Küba, Dünya Beyzbol Klasiği takımında bazı Birinci Lig Oyuncularına izin veriyor

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Küba, Dünya Beyzbol Klasiğinin son sürümünün açılışını yapmak için Çarşamba günü Tayvan’da sahaya çıktığında, ülke Major League Baseball’dan bazı önemli isimleri sergileyerek tarih yazacak. White Sox’ta öne çıkan Luis Robert Jr. dış sahada devriye gezecek, Chicago’lu takım arkadaşı Yoán Moncada ise iç sahada görev yapacak. Chicago Cubs solak oyuncusu Roenis Elías atış ekibinde olacak ve eski Mets smaçörü Yoenis Céspedes, vurucu olarak belirlenmiş kadroda yer alacak.

Robert yakın zamanda İspanyolca bir röportajda “Geçen Classic yılında gitmek istedim ama gidemedim çünkü Küba’dan ayrılma kararı aldım” dedi. “Benim için bu bir rüya.”

Ancak takım, maçın en korkulan hücum oyuncularından biri olan Houston Astros yıldızı Yordan Alvarez gibi Hollanda karşısında sahada olmayacak oyuncularla da dikkat çekiyor. Peki ya Jose Abreu, Aroldis Chapman, Jorge Soler ve Yuli Gurriel gibi diğer MLB yıldızları?

2012’de Küba’dan ayrılan Oakland Athletics iç saha oyuncusu Aledmys Díaz, “Bu takımda yer alacak kaliteye sahip birçok oyuncu var ve onlar davet edilmedi” dedi. “Bu yüzden birinin ayrılması gerçekten zor.”

Kadronun kompozisyonu, Küba’nın ülkeyi terk edenlerin oynamasına izin vererek nasıl bir atılım yaptığını gösteriyor – ama açıkça onun şartlarına göre. WBC ekibi, Meksika’da forma giyen Elián Leyva ve Japonya’da oynayan Ariel Martínez gibi oyuncular da dahil olmak üzere, yurtdışındaki Kübalı amatörler ve profesyonellerden oluşan bir karışıma sahiptir. Bu tür oyuncuların dahil edilmesi, uluslararası düzeyde mücadele eden bir milli takıma yetenek kazandırmış olsa da, kısmen ülkenin en önemli MLB yıldızlarından bazılarının hariç tutulması nedeniyle, WBC’yi kazanmak için hala favoriler arasında yer almadılar.

Amerika Birleşik Devletleri ve Küba, Kübalıların yurtdışında kumar oynayıp oynamadıkları konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin uzun süredir devam eden yaptırımları nedeniyle, dünyanın en ünlü profesyonel beyzbol ligi olan MLB’de oynamak isteyen Karayip adasındaki oyuncular, üçüncü bir ülkede, genellikle Haiti veya Dominik Cumhuriyeti’nde ikamet ediyor ve orada ikamet ediyorlar. ekiplerle imzalayabilir, ücretsiz ajan olarak çalışabilir. Ve Küba için o kadar hassas bir noktaydı ki, Küba Beyzbol Federasyonu bu oyuncuların milli takımlarında yer almasına izin vermedi.

Beyzbol Küba’da büyük bir rol oynuyor. Bu spora ev sahipliği yapan altı Yaz Olimpiyatında Küba üç altın ve iki gümüş madalya kazandı. Pandeminin neden olduğu bir gecikmenin ardından bu yıl geri dönen dört yılda bir düzenlenen WBC yarışmasında Küba, 2006’daki açılış turnuvasını ikinci sırada tamamladı. Spor, komünist ülkede uzun süredir toplum ve siyasetle iç içe geçmiş durumda.

Ancak onlarca yıl boyunca yüzlerce Kübalı oyuncu taraf değiştirdikçe, ülkenin milli takımı uluslararası sahnede giderek daha fazla mücadele etti. Küba, 2021 Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanamadı ve turnuvanın ilk kez tekrarlanmasından bu yana WBC’de madalya kazanamadı. Takım şu anda Dünya Beyzbol Softbol Konfederasyonu tarafından dünyada 8. sırada yer almaktadır.

2010 yılında kaçan Seattle Mariners örgütünün dış saha oyuncusu 35 yaşındaki Leonys Martín, “Herkes gidiyor,” dedi. “Orada hiç oyuncu yok.”

WBC her geldiğinde, ayrılan Kübalı oyuncular katılamayacakları için üzgündü. Geçen yıl, bu oyunculardan oluşan bir grup, dünyadaki en iyi Kübalı yetenek takımını bir araya getirmek amacıyla Küba Profesyonel Beyzbol Oyuncuları Derneği’ni kurdu. Grup, büyük liglerden, küçük liglerden ve diğer yabancı profesyonel liglerden 170 üyeye ulaştı.

Halka açık bir kampanyaya rağmen, kulüp en azından gösteri maçlarını güvence altına alamadı. Nedeni: WBC, MLB ile ligin oyuncular birliği arasında bir ortak girişim olarak işletilse de, sporun küresel yönetim organı olan WBSC tarafından onaylanmıştır. Ve konfederasyon kurallarına göre, sadece tanınmış ulusal federasyonlar kendi milli takımlarını seçebilir.

Ulusal federasyon geçen yıl Küba Oyuncular Derneği’ni siyasi hırsları olmakla ve meşru yerini gasp etmeye çalışmakla suçladığında, federasyon ayrıca kaçan oyunculara karşı daha da yumuşatıcı bir duruş sergiledi. Federasyon yorum taleplerine yanıt vermedi, ancak başkanı Juan Reinaldo Perez Pardo, Nisan ayında yaptığı açıklamada, “Küba beyzbolunu seven” oyuncularla görüşmelerine devam etmek istediğini söyledi.

Ancak MLB oyuncularını dahil etme seçeneğiyle bile, birçok önde gelen oyuncu seçilmedi veya katılmamayı seçti. Bir yatla Meksika’ya kaçan ve Güney Florida’da yaşayan Martín, davetini reddettiğini söyledi. Sebeplerinden biri: hükümetin ve federasyonun kendisine, ailesine ve diğer oyunculara davranış şekli, örneğin yedi yıl önceki bir önceki ziyaretine rağmen Küba’ya girişini reddetmesi ve hain olarak etiketlenmesi.

Şimdi de yardım istiyorlar” dedi. “Kendi adıma, onlara hiçbir konuda yardım etmem.”

Díaz davetli bile olmadığını söyledi. Bunun nedeni, Kübalı yetkililer için büyük bir suç olan Küba milli takımındayken Hollanda’ya sığınması veya sonradan görme derneğinin sesli bir üyesi olması olabilir. İkincisinin Küba hükümeti üzerinde baskı oluşturmaya yardımcı olduğuna inanıyordu.

Díaz, “Bana sorarsanız, benim durumumda kabul etmezdim çünkü herkesi davet etmekle ilgilenmediklerini gördüm,” dedi. “Bu takımdaki herkesin becerileri var ve sahada ellerinden gelenin en iyisini yapacaklar, ancak orada olacak kaliteye sahip olan ancak düşünme veya hareket etme biçimleri nedeniyle orada olmayan oyuncular var.”

Díaz, daveti kabul eden oyunculara atıfta bulunarak, “Özgür bir toplumda yaşamanın güzelliği, başkalarının fikirlerine ve yaptıklarına saygı duymanızdır. onlara ve ben onlara her zaman turnuvada en iyisini diliyoruz ve en iyi beysbol oyunlarını oynuyoruz. Ona karşı hiçbir şeyim yok.

Bazı MLB oyuncuları, Texas Rangers’ın Adolis García’sı veya miguel varga uzun süredir Kübalı bir oyuncunun oğlu olan Los Angeles Dodgers tarafından, çünkü sağlıklarına veya birinci lig takımlarına odaklanmak istediklerini söylediler. Bazıları, kaçtıktan sonra Meksika vatandaşı olan Randy Arozarena gibi başka ülkeler için oynuyor.

Ancak diğerleri davetleri kabul ettikleri için eleştirildi. Üç oyuncu – Detroit Tigers Andy Ibáñez, o zamanlar Met Yoan López ve Leyva – geçici bir Küba kadrosunda yer aldıklarını doğruladığında, doğmakta olan birliğin hücumunu yöneten Atlanta Braves atıcısı Raisel Iglesias yapacaklarını söyledi. bu yüzden gruptan çıkarıldı.

Iglesias, Kasım ayında bir Küba beyzbol video kanalına “Onlara Miami’de yaşadıklarını ve Miami şehrinin nasıl olduğunu bildiklerini söyledim.” “Dünyadaki en Küba şehrinde yaşıyorsunuz. Durum bu. İnsanların nasıl düşündüğünü biliyorsunuz ve eylemlerinizden siz sorumlusunuz ve sokaktaki insanlar sizin hakkınızda kendi fikirlerine sahip olacak.” Daha sonra Küba Federasyonu’na atıfta bulunarak şunları ekledi: “İnsanlar ‘Tıpkı onun gibi davranıyorsun’ diyor. Biz. İnsanların iki farklı tarafta oynamasına izin veremeyiz.”

Adayı terk eden genç nesil Kübalı oyunculara ait olan 27 yaşındaki Moncada ve 25 yaşındaki Robert, FA’nın bir parçası olmadıklarını söylediler ve Küba FA’dan gelen davetleri kabul ettiler. 2014 yılında hükümetin izniyle Küba’dan ayrılan Moncada, ülkesinin milli takımında oynamanın “her zaman bir rüya olduğunu” söylediği için WBC kadrosuna katıldı.

Robert, Küba takımına evet demenin zor olmadığını söyledi, “ama bu biraz garipti çünkü maalesef oynayamayanlar var.” “Onlar için biraz üzülüyorsun ama ben bunu yaptım. benim kararım.”

Robert ve Moncada, hayır diyenlere ve seçimlerine saygı duyanlara karşı hiçbir kırgınlık beslemediklerini söylediler. Moncada, Kübalı oyuncuların eklenmesinin olumlu bir gelişme bıraktığını ve daha fazlası için potansiyel olduğunu belirtti.

“Bir gün buradaki tüm Kübalı oyuncularla birlikte oynamak ve Küba’yı temsil etmek istiyorum,” dedi, “eğer yapabilirsek.”