Meslek liseleri 1 milyar 162 milyon lira kazandı

CatWalk

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, tarihi bir rekora imza atarak 2021’de iktisada 1 milyar 162 milyon lira katkı sağlayan meslek liselerine ait açıklama yaptı. 2020’nin mesleksel eğitim açısından pek başarılı geçtiğini, 50 Ar-Ge merkezinin açıldığını belirten Özer, Mesleksel Eğitimde 1000 Okul Projesi’nin tamamlandığını, döner sermaye kapsamında üretim kapasitesinde de gayelerin aşıldığını söylemiş oldu. Özer, bunun hedefinin öğrencilerin yaparak öğrenmeleri ve el maharetlerini geliştirerek mezun olduktan daha sonra istihdam edilebilirliklerini arttırmak olduğunu vurguladı. Mevzuat çerçevesinde öğrencilerin döner sermayeden taban fiyat kadar hisse alabildiğini lisana getiren Özer, şunları kaydetti:

YÜZDE 131 ARTIŞ
“Bu kapsamda 2020 yılında yapılan üretimden elde edilen gelir 503 milyondu ve 2021 yılında 1 milyarlık bir üretim kapasitesine ulaşmayı hedeflemiştik. Bugün bu gayemizi tutturduğumuz üzere aştığımızı da kamuoyuyla paylaşmaktan büyük memnunluk duyuyorum. 2020 yılına nazaran gelirlerimiz, yüzde 131 artarak 1 milyar 162 milyon lira bandına ulaşmıştır. Bu süreçte emek veren tüm çalışma arkadaşlarımı, tüm vilayet ulusal eğitim ve okul müdürlerimizi tebrik ediyorum.”

bu biçimdece meslek liselerinin rekor kırdığına işaret eden Özer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deklare ettiğı üzere 2022 yılı gayesinin ise 1.5 milyar liralık gelire ulaşmak olduğunu kaydetti.

İSTANBUL, TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
Bu amaca ulaşabilmek için çalışacaklarının altını çizen Özer, “2021’de üretimden en çok gelir sağlayan birinci üç vilayet sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir. İstanbul’un 3 sene evvel üretim kapasitesi en çok olan birinci 20 ilin içerisinde yer almazken, tüm kapasitesini kullanarak 121 milyonluk gelirle Türkiye birincisi oldu. İstanbul’u Ankara’nın 88 milyonluk gelirle, İzmir’in ise 50 milyon liralık gelirle takip etti. Okullar bazında yapılan üretim sıralamasında 16 milyon 619 bin liralık üretimle Ankara Beypazarı Fatih Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Türkiye birincisi, Şanlıurfa Karaköprü GAP Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi 15 milyon 382 bin liralık üretimle Türkiye ikincisi, Gaziantep Şahinbey Mehmet Rüştü Uzel Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de 14 milyon 797 bin liralık üretimle Türkiye üçüncüsü oldu” dedi.

ÖĞRETMENLERE 115 MİLYON PAY
Okul yöneticilerini öğrenci ve öğretmenleri tebrik eden Bakan Özer, “2021 yılı ortasında döner sermaye kapsamında yapılan üretimden öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz de değerli ölçüde hisse aldılar. Öğretmenlerimiz, geçen sene aldıkları paydan yüzde 55’lik artışla bu sene 115 milyon lira hisse aldılar. Öğrencilerimizin de 2020 yılındaki almış oldukları hisse yüzde 59’luk artışla yaklaşık 48,6 milyon liraya ulaştı. 2022 yılındaki gayemiz 1,5 milyarlık üretim kapasitesine ulaşarak mümkün olduğu kadar Türkiye’de mesleksel eğitim nazarann tüm öğrencilerin okurken en az minimum fiyat kadar fiyat alabilmelerini sağlamak. Emek veren tüm arkadaşlarımı kutluyorum. İnşallah 2022 yılı, mesleksel teknik eğitim açısından fazlaca başarılı bir yıl olarak geçecektir” diye konuştu.