Öğrencilerden bağımlılıklara sanatsal farkındalıklar

CatWalk

New member
11. Sağlıklı Jenerasyon Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışı, çocukların ve gençlerin bağımlılık konusuna sanatsal bir bakış açısıyla yaklaşması ve bağımlılıklar alanında farkındalık oluşturmak hedefiyle düzenleniyor. Heyet değerlendirmesinin akabinde dereceye giren öğrencilerin belirtildiğı çevrim içi ödül merasimi, Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk ve T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ün iştirakiyle yapıldı.

421 BİNDen çok YAPITTAN 18’i DERECEYE GİRDİ
İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin iştirakine açık yarışta, görsel ve edebi olmak üzere iki kategoride bağımlılık temalı eserler değerlendirildi. Müsabakanın birinci basamağında bu iki kategoriden 81 ilin ilkokul, ortaokul ve lise birincileri belirlendi ve 1.000’er TL ile ödüllendirildi. Toplam 477 vilayet birincisinin değerlendirildiği Türkiye finalinde ise her seviye ve kategoriden ülke şampiyonları belirlendi. Ödül merasiminde dereceye giren 18 eser sahibine mükafatları takdim edildi. Kategori birincileri 10 bin TL, ikincileri 5 bin TL, üçüncüleri 3 bin TL mükafatın sahibi oldu. Yeşilay’ın Sağlıklı Jenerasyon Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nda bu yıl öğrenciler toplamda 585 bin TL ödül aldı.

EN ÇOK MÜRACAAT VAN’DAN
Bu yıl rekor müracaat alan müsabakaya en çok müracaat yapılan vilayetler Van, Mersin ve Erzurum oldu. Van’dan 103 bin 685, Mersin’den 84 bin 958 ve Erzurum’dan 75 bin 64 müracaat geldi.

ÖĞRENCİLER NELER DEDİ?
İlkokul-Görsel Kategori Birincisi – Yenişehir İlkokulu / Yenişehir / Diyarbakır Abdulkadir Enes Yusufoğlu:
“Resmimi büyük bir heyecanla yaptım, iki hafta sürdü. Yeşilay’ı balinaya benzettim. Balina bu bağımlılıkların hepsini yerse keyifli ve sağlıklı bir hayat olur diye düşündüm.”

Ortaokul-Görsel Kategori Üçüncüsü – Hüseyin Özer Merzeci Ortaokulu / Toroslar / Mersin Yağmur Karadurmuş: “Resmi teknolojiyle daima vakit harcayan etrafımdaki insanlardan ilham alarak yaptım.”

Ortaokul-Görsel Kategori İkincisi – Toki Ortaokulu / Merkez / KilisDeniz Korkmaz: “Çok hoş ve eğlenceli bir müddetçti bu resmi yapmak. Ayrıntılı ve yorucuydu ancak kararı epey hoş. Fotoğrafımda kitap okumanın bağımlılıktan kurtarması yanında Yeşilay’ın da çabasını paylaşmak istedim.”

Ortaokul-Görsel Kategori Birincisi -Talatpaşa Ortaokulu / Şişli / İstanbul Ulduz Muradova: “Bu resmi çizerken dünyadan tüm berbat alışkanlıkların çekilebileceğini düşündüm. Mıknatısı ise Yeşilay olarak konumlandırdım.”

Lise-Görsel Kategori İkincisi – Rize Türk Telekom Hoş Sanatlar Lisesi / Merkez / Rize Fatih Gürkan Çavuş: “bu biçimde bir müsabakada bu biçimde bir ödül aldığım için hayli memnunum. Fotoğraftaki çocuk benim kardeşim ve yeni doğmuş bulunmasına karşın teknolojiyle epey haşır neşir. Legolardan yaptığım yeşil hilali Yeşilay olarak düşündüm ve kardeşimin önünde onu bağımlılıklardan koruyan bir kalkan olarak resmettim.”

Ortaokul-Edebi Kategori Birincisi – Kasımlı Ortaokulu / Alaplı / ZonguldakCemre Su Çilingir: “Bağımlılığı büsbütün yok edemesek bile bağımlıların sayısını olabildiğince aza indirebiliriz. Bu yarışa hayallerimi emanet ettim. Kompozisyonumda sesimi duyar mısınız diye bir soru sordum size. Sesimi duyan herkese fazlaca teşekkür ederim.”

TÜM GENÇLERİN BAĞIMLILIKLARI DÜŞÜNMELERİ KIYMETLİ
Yeşilay Genel Lideri Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları söylemiş oldu: “Yeşilay olarak, tüm dünyada insani ve ortak olan kıymetleri savunan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Alkol, tütün, husus, kumar ve teknoloji bağımlılıklarının kişiyi hem vücut hem ruh sıhhati açısından olumsuz etkilediğini biliyoruz. Birfazlaca çalışmamızla vücut ve ruh sıhhati yerinde, şuurlu bir kuşağın yetişmesi için çocuklarımıza ve gençlerimize ulaşmayı hedefliyoruz. ‘Sağlıklı Kuşak Sağlıklı Gelecek’ aslında her şeyi özetleyen bir başlık. Yarışımız için bu başlığı düşünürken bağımlılıktan uzak bir jenerasyonun ne manaya geldiğini, onların ülkenin geleceği ve ülkeyi kurtaran kuşak olduğunu göz önünde bulundurduk ve T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile bir protokol çerçevesinde büyük bir projeye adım attık. Tüm çocukların ve gençlerin bağımlılıklarla ilgili düşünmesi, fikir üretmesi, zihinsel gayret sarf etmesi ve bu sayede zihinlerinde Yeşilay’ın kıymetlerinin yer edinmesi; oluşan pahalara uygun bir hayatın sürdürülebilmesi bizim için fazlaca değerli. Hedefimiz gençlerin yalnızca Yeşilay’ın kıymetlerine sahip olmaları değil; hem de bizim için de ilham olacak yapıtları bir ortaya getirmek. Her yıl o kadar kıymetli görsel ve edebi eserler geliyor ki biz bunlardan senelerca ilham alıyor, her birini yayınlıyor, başka çocuk ve yetişkinler tarafınca görülmesini sağlıyoruz. Çocuklarımız ve gençlerimiz berrak zihinleriyle farklı bakış açıları sunuyor; her yıl ödül almasa da biroldukça yapıtla fikirlerimizin geliştirmesine katkı sağlıyor. Müracaat sayılarının gençlerle ilgili maksadımıza ulaştığımızı gösterdiğini sevinerek ve gururla söyleyebiliriz. Önümüzdeki senelerda daha fazla çocuğumuza ve gencimize ulaşacağımıza eminiz. Yarışımıza katılan tüm öğrencilerimize süreçteki katkılarından dolayı Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüklerine, Yeşilay şubelerimize ve çocuklarımızı teşvik eden, yol gösteren öğretmenlerimize teşekkür ederiz.”

MÜNASEBETLERİMİZDE HER VAKİT ÖNLEMLİ OLMALIYIZ
Gençleri makûs alışkanlıklar hakkında şuurlu bir biçimde üretmeye teşvik eden bu iş birliğinden memnunluk duyduklarını belirten T.C. Ulusal Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül şunları söylemiş oldu:
“Hayat aklımızı, fikrimizi ve zihnimizi sağlıklı davranışlarla besleyerek yürümemiz gereken bir seyahat. Bizim yetişmemizde, ruh ve fikir manasında birtakım aralıkları kat etmemizde ilgilerimizin epeyce büyük bir tesiri var. Aileyle ve arkadaşlarla kurulan alakaların sağlıklı bir yerde yürümesi toplumumuz ve geleceğimiz açısından epeyce kıymetli. Herkesten olabileceği üzere onlardan da bize gelecek makus alışkanlıklar ya da daha farklı kasvetler olabilir. Bağlarımızda her vakit önlemli olmalıyız. Dijital dünyayla kurduğumuz münasebette ve bağda da her vakit kendi irademize hâkim olmalıyız. Gençlerimiz sanat, spor, edebiyat, fotoğraf ve müzik alanlarında çoğunlukla yer almalı. ‘Sağlıklı Kuşak Sağlıklı Gelecek’ projesini yalnızca bir yarış etkinliğinden ibaret görmemeli, devamını getirmeli. Her birimiz Yeşilay ile irtibatımızı bir istekli olarak sürdürebiliriz. 81 vilayetten katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor ve tebrik ediyoruz. bu biçimde hoş gençlerle bir ortada pek, onların hoş çalışmalarını ve haberlerini aldıkça gelecek ismine umudumuz artıyor.”