Meslek lisesinde kız gücü ‘niçin yapamayacakmışım’

CatWalk

New member
Zincirlikuyu İSOV Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bin 514 kişilik mevcudunun yüzde 40’ı kız öğrencilerden oluşuyor. İnşaat Teknolojisi’nin tüm alt kısımlarında eğitim veren bu okulun, başka alanları ise Tesisat Teknolojileri ve İklimlendirme ile Harita Tapu Kadastro. Okulun her alanında yerini alan kız öğrenciler ise önlüklerini giyip kaynak yapma, boru kesme, klima üretme ve tamir etme üzere biroldukça işin altından muvaffakiyetle kalkıyor. ‘Meslek liselerinde biz de varız’ diyen o öğrenciler, şöyleki konuşuyor:

BU KISMI İSTEYEREK SEÇTİM
Nisa Nisan (Harita-Tapu-Kadastro alanı 10’uncu sınıf öğrencisi):
Benim sınıfımda 10 erkek 8 kız öğrenci var. Benim bir erkek kuzenim var, o da Harita Kadastro okudu. İşin bilgilerinı ve zorluklarını biliyor doğal olarak. Örneğin daima topraklarda ölçüm yapıyoruz. Bu alanda eğitim almak istediğimi duyar duymaz hayli şaşırdı. Bana ‘Yapabileceğinden emin misin’ diye sordu. ‘Ölçüm de yapabilirim, niye yapamayacakmışım’ dedim. Bu okula ve bu kısma gelmeye ortaokulda karar vermiştim, şuurlu bir tercihti yani. Lise bittiğinde bir daha bu alanda yüksek öğrenip görüp bu işi yapmak istiyorum. Alanda, alanda olup yapamazsın dedikleri işleri yapabildiğimizi göstermek istiyorum. Hangi okula gidiyorsun diye sorduklarında verdiğim yanıta şaşıranlar oluyor. Okulumuzda inşaat teknolojileri alanı da var. O alanda fazlaca yeterli işler çıkaran biroldukca kız arkadaşım var. Genelde adamların okuduğu kısımlarda kız öğrenciler gördüğümde fazlaca memnun oluyorum. Erkeğin yaptığın işi niye kız yapamasın ki? İstesek daha güzelini bile yapabiliriz.”

USTASI BENİM
Derya Öner (Yapı Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanı 12’nci sınıf öğrencisi):
Okuduğum alanı birinci söylemiş olduğimde şaşkınlıkla karşılıyorlar ve dalga geçip geçmediğimi soruyorlar. Aslında başımda meslek lisesine gitmek ve ‘klimacı’ olmak yoktu, şuurlu bir tercih diyemem fakat şu an düzgün ki gelmişim diyorum. Yapamazsın, edemezsin diye düşünülen işleri çok yeterli yapabildiğimi gördüm. Bir klimanın tüm modüllerini söküp, takıp, birleştirebiliyorum. Meskende kombi bozulsa ustası aslına bakarsan benim açar tamir ederim.

TESİSATÇIYIM DİYİNCE ŞAŞIRIYORLAR
Hilal (Yapı Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanı 12’nci sınıf öğrencisi):
Ben tesisatçıyım dediğim vakit gülenler oluyor, latife yapıyorum sanıyorlar lakin ben aldırmıyorum. Bu mesleği öğrenmenin bana her vakit yararı olacağını düşünüyorum. örneğin ilerde diyelim meskenim olacak, tesisat işlerini kendim yapabileceğim ya da şu an konuta usta çağırmamıza gerek yok zira ben hallederim, bu biçimdece aileme de katkı sağlamış olurum. İleride tahminen diğer bir meslek sahibi olmak isterim lakin biroldukça insanın yapamayacağımı düşündüğü bir şeyi öğreniyor ve uyguluyor olmak fazlaca hoş bir his.

AĞIR İŞLERİN ALTINDAN KALKIYORUM
Şevval Hoş (Ahşap Yapı Sistemleri 11’inci sınıf öğrencisi):
Kuzenimin tavsiyesiyle meslek lisesine geldim, alan seçerken de bana en uygun olanın Ahşap Yapı Materyalleri olduğuna karar verdim. Okulumuzda bu alandaki tek kız öğrenci benim. Öğretmenimiz başlarda derste ‘Beyler kalkın’ ‘Beyler şunu şu biçimde yapın’ üzere cümleler kuruyordu. Artık varlığıma alıştılar. kimi vakit ‘ağır’ işleri bana yaptırmak istemiyorlar, ‘Biz halledelim yorulma’ diyorlar lakin adamların yapamayacağımı düşündükleri ağır işler olduğunda ben daha fazla yapmak istiyorum ve yapıyorum. Ağır işin altından kızların da kalkabildiğini hem kendime hem onlara artık kanıtlamış oldum.