Mahmut hocanın fevkalade başarısı: Tenis kortları bile yok lakin şampiyon oldular

BooM

New member
DEMET İLCE | KARAR

Hatay’ın Erzin ilçesine bağlı Gökdere köy okulundaki öğrencilerden tenis kadrosu kurarak, çocukları tenisle tanıştıran eğitmen Mahmut Samat, sorularımızı yanıtladı. Samat, kurduğu tenis kulübünün muvaffakiyetlerini ve maksatlarını anlattı. Çocuklardan hiç bir biçimde fiyat talep etmeden istekli olarak eğitim verdiğini söyleyen Samat, eğittiği öğrencilerin Türkiye bazındaki muvaffakiyetlerini paylaştı. Samat, çabucak hemen bir tenis kortuna bile sahip olmayan öğrencilerin, kısıtlı imkanlarla nasıl büyük muvaffakiyetler elde ettiklerini deklare etti.

Filiz Noyan TTF 14. Ulusal Tenis Turnuvası

“BIRAKIN TENİSİ DAHA SPORU BİLMİYORLARDI”

Hatay Erzin Gökdere köy okulunda, spor kulübü ismi altında biroldukca branşta ekipler kurduğunu söyleyen tenis eğitmeni Mahmut Samat, şunları anlattı:

“Tenis kulübümüz 2012 yılında kuruldu. Okullar ortası yarışlara girdik. Vilayet, ilçe ve bölge bazında, Türkiye çeyrek finali ve yarı finallerine muvaffakiyet sağladık. Çocukları sporla tanıştırdığımda bırakın tenisi daha sporun ne olduğunu bilmiyorlardı. Çocuklar tenise başladıklarında topla raketi birleştiremiyorlardı. Yetenek seçimi yapmadım. Kim oynamak istiyorsa geldi.4. ve 5. sınıfta ellerine raket aldılar. Öğrenci sayımız az olduğu için tenis kadrosuna yalnızca tenise ilgi duyanları aldım. Deneme ve seçme talihim olmadı. Okulun tamamı 70-80 kişiydi. 4-5 grup kurdum. Voleybol, futbol, atletizm, tenis, masa tenisi… Osmaniye’nin bir İmam Hatip Ortaokulu’nda nüfusu az bulunmasına karşın futsal grubu çıkardık, masa tenisinde çeyrek final oynadık, atletizmde birinci olduk. Suriyeli öğrencilerden oluşturduğum bir voleybol grubum vardı. Öğrencilerin bilhassa teniste başarılı olmalarını epey istiyordum. Zira tenis benim için özel bir spor. Bana göre öteki sporlardan daha güç, daha hayli maharet gerektiren ve emek isteyen bir spor. Ferdî sporların hepsi özeldir. Ancak tenisin zorluğunu oynayan bilir. Mental güç, kondisyon, raketi kullanabilme, ayak çalışması, kol ve bel gücü…”

Filiz Noyan Osmaniye Gençlik Spor Tenis Turnuvası

“NEREDE KORT BULURSAK ORADA ÇALIŞIYORUZ”

“Teniste imkan fazlaca kısıtlı. Bizim kortumuz yoktu. Filemiz bile yoktu. Voleybol alanındaki fileyle küçük ve makus bir taban üzerinde tenis kadrosu kurup, bölge şampiyonlarına katıldık” diye konuşan Samat, imkansızlıklar ortasından nasıl Türkiye şampiyonasına yükseldiklerini anlattı:

“Türkiye’nin neredeyse 20-30 tane vilayetini mağlup ettik. Maçları daima son anda kaybettik. Çok büyük şanssızlıklar yaşadık. Ancak sonuçta öğrencilerim Türkiye çeyrek finalinde oynamış oldu. Grubumuz 70 kişilik İstanbul şampiyonasında Bahçeşehir Koleji ile final maçı oynadı. Şu an öğrencilerimiz Türkiye şampiyonasına hazırlanıyorlar. Türkiye’de biroldukca derece yaptılar, daha uyguna gitmeye çalışıyoruz. Nerede kort bulursak orada çalışıyoruz. Çocuklar kendi meskenlerinin önünde tahminen de yolda bile tenis çalışmaları yapıyorlar. Osmaniye’de bize kort olarak yardım eden tek kişi üniversite öğretim nazaranvlisi hem de tenis eğitmeni İsmail Delhi beyefendi. Üniversitenin kortuna erkenden gidip 1-2 saat idman yapma imkanı buluyoruz.

Hatay Okul Sporları Tenis Yıldızlar Kız Ekibi Vilayet İkincisi

“200’Den çok KUPA KAZANDIK”

Öğrencilerle bağlantım ders haricinde da devam ediyor. Sonuç odaklı çalışıyoruz. Ders haricinde çocukların konutta yapacakları çalışmaları tek tek planlıyoruz. 1 ay çalışma kararında 2-3 sefer öğrencilerime vilayet birinciliği yaşattım. Osmaniye’de bana bakılırsa biz tekiz. Bu işe 20 yılımı verdim. 200’den çok kupa kazandık. Ben emektar bir eğitimciyim, amatör çalışıyorum.”

Hatay Okul Sporları Küçük Erkekler ve Küçük Kızlar Birincileri

“HİÇ YENİLMEYEN ÖĞRENCİLERİM VARDI”

2018’den beri eğitmenlik yapan Samat, öğrencilerinin neredeyse yüzde 85’inin derece yaptığını söylemiş oldu. 16-21 yaş aralığında öğrencilerinin bulunduğunu belirten Samat, şöyleki devam etti:

“Eğitime Gökdere Ortaokulu kulübü olarak 20-25 öğrenci ile başladık. Öğrenci sayımı vakit içinde 30-40’lara kadar çıkardım. Vilayet seviyesinde dereceler elde edebilecek 25’e yakın tenisçi yetiştirdim. Hatay’da, Mersin’de, Adana’da hiç yenilmeyen öğrencilerim vardı. Birden fazla ailevi niçinlerden dolayı tenisi bırakmak zorunda kaldı. Şu an kulübün ortasında etkin tenis oynayan 10 öğrencim var. Lakin bu sayı öncesinden 30-40 civarındaydı. Tenisi bırakan çocukların ellerinde imkan olsa geri dönerler ve 1-2 sene içerisinde derece sahibi olurlar.

Hatay Okul Sporları Küçük Erkekler Hatay İkincisi

“HİÇBİR KURUM TAKVİYE OLMADI”

yıllardır istekli eğitmenlik yapan Samat, kulüplerine hiç bir kurumun dayanak çıkmamasına şöyleki sitem etti:

“Bir öğrencinin uygun bir raketle tenis oynayabilmesi için en az 4500 lira parası olması lazım. Bizim çocuklar ise tek raketle yönetim etmeye çalışıyor. Raketlerinin teli koptuğu vakit benim raketimle maça çıkıyorlar. Kulübü bağımsız yürütüyorum. hiçbir kurumla bir türlü irtibat kuramadım, takviye olmadılar. Çocukların turnuva fiyatlarını ödeyelim bile demediler. Artık kimseden bir şey beklemiyorum. İleride ‘bu işi yapamazsın’ diye beni engelleyebilirler. O kadar boğuldum ki… Gölge etmesinler diğer bir şey istemem.”

Hatay Okul Sporları Küçük Kızlar Hatay Birincisi

Özel dersler de vererek elde ettiği gelirle kulübüne dayanak sağlayan Samat, şunları söylemiş oldu:

“Bu işi istekli yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim. Öğrencilerin eksiklerini, materyallerini, masraflarını karşılamak için özel dersler veriyorum. Özel ders verdiğim öğrencilerden durumu olmayanlara fiyatsız ders bile veriyorum. Özel ders verdiğim bireyler de bana yardımcı antrenör olarak yardım ediyor. Kazandığım parayla çocukların raketlerini, toplarını, yol masraflarını karşılamaya çalışıyorum. Çocukların aileleri de ellerinden geleni yapıyor. Yalnızca parmakla sayılabilecek bireylerin maddi ve manevi olarak takviyeleri ile ayaktayız.

Hatay Okul Sporları Yıldız Kızlar Birincisi

“DAHA MAKÛS HAKSIZLIKLARLA KARŞILAŞTIM”

Öğrencilerimin hepsi Erzin Gökdere köyünden. Köyden ayrılıp Osmaniye’ye geçtiğimde bize orada yapılan haksızlıklar Osmaniye’de devam etmez sanmıştım ancak daha kötüsüyle karşılaştım. Çocuklarımızı geleceği için gerekirse masaya yumruğumuzu vuruyoruz lakin sorsanız biz haksız oluyoruz. Mersin Türkiye şampiyonasına bir öğrencimi kendi otomobilimle yolladım. Aracın yakıtını, çocuğun raketini ve turnuva fiyatını ben karşıladım.”

İskenderun 5 Temmuz Turnuvası Çiftler İkincisi -18-30 Yaş Bayanlar Birincisi

“HEDEFİMİZ ULUSAL GRUBA YÜKSELMEK”

Öğrenciler ile kişisel olarak ilgilendiğini, bir öğrenci ile günlük 1 saat vakit ayırmam gerektiğini ancak bunun mümkün olmadığını söyleyen istekli eğitmen, 10 öğrenciye günlük 2 saat bile vakit ayıramadığını belirtti. İmkansızlıklardan yakınan Samat, şunları aktardı:

“Ben ücra köşelerde, köy çocuklarının da isminin tenisle anılmasını istiyorum. Bu çocukların, ‘Burada biz de varız, biz de tenis oynayabiliyoruz’ diyerek başka dezavantajlı çocuklara örnek teşkil etmesini istiyorum. Tek gayem çocukların toplumsal açıdan kendilerini geliştirmelerini ve özgüven sahibi olmalarını sağlamak. Çocuklara gittikleri her yerde özeniyorlar. ‘Ne kadar düzgün çocuklar’ diyorlar. Gayem buydu. Aslında maksadıma ulaştım ancak bunu sonuca bağlamak istiyorum. Gayemiz ulusal ekibe yükselmek. En son bir öğrencim Türkiye çeyrek finalinde oynadı.”

TTF Ulusal 12 Yaş Turnuvası İkincisi

“TENİS YANLIŞLARIMIZIN TARAF VERDİĞİ BİR SPOR”

Samat, tenisle nasıl tanıştığını ve niye çocukları tenise yönlendirdiğini şöyleki anlattı:

“Küçükken tenisi televizyondan izlerdim. Kurallarını bilmezdim, imkanımız yoktu. Oynayacak yerimiz yoktu. Fakat izlerken büyük keyif alıyordum. Yaptığımız tek spor futboldu. Daima top peşinde koşardım. Çocukluğumda hayalim futbolcu olmaktı. Ailemin baskısından dolayı spordan sıradan bir uzak kaldım. Spor, daima içimde kaldı. Lisans çıkarmak istiyordum. Lisansı babam imzalamadı. Anneme imzalattım, kabul etmediler. Kendim imzaladım, bir daha olmadı. Lisanssız bir süre oynadım. daha sonra babam gelip beni alandan aldı, her insanın ortasında azarladı. sıradan bir travma yaşadım. Üniversitede vücut eğitimi okudum. Kendi kendime hazırlandım. Üniversitede tenisle tanıştım. Aytuğ Çelikkanat hocam vardı, tenisle beni o tanıştırdı. Tenis başka sporlarla karşılaştırdım ve dedim ki ‘gerçekten bir insanın kimsede kusur ve mazeret bulamayacağı, kendiyle baş başa olduğu, kendi yanılgıları ile oyuna istikamet verdiği bir spor. Bu da tam bana nazaran.’ İşte bu niyet beni tenis oynamaya itmişti. Aklımda tenisçi olmak yoktu. Yalnızca oynuyordum lakin daha sonra eğitmenlik olayını duydum. Etrafımdakiler ve hocam yardımcı oldu. O biçimde başladım.

“KOLUM KIRIKKEN ŞAMPİYON OLDUM”

2004’ten bu yana tenis eğitimi veriyorum. Kendi derecelerim de mevcut. Sakatlıklar yaşadım. Omzumda iki tane yırtık çıktı. Tedavi oldum. bu türlü turnuvalara katıldım. Kolum 5 yerden kırıldı. Şu an kolumda platin var. Tenise orta vermek zorunda kaldım. ondan sonrasında tekrar turnuvalara katıldım. Kolum kırıkken şampiyon oldum, yarı finallerde oynadım. Şu an kolumdaki kırık oyunumu yüzde 50 etkiliyor. Ancak devam ediyorum. İskenderun’daki kıymetli hocam Ünsal Baylar yardımıyla kolum şu an daha yeterli. Olağan performansımın yüzde 50 altındayım fakat devam edebilmekte epey hoş.

“KUMUNU HALISINI TAŞIDIĞIM KORTA GİREMİYORUM”

Tenise bir başlayan tekrar bırakamıyor. Başka sporlar bir tarafa tenis bir tarafa. Tenis oynamayan, karşılaşmaya katılmayan, oyuncusunu karşılaşmada oynatmayan kimse tenisi anlayamaz. Tenisle alakası olmayan beşerler tenisçi yetiştirmeye çalışıyor. Benim öğrencilerim ile onların öğrencilerinin karşılaşma etmesini bırakın, kendileri benim öğrencilerimle karşılaşma edecek yetenekte değil. Kendi bulunduğum ilçede kendi yaptığım korta giremiyorum. Kumunu, halısını taşıdığım korta giremiyorum. Kort kilitli, öğrencilerim çalışamıyor. İnanıyorum ki bir gün, nitekim dürüst yöneticiler gelecek ve bize hak verecekler.

TTF Ulusal 16 Yaş Adana Birincisi

“TENİS BAĞIMLILIK YAPAN BİR SPOR”

Eğitim verdiği kümelerin yüzde 90’ının verilen eğitimden şad olduğunu söyleyen Samat, tenisin bilişsel, sosyo-kültürel ve ruhsal olarak kişiyi epeyce geliştirdiğini anlatarak öğrencileri tenise teşvik ettiğini aktardı. Samat, şu sözleri kullandı:

“7 yaşımda ve şu anki aklıma sahip olsam hiç bir sporla ilgilenmem. Alırım bir raket, hoca da bulamazsam sarfiyat bir duvarın karşısına geçer, saatlerce tenis oynarım. Oynamayan bu sporu anlayamaz. Bağımlılık yapan bir spor. Etrafımda öbür sporları bırakıp tenise devam edenler gördüm ancak tenise başlayıp da bırakanı görmedim. Tenis dünyanın en güzel sporu. En kıymetli yararı bireye sorumluluk, özgüven ve toplumsal statü kazandırması.

“ÇALIŞAN HERKES TENİSÇİ OLABİLİR”

“Teniste ferdî farklılıklar fazlaca fazla. herkesin kas yapısı farklı olduğundan eğitim alırken zorlanmalar oluyor”
diye konuşan Samat, çalışan her insanın tenisçi olabileceğini söylemiş oldu. Samat, oyun sırasında sakatlanmalara yönelik ise şunları aktardı:

“Olası sakatlanmalar devamlı yaşıyoruz. Taban sert, düştüklerinde küçük yahut büyük sakatlanmalar oluyor. Biz de büyük sakatlanmalar olmadı. Sakatlanma durumlarında evvel buz uygulaması daha sonrasında ise birinci yardım yapıyoruz.”