Lucas Giolito ve Reynaldo Lopez neden aynı takımda oynamaya devam ediyor?

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Dünyanın farklı yerlerinden geliyorlar. Farklı geçmişlerden geliyorlar ve atış ekibinde farklı roller üstleniyorlar. İkisi de 29 yaşında ve dört farklı büyük lig organizasyonunda forma giydiler. Her biri iki kez takas edildi ve bir kez feragat edildi.

Tüm zorluklara ve kilometrelerce mesafeye rağmen, sağ elini kullanan atıcılar Lucas Giolito ve Reynaldo López her zaman birbirlerine dönüş yolunu buluyorlar.

Aslında profesyonel kariyerlerinde neredeyse hiç ayrılmadılar.

Cleveland’dan Terry Francona, başlangıç oyuncusu Giolito ve yardımcı López’den oluşan atış ekibine liderlik eden en genç yönetici, “Bunun tuhaf bir istatistik olduğunu düşündüm” dedi.

“Tuhaf”, ikilinin bu yaz üç farklı takıma taşınmasıyla daha da tuhaflaşan bir macerayı ifade eden bir kelime.

Giolito, “Çok benzersiz, bu kesin” dedi. “Bu maçta bunun kaç kez olduğunu bilmiyorum. Ama bu bir nimetti. Çünkü son birkaç aydaki çılgınlığa rağmen bu yolculuğa birlikte çıkabileceğim çok iyi bir arkadaşım varmış gibi hissediyorum, anlıyor musun? Sanki hiçbir yerde yalnız değildim. Yani 18 yaşımızdan beri birlikteyiz.”

Atıcılar profesyonel kariyerlerine 2012 yılında Washington Nationals’da başladı; Giolito ilk tur draft seçimi ve López uluslararası serbest oyuncu olarak geldi.

Aralık 2016’da Milli Takım, dış saha oyuncusu Adam Eaton karşılığında onu Chicago White Sox’a gönderdi.

Bu Temmuz ayında White Sox, iki küçük lig beklentisi karşılığında onları Los Angeles Angels’a takas etti.

Bir ay sonra, birkaç takımın maaş indirimi dışında herhangi bir ödeme almamasına rağmen önde gelen oyuncularla bağlarını kesmeye çalıştığı bir trend ortaya çıktı; bu, son yıllarda Ağustos ayındaki takaslara artık izin vermeyen kural değişikliğine bir tepkiydi. Yankees, Cincinnati’ye giden dış saha oyuncusu Harrison Bader’ı feragat ederken, Mets atıcı Carlos Carrasco’yu ve White Sox atıcı Mike Clevinger’ı feragat etti, ancak ikisi de iddia edilmedi.

Shohei Ohtani’yi memnun etmek için yapılan bir dizi son takasın ardından sezon sonrası çekişmesinden elenen Melekler, çok daha aşırıydı. Takımda Giolito ve López de dahil olmak üzere altı oyuncu yoktu ve uzun süredir takım arkadaşlarından ayrılmış gibi görünüyordu.

Ve sonra Cleveland her iki atıcıyı da iddia etti.

Giolito, “Buna her zaman gülüyoruz” dedi. “Biz de aynı kurum tarafından temsil ediliyoruz. Biz de ‘Hey, bu yıl ikimiz de serbest oyuncuyuz’ diye şakalaşıyoruz. Belki bu da başka bir paket anlaşma olabilir.”

Serbest bırakıldıklarında López, birlikte geçirdikleri zamanın nihayet bitip bitmediğini düşündü.

Geçen hafta sonu Cleveland kulüp binasında tercümanı Agustin Rivero aracılığıyla López, “Kaderin bizi öyle ya da böyle bir araya getireceğini hissettim” dedi. “Ama dürüst olmak gerekirse tehlikede olduğunu düşündüm. En son ikimiz de muafiyet aldığımızda şöyle hissettim: Tamam, bu artık bitti.”

O kadar değil. Birbirlerinden hoşlanmaları güzel.

López, “Komik olan şu ki, bu yaz Chicago’dayken ofise getirilen ve abone olduğumu söyleyen ilk kişi bendim” dedi. “Böylece dışarı çıktım ve herkese veda ettim, o da yanıma gelip şöyle dedi: ‘Biliyor musun? Ben de Anaheim’a transfer edildim.”

Güney Kaliforniya yerlisi olan Giolito, Los Angeles’taki Harvard-Westlake Okulu’nda atıcıydı. Orada, geleceğin öne çıkan isimleri Max Fried ve Jack Flaherty’nin de dahil olduğu çarpıcı bir lise rotasyonunun parçasıydı.

Dominik Cumhuriyeti yerlisi olan López, o kadar az parası olan bir aileden geliyordu ki, o sırada büyükannesinin haberi olmadan büyükbabası, López’e ilk eldivenini alacak parayı kazanmak için bir inek sattı. Satıştan elde edilen para aynı zamanda beyzbol ayakkabılarına, bir sopaya ve iki beyzbol topuna da gitti. Çocukken López yakalayıcıydı ama bir gün takımının atıcısı maça çıkmadı. Atıcı olarak gönüllü oldu ve bir daha arkasına bakmadı.

Uzun süredir takım arkadaşları, imza attıktan kısa bir süre sonra ilk kez Washington’un Viera, Florida’daki eski bahar antrenman kompleksinin rüzgârlı sahalarında buluştu. Hızla atma ortağı oldular. Doğal olarak.

Giolito, “Kompleksin kendisi, penceresiz büyük bir blok bina olduğunu hatırlıyorum” dedi. “Florida’da vuruş antrenmanı için sahaya çıktık ve uçan toplara vurduk ve herkesin bacaklarında sürekli ağrı vardı. Çok çamurluydu. O zamanlar büyük bir patlamaydı. Ama bu onun bir parçası.”

Diğer ilgili taraflarla, büyük gözlerle ve daha büyük hayallerle birlikte Interstate 95’in hemen dışında bir La Quinta Inn’de kaldılar.

2014 yılında A Sınıfı Hagerstown’daki ilk takım arkadaşlarıydılar. Bahar kampı 2015’te sona erdiğinde, Milli Takım her iki oyuncuyu da iş yüklerini yönetmek için Florida’da uzun süreli bahar antrenmanına tuttu. Daha sonra, Mayıs ayı başlarında herkes Nationals’ın Potomac, Virginia’daki High-A şubesine atandı.

Böylece Giolito’nun beyaz 2012 Chevy Tahoe’suna atladılar ve iki gün boyunca 12 saat boyunca I-95 üzerinden kuzeye doğru yol alarak yola çıktılar.

Giolito, “Uçma seçeneği vardı ama benimle gelmeyi seçti” diye hatırladı.

Yol boyunca Giolito, Drake ve diğer Amerikalı rapçilere olan tutkusunu paylaştı. López, Giolito’yu Lápiz Conciente gibi en sevdiği Latin rapçilerle tanıştırarak karşılık verdi. Ancak gezilerini bu kadar unutulmaz kılan şey bu değildi.

Giolito, “Gıda zehirlenmesi geçirdim” dedi. “Kendimi çok hasta hissettim. Ben de şöyle dedim: ‘Lopey, başım belada dostum.’ Direksiyona geçip sürüş süremin bir kısmını kısaltabilir misin sence?’ ‘Ah, keşke yapabilseydim ama ehliyetim yok’ dedi.”

Giolito durakladı, sırıttı ve devam etti: “Aslında onun sadece bir yolcu prenses olmak istediğini yıllar sonra öğrendim. Sadece tüm zaman boyunca takılmak istedi.

López, Giolito’nun hikayeyi anlatmasına, özellikle de “yolcu prenses” hakkındaki kısmına güldü. Yardımcının söylediğine göre gerçek şu ki, o sırada Amerika Birleşik Devletleri’nde ehliyeti yoktu, sadece Dominik Cumhuriyeti’nden bir ehliyeti vardı.

López, “Buna sahip olmadığım için gerçekten endişelendim” dedi.

Giolito ve López her şeyi, hatta çoğu şeyi birlikte yapmıyorlar.

Angels’ın dış saha oyuncusu Mickey Moniak, “Kalçadan birleşmiş gibi değiller” dedi.

Ancak Angels’ın başlangıç oyuncusu Patrick Sandoval gülümseyerek “birbirlerinden kaçamazlar” dedi.

En azından zamanla birbirlerini ve birkaç takım arkadaşını tanımaya ve takdir etmeye başladılar.

4,89 ERA ile 7-13’lük zorlu bir yaz geçiren Giolito, “O çok çalışkan biri” dedi. “Oyuna karşı büyük bir tutkusu var. İkimiz de kendi payımıza düşen zorlukları yaşadık. Benim için onun hakkında öne çıkan şey, bu zorlukların üstesinden gelmek için ne kadar çok çalıştığıdır. O bir başlangıç oldu, o bir rahatlattı, yıllar içinde farklı rollere itildi.”

2019’da White Sox’ta 33 maça çıkan ve 2021’de tam zamanlı yardımcı olan López, Giolito’nun “benim gibi olmasını” beğeniyor ve şöyle devam ediyor: “Çok sessizim, çok çekingenim ve istiyorum. ben de kalıyorum. Çok sessizdir. İkimiz de oyuncuyuz. Henüz birbirimize karşı oynamadık ama bunu paylaşıyoruz.”

López ve eşi Jhilaris’in iki çocuğu var. Giolito’nun bir tane yok.

López, “Sanırım bir kedisi ve köpeği var” dedi.

Giolito 2018’de evlenip López’i davetli listesinden çıkardığında, yardımcı, Giolito’nun numarasını telefonunda bloke edeceği konusunda damatla dalga geçti. Ancak şu anda boşanma aşamasında olan Giolito, temmuz ayında Dominik Cumhuriyeti’nde plajları temizlerken López iletişime geçti.

López, “Onu memleketime davet etmek istedim” dedi. “Fakat onun bulunduğu yerden benim evime yaklaşık iki buçuk saat vardı.”

Giolito’nun projesi Santo Domingo’daydı; López ve ailesi San Pedro de Macorís’teki evlerindeydi. Ancak Giolito’nun ülkedeki deneyimleri hakkında mesaj attılar ve Giolito, bir dahaki sefere López’in memleketini ziyaret etmeyi umduğunu söyledi – bu kış serbest oyunculuk için uygun olan atıcıların hala takım arkadaşı olup olmadığına bakılmaksızın.

Giolito, “Tamamen farklı bir ülkeden, tamamen farklı bir geçmişe sahip bir adamla yakınlaşma ve onunla konuşma fırsatı benim için her zaman özel olmuştur” dedi. “Bundan çıkaracağım şey bu, övgülerden ya da sunumlardan daha fazlası. Hepsi eğlenceli. Ancak bu oyunda gerçekten kalıcı olan, kurduğunuz ilişkilerdir.

“Bunu onunla yapabilmek ve yıllar boyunca onunla bu yolculuğa çıkabilmek gerçekten muhteşemdi.”