MLB’nin Rüya Serisi, siyah oyunculara ait olduklarını göstermeyi umuyor

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
TEMPE, Arizona — Martin Luther King Jr.’ın modern vuruşlarla kaplanmış “I Have a Dream” konuşması, neredeyse tamamı Amerika doğumlu siyahi beyzbol oyuncularından oluşan bir grup genç adam vuruş antrenmanı yaparken bir hoparlörden döküldü geçen hafta sonu yıllık Dream Series’de.

Etkinliğin arkasındaki Major League Baseball yöneticisi Tony Reagins bir ziyaretçiye seslendi ve “Dr. King BP sırasında duydu mu?

Cevap belki de aslaydı. Ses karışımı, eski bir Mets ve Chicago White Sox yöneticisi olan Jerry Manuel’in telefonundan geldi. Manuel ayrıca, kısmen King’in mirasının onuruna adlandırılan ve Major League Baseball’daki siyah oyuncuların sayısını artırmak için tasarlanmış bir etkinlik olan Dream Series’in koçlarından biridir.

Reagins, “Bütün bunları gördüğümde tüylerim diken diken oluyor,” dedi.

MLB’yi utandıran ve küçük düşüren bir Dünya Serisinin sona ermesinden bu yana sadece üç ay geçti. 72 yıl sonra ilk kez Amerika doğumlu tek bir siyah oyuncu olmadan oynandı.

Jackie Robinson 1947’de Ulusal Lig’i bünyesine kattığında ve on yıllar boyunca çok kültürlü kadrolarda yer aldığında, bir zamanlar Amerikan toplumunda ırksal sınırların yeniden tanımlanmasına yardımcı olan spor olan beyzbol, son yıllarda geride kalmıştı. Ancak Philadelphia Phillies ve Houston Astros arasındaki 2022 Dünya Serisi üzücü bir dönüm noktasıydı.

Sorunlar sadece sahada değil. Bağımsız izleme kuruluşlarına göre, MLB’nin 30 takımı ilerleme gösterirken, ön bürolarda ve koçluk kadrosunda hala bariz bir çeşitlilik eksikliğinden muzdarip. Ancak siyah Amerikalı oyuncuların beyzbola katılımı, bir zamanlar gelişen Negro liglerinde bile, uzun süredir sporun ayırt edici özelliği olmuştur ve bu kayıp gitmektedir.

Bu sorunu ele alma çabaları 2022 Dünya Serisinden çok önce başladı ve Reagins’in 2015’te emekli olmasıyla yeniden canlandı. Reagins, ligin çeşitli programlarının ödüllerinin önümüzdeki yıllarda görüleceğini söyledi.

Reagins, 2022 Dünya Serisine hiçbir siyah oyuncunun katılmayacağını öğrendiği an için “Hayal kırıklığına uğradım, cesaretim kırıldı” dedi. “Ama aynı zamanda bu hikayenin oyunumuzun en büyük aşamasında vurgulanması biraz can sıkıcı. Hikayenin bu olacağını biliyordum ama gelecek yıllarda bir yol oluşturmak için çok fazla iş yapıldığını da biliyordum.”

Bu iş onun tutkusu. 2007’den 2011’e kadar Los Angeles Angels’ın genel menajeri olan Reagins, oyunu temelden çeşitlendirmek için MLB’ye geldi. Her yıl MLK Günü hafta sonu boyunca düzenlenen Dream Series dahil olmak üzere çeşitli geliştirme programlarının başlatılmasına ve yeniden canlandırılmasına yardımcı oldu; Çığır Açan Seri; ve Atlanta banliyösündeki Truist Park’ta bir vitrin etkinliğiyle sonuçlanan Hank Aaron Invitational.

Tüm programlar ve gelecek diğerleri, çoğunlukla yetersiz hizmet alan siyahi kız ve erkekleri beyzbol, softbol ve kız beyzboluna çekmek ve sonunda JP Massey gibi en yetenekli oyuncuları kolej koçlarının ve profesyonel izcilerin önüne geçirmek için tasarlandı.

“Ben Chicago şehir merkezinden bir çocuğum. Koçluk ve akıl hocalığı olmadan bunu yapacağını söyleyen 22 yaşındaki atıcı Massey, “Eğer beni farklı izcilerin olduğu Atlanta’ya kadar götürürlerse, bu, yeteneğinizi farklı gözlerin önünde sergileme şansı olur” dedi. çeşitli programlarda yer alan oyuncular, Minnesota Üniversitesi’nde oynama veya Pittsburgh Pirates tarafından draft edilme şansı bulamamış olabilir.

Pahalı seyahat ekiplerinin ve kişisel antrenörlerin ayrıcalıklı oyuncuları seçkin vitrin etkinliklerine çektiği, oynaması için ödemenin giderek arttığı bir çağda, pek çok ayrıcalıksız genç oyuncu, gözcüler ve işe alım görevlileri tarafından fark edilmeyi zor buluyor. Players’ Union ve USA Baseball tarafından da desteklenen MLB şemsiyesi altındaki programların çoğu ücretsizdir, seyahat içerir ve elit koçluk sunar.

Geçtiğimiz hafta sonu, Manuel, LaTroy Hawkins, Marvin Freeman ve Mike Scioscia gibi eski oyuncular ve menajerler, ülkenin en iyi genç siyah oyuncularının çoğuyla yakın çalışarak Angels’ın antrenman tesisine dağılmıştı. MLB, dizinin yaklaşık 600 mezununun üniversitede oynadığını söylüyor, Reagins’in not ettiği bir başarı, temel görev için eşit derecede önemli.

Uzun süredir izci olan Reagins, beyzbolun genç siyah atletler arasında hala popüler olduğunu belirtmekte ısrarcı.

“‘Ah, siyah çocuklar beyzbol oynamaz’ diye duyuyorsunuz” dedi. “Onu her zaman görüyorum. Bütün zaman. Bunu duyduğumda anlayabiliyorum. Ama o kişi muhtemelen az önce duydukları bir şeyi kusuyor.”

Yine de, MLB’deki azalan Afrikalı Amerikalı oyuncu sayısı hakkında bir tartışma yok. Central Florida Üniversitesi tarafından yürütülen yıllık Irk ve Cinsiyet Rapor Kartına göre, geçen yıl açılış günü kadrolarındaki Amerika doğumlu siyah oyuncuların yüzdesi 7,2 idi. Bu, verilerin ilk toplandığı 1991 yılından bu yana en düşük yüzdeydi. O yıl, Afrikalı Amerikalı oyuncular MLB kadrolarının yüzde 18’ini oluşturuyordu.

Bununla birlikte, MLB’deki Siyah oyuncuların sayısı azalmaya devam ettikçe, kısmen ligin programları nedeniyle son yıllarda draft seçimlerinin sayısı önemli ölçüde arttı. Aynı araştırmaya göre, son 10 draftın ilk turlarında 349 seçimden (yüzde 18,6) 65 Amerika doğumlu Siyah oyuncu seçildi. Bu oyuncuların büyük bir yüzdesi, MLB liderliğindeki geliştirme programlarından mezun oldu.

MLB, 2022 taslağını ayıltıcı Dünya Serisine karşı bir kontrpuan olarak görüyor. Seçilen ilk beş oyuncudan dördü ve ilk 18’den altısı, MLB’nin bir veya daha fazla geliştirme programına katılmış Amerika doğumlu oyunculardır. İlk turdaki 30 oyuncudan dokuzu Amerika doğumlu siyah oyuncular.

Tanıklığı hazırlayan UCF Sporda Çeşitlilik ve Etik Enstitüsü’nün direktörü Richard Lapchick, Dünya Serisini “nefes kesici” bir an olarak nitelendirdi. MLB’nin eğilimi tersine çevirmek için ciddi çabalar gösterdiğine inanıyor.

“Taslak rakamlar bir umut işareti,” dedi, “ancak umduğumuz değişikliği getirip getirmeyeceğini birkaç yıl bilemeyeceğiz.”

Bir gün küçük çocuklar, geçen hafta sonu eski Dodgers All-Star avcısı ve uzun süredir Angels menajeri Scioscia ile çalışan birkaç yakalayıcıdan ikisi olan Zion Rose ve Sir Jamison Jones gibi oyuncuları izliyor olabilir.

Chicago yakınlarındaki Blue Island, Illinois’den bir lise son sınıf öğrencisi olan Jones, “Böyle bir koçla yakın çalışmak inanılmaz,” dedi. Hayali, bir MLB All-Star olmak ve “şehir içi çocukların beyzbolla ilgilenmesine yardımcı olmak için kendi vakfımı kurmak.”

Beyzbolun siyah atletler arasında neden daha az popüler olduğunu açıklayan pek çok teori var ve birçoğu futbol, basketbol ve futbol gibi daha popüler sporların çekiciliğiyle ilgili.

69 yaşındaki eski yönetici Manuel, “Beyzbol bir zamanlar topluluğumuzun temel direklerinden biriydi” dedi. “Bizim neslimiz, çocukları beyzbol hakkında heyecanlandırmak için üzerimize düşeni yapmadık.”

Ancak hiçbir şey Maryland’in en iyi solak atıcılarından biri olan Cam Johnson’ı beyzbolda kariyer yapmaktan alıkoymadı.

Johnson 1,85 boyunda, 240 kilo ağırlığında ve birçok kişinin onu futbol veya basketbola geçmesi için ikna etmeye çalıştığını söyledi. Kansas City Royals’ta teknik direktör ve gençlik geliştirme direktörü olarak çalışan bir yetenek avcısı olan Darwin Pennye, genç oyuncuların bu sporların cazibesine direnmesinin zor olduğunu söyledi.

Pennye, “Dünyadaki Patrick Mahomes’leri oyunumuzda tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Babası Pat’in birinci lig atıcısı olduğu Patrick Mahomes, Kyler Murray, Russell Wilson ve Jameis Winston gibi diğer ikili spor yıldızları gibi futbolu seçti.

Johnson’a, Cumartesi günü Johnson sahasını Reagins’in Dream Series’de oynamaya çağırdığı yaklaşık bir düzine MLB izcisinin önünde gören 21 yaşındaki birinci lig atıcısı Hawkins tarafından rehberlik edildi ve cesaretlendirildi. Reagins, geçen yılki seçmelerden sonra etkinliklere daha fazla İzcinin geldiğini, ancak daha fazlasını görmek istediğini söyledi.

Programlar, ilkokuldan başlayarak her seviyedeki oyuncuya hitap ediyor ve her yıl en iyi 44 oyuncu, büyük liglerle aynı kulüp binalarını kullandıkları Atlanta Braves’in evi Truist Park’ta özel bir oyunda oynamaya davet ediliyor. konuk ekiplerle aynı otelde kalın.

Illinois avcısı Jones, “Bu, beyzbol hayatımın zirvesiydi,” dedi.

Herkes o kadar ileri gidemez. Ancak Fateen McDaniel gibi bazıları, kısmen aldıkları akıl hocalığı nedeniyle daha da ileri gidiyor. McDaniel, birkaç yıl önce Hank Aaron Invitational’da o kadar baş belasıydı ki, Reagins onu neredeyse evine gönderiyordu. Ancak program için McDaniel’i öneren Manuel, Reagins’e eğer bunu yaparlarsa McDaniel’den bir daha haber alamayacaklarını söyledi. Bugün McDaniel, USS Harry S. Truman’ın güvertesinden uçak fırlatan bir havacılık tekne ustasının arkadaşı olarak hizmet ediyor.

Gemiden gelen telefonda McDaniel, Manuel’in kendisini ve diğerlerini Kaliforniya, Sacramento’daki Küçükler Ligi tarlalarında nasıl keşfettiğini anlattı.

McDaniel, “Çoğunlukla siyahi olan tüm bu çocukların birçoğu yuvalarını yıktı, tek bir ebeveyn ve bizi istikrarlı bir ortama soktular” dedi. “Muhtemelen onu kötü göstermek için bazı kötü şeyler yaptım. Hepsini geri alabilseydim, yapardım.

“Beyzbol beni içine girebileceğim birçok beladan kurtardı. Yakında evleniyorum ve çocuk sahibi olmaktan bahsediyoruz. Bu tür programlara kesinlikle oğlumu dahil ederdim.”

Dream Series, Reagins’in uzun süredir Oakland Athletics ve diğer birkaç kulüpte atıcılık yapan Dave Stewart’ın günümüz oyununda siyah atıcı ve yakalayıcı eksikliğinden yakındığını duymasının ardından doğdu. Yaklaşık 80 oyuncunun yer aldığı program bu pozisyonları ön plana çıkarıyor.

Geçen sezon Cincinnati Reds ile potansiyel gösteren Hunter Greene ve geçen yıl Pittsburgh Pirates tarafından 4 numara draft edilen Termarr Johnson gibi mezunlar genç oyuncular için rol modeller. Greene, Cumartesi gecesi hepsini Phoenix’teki evine davet etti ve onlara ani artışlar ve teşvik mektupları verdi.

Greene’den ve programlara katılan diğer herkesten gelen genel mesaj: Beyzbolda sana hâlâ yer var.

Manuel, “Bu adamların çoğu, ev sahibi takımlarındaki tek siyah oyuncular,” dedi. “Ama buraya gelip etrafınıza baktığınızda ve size benzeyen diğer tüm oyuncuları gördüğünüzde, sadece onların olmadığını görüyorsunuz.”