Murat Sancak: “Burada Arka Niyet Aramam, Berbat Niyet Var”

BooM

New member
Süper Lig gruplarından Adana Demirspor Lideri Murat Sancak, Skorer TV’de gündemi kıymetlendirdi. Sancak, hakem kararlarından tut, ekibin genel durumu, teknik yönetici Vincenzo Montella, Dzyuba, Belhanda ve Ali Koç hakkında da konuştu.

Hedef Avrupa

Adana Demirspor’un bu dönem gayesinin Avrupa kupaları olduğunun altını çizen Sancak “Avrupa maksadını koyarken, birincilikte Avrupa var, ikincilikte de Avrupa var, üçüncülükte de Avrupa var, dördüncülükte de var, kupada da var. Hangisini Allah nasip ederse onu istiyoruz. Kadronun durumu yeterli, çok düzgün gidiyor. Ancak maalesef birtakım maçlarda şanssızlık oluyor, kusurlar oluyor. Ligin başında üç-dört sefer haksızlığa uğradık. Bütün Türk kamuoyu bunu aslına bakarsan gördü, görüyor da. İnşallah bundan daha sonra kusurların daha az olduğu, yanlışların yapılmadığı bir lig seyrederiz” dedi.

“Zevkli geçiyor maçlar”

Süper Lig’de oynanan birinci 10 haftayı pahalandıran Sancak, “Takımlar uygun oyuncular aldılar. Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş güzel bir takım kurdu. Başakşehir keza o denli. Başka kadrolara örneğin Kayserispor’a bakıyorsun, transfer yapmadı ancak âlâ bir takımı var. Konyaspor geçen sene biliyorsunuz yeterli bir yerde ligi bitirdi, takımını güçlendirdi. Âlâ kadrolar var. Trabzonspor geçen yılın şampiyonu. O da değerli transferler yaptı. Zevkli geçiyor maçlar. İnşallah önümüzdeki maçlar da bol gollü olur. Futbol topluluğu hoş maçlar seyreder ve onları memnun ederiz” dedi.

“Her maçta kusur, olacak iş değil”

Adana Demirspor Lideri, “Hatalar olur. Yanılgıları kabul edebilirsin. Lakin her maçta yanılgı, olacak iş değil. Artık bakıyorsunuz, Fenerbahçe ile birinci oynadığımız maçta birinci golde verilen penaltı. Arttan yapılan bir faul var. Ayağını uzatmış Kevin’ın boynuna kadar, bir eli hızında penaltı veriyor. O maçta Onyekuru’ya verilen penaltıyı ‘ofsayt’ diye kestiler. Hatayspor maçına gittik. Birebir konumda iki tane penaltı var. Berk Yıldız’ı darbe ile indirdikleri ve onun devamında da kendi futbolcusundan gelen topu smaçla keserek penaltı verdi. Trabzonspor maçını hatırlayın. Orada orta hakemin de kusuru yok, ancak yan hakemin ikazıyla olan bir şeydi. Artık net golü yan hakemin ihtarıyla kestiler. Gaziantep FK maçında atılan gol ofsayt. Birinci yarıda Onyekuru’nun direkt ayağına basıldı, penaltı verilmiyor. Artık VAR niçin var. Federasyonun bu hususta biraz çalışması lazım. Bu VAR bu biçimde devam ederse olmasın daha düzgün. İki tane kulübümüz başvurmuş aslına bakarsanız. Bizim maçlarda VAR olmasın diye. Federasyonun bu bahse eğilmesi lazım.

Şimdi Antep maçına bakıyorsunuz atılan golde 6 dakika maç durmuş. Kırmızı kart konumunda 4 dakika durmuş. On tane oyuncu değişmiş. İki tane su molası. Verilen uzatma 6 dakika. Ben burada uygun niyet aramam, burada makûs niyet var. Düzgün niyeti ben tolere ederim. Hatta ben onları savunurum.

“Kötü niyeti asla affetmem”

Ama makus niyeti asla affetmem. Beni o denli cezalarla terbiye etmeye kalkmasın federasyon. Hakkımızı sonuna kadar arayacağım. Bunu da bilsinler. Lakin bu biçimde olmaz. Yalnızca bana adalet değil, rakibime de adalet. Ben hiç bir maçta rakibin hakkının alınıp bana verilmesini katiyetle istemem. Bunu her platformda söylüyorum. Yanılgı olabilir, lakin arka niyet olmaz. Artık arka niyet olduğu vakit bunun altında hayli şeyler ararız. Onun için buradan federasyona mesajım olsun. Lütfen ve lütfen epeyce süratli bir biçimde şu VAR’a müdahale etsinler. Bir konum 6 dakika VAR’da bekletilmez. Niçin bekletirsin 6 dakika? 1 dakikada çözmen lazım. Çizgiyi çizersin adil bir biçimde. Şayet niyetin farklıysa, ofsayt olan bir durumu gole çevirmek istiyorsan, 6 dakika beklersin. Geçen sene gördük G.Antep-Galatasaray maçında bir futbolcu ofsaytı bozdu diye, o durumun genişletildiğini gördük. O fotoğraf da var. Bunlara dikkat etmek lazım. Buradan bütün liderlere sesleniyorum. Bir kadroya yanlış yapıldıysa bunu lisana getirin, söyleyin. Yarın öbür gün başınız yandığı vakit, bu biçimde yanınızda adam bulamazsınız ” tabirlerini kullandı.

“100 bin tane forma satsan bir Dzyuba’nın sağ ayağını alamazsın”

Sancak, kombine fiyatlarının düşmesine karşın çok ilgi olmadığını söyleyerek şöyleki devam etti: “Geçen sene taraftarlar epey isteyince ben de duygusal bir adam olduğum için meblağları daima düşürdüm. Lakin bu sene başlarken düşürmeyeceğimi söylemiş oldum. Hatta çabucak sonrasında kombine alanlar, birinci alanlardan daha değerli alacak dedim. Galatasaray maçında biletler yarım saate tükenince kombine fiyatlarını güncelledik.

Gerçek Adana Demirspor taraftarları alsın dedik. Yarın öbür gün karaborsacıların eline düşmesin diye. Buna karşın çok gelmedi. Keyifleri bilir. Ben meblağları arttıra arttıra gideceğim aslına bakarsan. Hiç benden düşürmesini beklemesinler. Bu kulüp nasıl ayakta kalacak. 5 lira, 10 lira bilet satmak ile bu kulüp ayakta kalmaz. Gidip çakma forma alıp da bu kulüp ayakta kalmaz. Yılda 100 bin tane forma satsan bir Dzyuba’nın sağ ayağını alamazsın.

“Vermeden alamazsın”

Vermeden alamazsın. Kasımpaşa maç biletini 300 lira yapmışlar. Adana Demirspor evet büyük kulüp. Kasımpaşa da para kazanmak istiyor. Aşikâr maçlar da Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor bilet meblağlarını yükseltiyor. Artık Kasımpaşa’ya kısasa kısas yaparsak, Kasımpaşa taraftarları geldikleri vakit 300 lira yaparsak bu biçimde kendi biletlerimizi en az 250 liradan satmamamız lazım. Zira bir kural var. En düşük fiyatın yüzde 30 fazlasını koyabiliyorsun. İş erkeklerina söylemiş oldum. En azından çalışanlarınıza kombine alın, forma alın.”

“Belhanda adam üzere adamdır”

Sancak yükselen form grafiğiyle dikkat çeken Younes Belhanda hakkında “Adam üzere adamdır. Hatta geçen sene performansından dolayı bizim taraftar pek fazla istemiyordu. Ben taraftarlara ‘Benden çok seviyorsanız bu futbolcuyu gönderirim’ demiştim.

Onlar da sağ olsunlar ‘Belhanda’yı epey seviyoruz’ liderim derlerdi. Onlara verdiğim yanıt şuydu, ‘Ben de epey seviyorum, epeyce sevdiğim için göndermeyi istemem.’ Dönem başında ‘Yeni transferimiz Belhanda olacak’ diye söylemiştim.

Geçen sene bel ağrıları vardı. Ancak adam üzere adamdır. İdmanlara en erken gelendir. En uyumlu futbolculardan bir adedidir. Hiç sorun yaratmayan futbolculardan bir tanesidir” yorumunu yaptı.

Ali Koç’la Mario Balotelli ile olan görüşmesini anlattı

Sancak, Fenerbahçe Lideri Ali Koç’un kendisini arayıp Mario Balotelli’yi istemesi hakkında çıkan haberler ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“İstemedi, yanlış anlaşılma olmasın. Ben daha evvel onu deklare ettim. Göztepe maçında 5 tane gol atmıştı. Tam otele girdim o ortada Ali Lider aradı. ‘Başkanım Balotelli hakkında ne düşünüyorsun?’ dedi.

Ben olağan çabucak bildirisi aldım, karşılığı verdim: ‘Başkanım size yaramaz.’ ‘Niye’ dedi. Ben de ‘Onu transfer etmen için beni de alman lazım’ dedim. Gülüştük, kapadık yani. Yönetemezsin. Bir sportif yönetici Gökhan Göktürk yok. Bir Murat Sancak hiç yok. Yönetebilmek değerli. Biz gideceği restorana kadar ilgileniyorduk.

Önceden önlemler alıyorduk, güvenlik takımıyla gönderiyorduk. Allah korusun Balotelli’nin başına dışarda bir şey gelse dünya kamuoyuna gündem olur. Kimse bunu düşünmüyor örneğin. Artık Balotelli, Adana’ya geldiği vakit BBC’de yirmi beş saniye konuşuldu mu? Dünya televizyonunda konuşuldu. Allah korusun başına bir şey gelseydi ne olurdu? Bunları da hesap etmemiz zorundayız.”

“Gereğini ziyadesiyle söylemiş oldum”

Henry Onyekuru ve Younes Belhanda’nın Fenerbahçe maçında yaptıkları hareketler hakkında konuşan Sancak “Etki-tepki olayıdır bunlar. Lakin alışılmış ki de ben istek etmem. Sonuçta sen Adana Demirspor’un futbolcususun. Galatasaray’ın futbolcusu değilsin. Hiç yanlışsız bulmam ve gerekeni de söylemiş oldum. Yok o denli bir dünya. Ancak niye reaksiyon gösteriliyor Onyekuru’ya, Belhanda’ya? Galatasaray’da oynadığı için. Tesire reaksiyon olarak bunu yaptılar, hakikat mu, değil. Gereğini ziyadesiyle söylemiş oldum. Siz de yapmayın. Kışkırtmayı bırakın. Ben bütün futbolculara söylüyorum, taraftarlara da söylüyorum.

Futbolcuyu motive edecek kelamlardan uzak durun. Hakaretlerden uzak durun. Bana biri hakaret ettiği vakit beni motive eder. Göztepe maçında hakemler alana ısınmaya çıktı. Birinci kere Üstün Lig’de maç yönetecek hakem. 17 bin taraftar var. Baktım ıslıklamaya başladılar hakemleri. Dayanamadım. Mikrofonu istedim, mikrofon geldi. Sahanın ortasına geçtim, taraftarlara söylemiş oldum. Yapmayın, daha adam maçımızı yönetmedi ki. Ne karar verdiğini görmediniz ki. Neyi yuhalıyorsunuz kardeşim? Kimileri bir daha devam etti. Rakip grup geldi paşalar üzere oynadı ve bizi yendi. Alkışlayıp göndermemiz lazım. Bunu yapabilmemiz lazım” tabirlerine yer verdi.

“Montella epey güzel, güzel bir adam”

Adana Demirspor’un Teknik Yöneticisi Vincenzo Montella hakkında konuşan Sancak, “Çok güzel, güzel bir adam. Çok severim. O da bizi fazlaca seviyor. Hoş bir bağlantımız var. Ancak sonuçta hoca, onun da ufak tefek yanılgıları olacak ancak adam üzere adamdır” dedi.

“Şapka çıkarılacak bir oyuncu”

Sezon başında Zenit’den Adana Demirspor’a transfer olan golcü Artem Dzyuba ile ilgili olarak Sancak,”Dzyuba kamp geçirmemişti. Hazır değildi. Şu an idmanlar ile hazır hale geliyor. Bizim hoca dört dörtlük hazır olmadan, âlâ görmeden formayı vermiyor. Dzyuba âlâ bir oyuncu, kaliteli bir oyuncu. Mesleğine baktığımız vakit şapka çıkartılacak bir oyuncu yani. Daha lig uzun, amaçlarımız var. Hoca üç tane santrfordan bir biçimde faydalanacak” halinde konuştu.

“Tayyip Talha kalsaydı yedek olacaktı”

Sancak, Adana Demirspor’dan Beşiktaş transfer olan Tayyip Talha Sanuç’un A Ulusal Grup’ya çağrılması için Hamit Altıntop’a davette bulunarak şu biçimde devam etti: “Tayyip Talha 4 yıldır bizde olan bir oyuncuydu. Artık aslında bizde misyonunu tamamlamıştı. Göndermeseydik yedek kalacaktı aslına bakarsanız. Olağanda sağ stoperdir. Ben daima hocaya söylerim, hocam Tayyip Talha sağ stoperdir. Sol stoper oynatıyorsun da sağ stoperdir. Sol stoper oynayamıyor. Sol stoper oynadığı devirde bakın, ya Samet’e pası verir ya kaleciye verir. Çok enderdir topla çıkması. Sağ stoperde, Beşiktaş da forma giydiği iki maça baktım, hoş oynuyor. Artık kalmış olsaydı Samet’in yedeği olacaktı.

“Fenerbahçe geç kaldı”

Biz prensip olarak Beşiktaş ile anlaşmıştık. Yalnızca ödemelerde anlaşamamıştık. daha sonra Fenerbahçe’de Bruma, Serdar Dursun gündeme gelince döndük. Zira futbolcu takası olsaydı Fenerbahçe’ye de verebilirdik. Takas olmadı. Yok biletini Fenerbahçe almış. Yok o denli bir şey. Biz kelam vermiştik Beşiktaş’a. O sırada Ahmet Işık Çebi arayıp tamam lider kurallarını kabul ediyoruz deyince, biz de tamam dedik. Fenerbahçe geç kaldı. Bruma olsaydı yahut Serdar Dursun olsaydı Fenerbahçe’de olacaktı. Ulusal Grup’ya gitmesi gereken bir oyuncu. Buradan da Hamit Altıntop’a selam olsun. Alın Ulusal Grup’ya. Samet var bizde. Çağırın Ulusal Kadro’ya.”