Lubomyr Melnyk: Sonları aşmak isteğim en büyük tutkum

CatWalk

New member
İhsan Dindar – Milliyet.com.tr

Bir müzisyen olarak insanlığın içinden geçtiği bu periyodu nasıl değerlendiriyorsunuz? Neler hissediyorsunuz?

Dünyada neler olduğunu görmek epeyce fazlaca güç oldu. Tüm düşünme, yaşama nasıl da kapatıldı. Beşerler nasıl tüm haklarını kaybetti. Çok epeyce sıkıntı.

Piyano müzikteki en özel enstrümanlardan biri ve siz de bu enstrümanı en süratli çalan kişisiniz. Bu unvan hakkında şahsi olarak ne düşünüyorsunuz?

Ben hakikaten, dünya tarihinin en hızlısıyım. Ve asla, asla benim suratıma yaklaşan biri olmayacak. Bu bir unvan da değil tam olarak. Piyano çalma suratını 100 metrelik bir koşu olarak düşünüyorsanız, bu biçimde yalnızca en süratli değilim; yarışı bitirdim ve onlar hala yarı yolda! Yani aslında, “normal” en süratli piyanistler ile benim aramda bir fark var. hiç biri saniyede 14 montesten daha süratli çalamaz. Ancak ben saniyede yaklaşık 20 nota çalıyorum. Bu yalnızca “en hızlı” değil dünyanın en süratli piyanistlerinden neredeyse iki kat daha süratliyim.

“Continuous Music” kavramı sizinle özdeşleşmiş bir kavram. Bu müziğin köklerini nereye dayandırıyorsunuz? ya da bir kökü var mı?

Bu müzik birkaç ögeden doğdu. Klasik piyano müziği, ideolojisi ve minimalistlerin müziği 1970’lerde oluştu. Benim en düzgün piyanist olma ve hudutlarını aşma isteğim bir tutku.

Bach’ın müziğine çok matematiksel denir. Sizin müziğiniz için de emsal bir tarif yapılabilir mi?

Kesinlikle! Bu yapının ortasında matematiksel bir öge var. Vakit matematiktir ve bir daha vakit da bu müziğin bir kesimi.

Yaptığınız müziği klasik müziğin bir kesimi olarak görüyor musunuz? 200 yıl daha sonra klasik müzik diyenlere ne söylersiniz?

Bunu şu biçimde söz ediyorum. “Mozart, Beethoven yahut Chopin’in artık piyano çaldığını duymak istiyorsanız, onları ben çalarken duyabilirsiniz. Zira piyanonun ortasında yanımdalar.”

Uzun bir ayrılıktan daha sonra dünya bir daha konser heyecanı yaşamaya başladı. Önümüzdeki günlerde müzikseverlerle buluşacaksınız. ne hissediyorsun?

Bu canlı piyano müziğini insanlara bir sefer daha ulaştırabildiğimiçin epey mutluyum! Albüm kayıtları, bir piyanoda çalınan “continuous music”in sesiyle tıpkı değil şüphesiz.

Daha evvel İstanbul’da konserler verdiniz. Burada tanınan bir müzisyensiniz. Bu kent size ne hissettirdi?

Her vakit oraya gelmeyi ve Türk insanlarıyla tanışmayı severiyorum. İstanbul’a en son geldiğimden beri epey vakit geçti ve bu keyifli bir kavuşma olacak.

Yakın gelecekte müzikseverlerin ilgisini çekecek bir projeniz var mı?

Şu anda, İtalya’dan bir elektronik kümesiyle ve çellist Julia Kent ile “The End of The World üzerinde çalışıyorum… Sonuç hakikaten kusursuz, hakikaten hoş oldu.