Öğrenciler cinsel taciz iddialarını Chennai Sanat Merkezi’nde protesto etti

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Öğrenciler, dört erkek çalışan tarafından cinsel tacize uğradığı iddiasıyla Kalakshetra Vakfı’nı protesto etti

Çennai:

Yaklaşık 200 öğrenci Perşembe günü Chennai’nin önde gelen sanat ve kültür akademilerinden biri olan Kalakshetra Vakfı’nın önünde protesto gösterileri düzenleyerek, dört erkek öğretim üyesi tarafından cinsel tacize uğradığı iddiasıyla hayatta kalanlar için adalet talep etti.

Öğrenciler, “Adalet istiyoruz” yazılı pankartlar taşıdılar ve kendilerini şikayetlerini dikkate almamakla suçlayan hükümete ve Ulusal Kadın Komisyonu’na (NCW) karşı sloganlar attılar.

Protesto, NCW başkanı Rekha Sharma’nın Kalakshetra kampüsüne planlanmamış bir ziyaretinden bir gün sonra geldi. Müdür Revathi Ramachandran ve bazı öğretim üyeleriyle bir araya geldi.

Öğrenciler, kendilerinden cinsel taciz olaylarını öğrencilerin ve öğretim üyelerinin huzurunda kamuya açık bir şekilde kendisine bildirmelerini istediğini söylüyor.

“‘Taciz gördün mü, tacize uğradın mı’ diye sorup durdular. Soruşturma yürütmenin yolu bu mu? Amaçları bunu örtbas etmek” dedi bir öğrenci. Akademide eski bir öğrenci, “Yıllardır bu böyle” diye ekledi.

Hayatta kalanların karşılaştığı taciz türü hakkında bir öğrenci, “Cinsel mesajlar, karşılık verdiğimizde taciz, kötü notlar verilmesi ve ne kadar iyi olursak olalım dans etme fırsatı bulamama” dedi.

Bir başkası, “Yıllar boyunca birçok kişi cinsel istismara uğradı… unutmayın, şikayet etmeye cesaret edemeyen 18 veya 19 yaşındaki kızlardan bahsediyoruz.”

Bayan Sharma ayrıca daha önce Eyalet Polis Şefi C. Sylendra Babu’dan konuyu daha fazla sürdürmemesini istemişti çünkü baş şikayetçi enstitünün dahili Şikayetler Komitesi tarafından sorgulandığında cinsel taciz iddialarını reddetmişti.

Bu haftanın başlarında, heyet bir raporda Kalakshetra’daki öğretim üyelerinin cinsel istismar iddialarının “dezenformasyon” olduğunu iddia etti.

Bayan Ramachandran, “Tatsız faaliyetlere karışan hiç kimse bağışlanmayacak” dedi. İddialarla karşı karşıya kalan kişilerin sorgulandığını ve kurulun yasa uyarınca işlem yapmayı değerlendireceğini söyledi.

1936’da dansçı Rukmini Devi Arundale tarafından kurulan Kalakshetra Vakfı, Bharatanatyam dansı, Karnatik müziği ve diğer geleneksel sanatlarda kurslar sunan ulusal öneme sahip bir enstitüdür. Yüksek mükemmellik ve disiplin standartları ile tanınan, on yıllar boyunca birçok önemli sanatçı üretti.

Cinsel taciz skandalı, öğrencilerle dayanışma içinde olduklarını ve konunun ele alınış biçiminden duydukları dehşeti dile getiren kurumu ve mezunlarını sarstı. Şarkıcı TM Krishna gibi bazı önde gelen sanatçılar da Kalakshetra’nın tepkisine karşı çıkarak kapsamlı bir soruşturma çağrısında bulundular.

“Bildiğiniz gibi, cinsel taciz iddiasında bulunanlara, bu davalarda genç öğrencilere ve mezunlara yönelik atmosfer şefkatli ve şefkatli olmadığı sürece hiçbir soruşturma süreci etkili olmayacaktır. Krishna yaptığı açıklamada, yer bu kadar hiyerarşik olduğunda kimse özgürce ve korkusuzca konuşamaz” dedi.