Madenciler, 547 lira 24 kuruşluk kamu ziyanından yargılandı

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
yıllardır verdikleri hak gayretini son olarak Ankara girişinde 5 gün boyunca sürdüren ve Soma’ya dönüşte Kırkağaç yakınlarında, Ali Faik İlter ile birlikte geçirdiği trafik kazasında hayatını yitiren Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Lideri Tahir Çetin’in de ortalarında bulunduğu 15 madenci ve sendika örgütlenme uzmanı Büşra Yılmaz hakkında dava açıldı.

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, madenciler; Ermenek’te personellerin ödenmeyen hakları için 87 gün boyunca sürdürdükleri aksiyon niçiniyle “izinsiz şov, direnme ve kamu malına ziyan vermekle” suçlandı.

25 Kasım 2020 tarihinde yaşanan olaya ait iddianamede; “eylem sürecinde, çıkan arbedede jandarmanın yaralandığı, dört kalkan, bir kask ve üç copun kullanılmaz hale geldiği” anlatıldı.

Madenciler hakkındaki davanın birinci duruşması bugün Ermenek Adliyesi’nde Ermenek Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

‘Kamu malına 547 lira 24 kuruş zarar’

Madencilerin avukatı Mürsel Ünder, iddianamede müvekkillerine kamu malına 547 lira 24 kuruş ziyan verdiğinin anlatıldığını aktararak, şunları söylemiş oldu:

“4 tane kalkan, 3 tane cop, 1 tane kasktan oluşmaktadır. Bu gereçlerin ne biçimde ziyan gördüğünü, ziyan görüp görmediğini bile bilemiyoruz. İddianamede sırf müştekilerin beyanına dayanılmıştır.”

Ünder, müvekkillerinin hareketinin; Karaman Valiliği’nin bilgisi dahilinde yapıldığına dikkat çekerek, “Olay günü araçlara yürümek istemişlerdir, toplantı ve şov yürüyüşü, çadır kurma olay günü yoktu. Mala ziyan verme tarafından belge içerisinde fail-fiil irtibatı hiç bir biçimde kurulmamıştır, evrakta polis tutanağı hariç hiç bir kanıt bulunmamaktadır. Hangi sanığın, hangi kamu malına, ne biçimde ziyan verdiği iddianamede açıkça belirtilmemiştir” dedi.

‘Resmi dokümanda sahtecilik’

Madencilerin avukatlarından Emin Levent Yavuzer de polisin üstlerinden talimat almadan yolu kapattığını ve madencilerin aksiyonlarını engellediğini söz ederek, “Ortada kanunsuz buyruk vardır, bu suça ait bir soruşturma da belgede yoktur. Cürmün maddi ve manevi ögeleri oluşmamıştır. Kavuşturmaya yer olmadığı sonucu aktif biçimde soruşturulmadan verilmiştir. Açıkça hukuka karşıt hareketler kelam konusudur. Sanıklar hakkında rapor düzenlenirken resmi evrakta sahtecilik cürmü işlenmiştir. Mevcut yetkinin sonları güzel biçimde bilinmelidir” dedi. Yavuzer, madencilerin sendikal haklarının engellendiğine dikkat çekti.

Madencilerin avukatlarından Şafak Aki de iki polis memurunun “keyfi” olarak madencilere müdahalede bulunduğunu ve “resmi dokümanda sahtecilik yaparak” tutanak düzenlediğini kaydederek, polisler hakkında “resmi dokümanda sahtecilik ve kamu makamlarını yanıltmak” kabahatlerinden tahkikat yapılmasını istedi.

Avukatlar müvekkillerinin beraatını istedi fakat duruşma savcısı talebin reddi istikametinde görüş bildirdi. Mahkeme de savcı doğrultusunda karar aldı.

‘Boğazımda morluk gördüm’

Madenci Mertcan Yılmaz, savunmasında; kendisini olay günü cep telefonuyla kamera kaydı yaptığını ve kolluğun madencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale ettiğini söyleyerek, şöyleki konuştu:

“Olay esnasında babamın yere yatırıldığını ve albayın müdafaası tarafınca tekme atıldığını gördüm. Babamı muhafazaya çalışırken albay benim yakama yapıştı. Muhafazaları da beni itekledi. Meskene gittiğimde boğazımda morluklar gördüm Rapor almak için gittiğim Ermenek Devlet Hastanesi’nde polise tedavi olacağımı belirttim ve polis gözaltına alındığımı söylemiş oldu.”

‘Kadına copla vurulmak istendiğini gördüm’

“Bir tane bayana copla vurmak suretiyle müdahale edildiğini görür görmez bunu kelamla engellemeye çalıştım. Lakin kaldırımdan da hiç inmedim.
‘Ayıp değil mi?’ dedim. Benim bu sözümün sonucunda de ‘Bunu da alın’ diyerek gelip beni kolumdan tutup götürmeye çalıştılar… Ben kendi isteğimle giderim diyerek takım otosuna bindim.”

Madenci Kerim Keskin de savunmasında, kendisine yöneltilen suçlamalar içinde yer alan baret fırlatma anına ait, elindeki bareti kolluğun sert müdahalesi daha sonrasında sonlanarak yere attığını ve kolluğu amaç almadığını lisana getirdi.

Madenci Ahmet Şiddetli, gözaltına alındığı anda grup aracına kendisini götüren bir jandarmanın eşine ve annesine küfrettiğini aktararak, bir öbür jandarmanın da kendisine küfrederek “Ben 3 gündür sizin yüzünüzden burada ne çekiyorum. (Küfrediyor) Sen biliyor musun?” söylemiş olduğini aktardı.

‘Amacım hak aramaktı, kalkanla vurdular’

Madenci Barış Karagöz, kendilerinin kolluğa direnmemesine karşın, kolluğun “Terörist” söylemiş olduğini anlatarak, biber gazı kapsülünün gözünün altına geldiğini; “Neredeyse gözüm çıkacaktı” diye aktardı.

Madenci Muzaffer Denizli, kolluğun müdahalesinin akabinde sol kol, karnının sağı ve sol taraflarında morartılar oluştuğunu belirterek, “Amacım hakkımı aramaktı, bana kalkanlar vurdular” dedi.

‘hiç bir biçimde elimi kaldırmadım’

Madenci Ömer Akman savunmasında, kolluğun kendilerine sıktığı plastik merminin akabinde sol kalça kısmından yararlandığını söylemiş oldu. Madenci Engin Örnek, olay günü arbede çıktığında kolluğun kendilerine copla vurduğunu, plastik mermi attığını anlatarak, “(Kolluğa karşı) Fakat hiç bir biçimde elimi kaldırmadım” diye vurguladı.

‘Çocuk vardı, bayana karşı şiddetle uğraş gününde şiddet’

Madencilerin örgütlü olduğu Bağımsız Maden İş çalışanı Büşra Yılmaz, olay günü gözaltına alındığında, biber gazından dolayı bir şey nazaranmediğini lisana getirerek, şunları söylemiş oldu:

“Yanımızda bebek olduğu biçimde bize sert müdahalede bulundular” dedi. Maden mühendisi Emel Tunçdemir, savunmasında olay günü bir polisin kendisini gaye alarak plastik mermi sıktığına dikkat çekti ve “Vücudumun sol kol, sol bacak ve sol kasık kısmına plastik mermi isabet etti. Plastik mermi evvela boynumu sıyırmıştı. Sırtımı dönünce sol omzuma geldi.”

Tunçdemir madencilerden Yakup Bahçeci’nin eşi Fadime Bahçeci’ye cop vurulmak üzereyken “Bugün Bayana Şiddetle Uğraş Günü, ne yapıyorsun ya” diyerek kolluğu durdurmaya çalıştığını aktardı.

Tunçdemir gözaltına alınırken kendisine cop vurulmasını “O copu sakın bana vurma” diyerek engellediğini de söylemiş oldu.

Madencilerin avukatları olay günü müvekkillerinin haklarını aramak için Ankara’ya gitmek istediğini lakin kolluk tarafınca engellendiğini anlattı.