebir okulda öğretmenim. Hem müdürüm birebir vakitte iki sınıfı birlikte okutuyorum. Okulda toplam iki öğretmeniz. Benden öteki bir Özgür Özbek hoca var. Köy okulları öğretmen açısından daha epey inisiyatif kullanabileceğiniz bir alan. Ben merkeze geçmek istemiyorum. Zira buradaki çocuklarla ortamızda fazlaca faklı bir bağ var. Velilerle de akraba üzereyiz.

ÇOCUKLARIN EN SEVDİĞİ OYUN
İrem Samsa:
Hava fazlaca sıcaktı. Öğretmenimiz bizi suyla ıslattı. Biz de ıslandık. Çok eğlendik. esasen suyla oynamayı hayli seviyoruz. Sınıfta biroldukça oyun oynuyoruz. Hepsini de seviyoruz. Okulumu da epey seviyorum bu yüzden. Büyüyünce hekim olmak istiyorum.
Zeynep Ekinci: Öğretmenimiz bizi masal kahramanları üzere hayal ederek yere uzattı. daha sonra suyla ıslattı, kuru kalan yerleri de telefonla çekti. O gün hava epeyce sıcaktı. Hem serinledik hem hayli eğlendik. bu biçimde oyunlar oynayınca okulda vakit epeyce hoş geçiyor. Ben büyüyünce hemşire olmak istiyorum.
Berat Oğuz: Birazcık ıslandık lakin epey eğlenceliydi. Yazın epey sıcak oluyor burası. O yüzden en sevdiğimiz oyun bu. bu biçimde oyunlar oynayınca hayli memnun oluyoruz. Çabucak okula gitmek istiyorum. Ben de büyüyünce asker olacağım.