klasik Napoliten şarkı için bir ses

Hiranur

New member
O bir şarkıcı, araştırmacı ve mandolin sanatçısı ve kalbi klasik Napoliten şarkısında. Alessia Moio’nun bir ‘misyonu’ vardır: büyük bir repertuarın, büyük bir geleneğin kaybolmamasını, unutulmamasını, bunun yerine Napoliten kültür ve müziğinin can damarı olmasını sağlamak. Bunu birkaç yıldır yapıyor, şarkılar ve şovlar öneriyor, bugün hala Ernesto Murolo ve Ernesto Tagliaferri’nin Napoliten şarkısı “Ammore canta” nın tarihinden bir parça getiren dijital platformlara ulaşan bir şarkıyla yapıyor. maestro Giancarlo Vorzitelli’nin küratörlüğünü yaptığı müzik ve Massimo Cuomo’nun ortak çalışmasıyla hazırlanmış bir video. Genç, tutkulu, yetenekli Alessia Moio, klasik Napoliten şarkısını neredeyse tesadüfen keşfetti: “Hayat şaşırtıcıydı, kendimi klasik Napoliten şarkıya kaptıracağımı hiç düşünmemiştim, tesadüfen, balkona düşen bir broşür sayesinde oldu. Klasik Napoliten şarkının şan, oyunculuk ve yorum derslerinin verildiği söylenen Marano’daki evin mutfağı Annem bu broşürü okudu ve bana tutkuyla verilen bir eğitim okuluna gitmek isteyip istemediğimi sordu. Şarkı söylemek için kaydoldum ve her şey oradan başladı.
Ancak sadece Napoliten şarkıyla değil.
“Evet, İtalyan şarkı söyleme deneyimlerim de oldu, Teddy Reno ve Rita Pavone’nin yabancılar festivaline Pavone tarafından yazılan ve Paolo Olmi tarafından düzenlenen bir şarkıyla katıldım, Teddy Reno birkaç yıl beni takip etti, bunu ilginç buldu. Çok genç olmama rağmen yetişkin bir şarkıcının tınısına sahiptim. Her şey büyük bir kendimi ifade etme isteğinden kaynaklanıyor, hiç çekinmedim, yazarların duygularını şarkılarla iletmek istiyorum, edebiyata, genel olarak sanata tutkuluyum, meraklıyım, entelektüel değil ama meraklıyım . Ve bir nota ya da bir metin okuduğumda, sanki beni o anda gözlerin gördüklerinden öteye götürebilirmiş gibi, kendimi onun içine kaptırırım.”
Neden özellikle klasik şarkıları seviyorsun?
“Klasik bizim tarihimiz, köklerimizdir. Napoliten kimliğimiz klasiğe aittir, bizi değerler ve kültürle ayıran odur. Açıkçası klasik, eski veya eski anlamına gelmez, Gragnianiello veya D’Angelo gibi güzel klasik şeyler yazan çağdaş yazarlar var, ancak bunlar Di Giacomo, Murolo, Libero Bovio’nun yazdığı o harika şiir ve müzikle aynı çizgideler. Vincenzo Russo…”.
Yanlış çağda doğduğunuzu düşünüyor musunuz?
“Hayır sanmıyorum. Trap, rap veya görünüşe göre daha gençlik müziği yapmıyorum, ancak bu şarkıların bugün hala Napoli’nin kimliğini temsil ettiğini düşünüyorum”.
Gösterilerinize nasıl bir seyirci geliyor?
“Çok genç değil, otuz beşten yukarı. Belirli bir Napoli’nin kaybolmadığını düşünen ve geleneğin modernitede bile anlamlı olduğuna inanan insanlar. Harika melodiyi seven ve harika Napoliten şarkının asla sona ermeyeceğini bilen insanlar”.
Gösteriler ve yeni şarkılar öneriyor. Ne haberler olacak?
“’Ammore Sings’ yayında”…
“Murolo ve Tagliaferri’nin güzel bir şarkısı, Murolo’nun günümüzün kültürel değişimlerini önceden görmüş gibi göründüğü bir şarkı. Ardından Napoli Kütüphanesi ile bir işbirliği olacak, bazı akşamlar varyete ve klasik şarkı arasında, tarihi Fonotype etiketiyle ilgili yayınlar yapılacak. Ve en önemli randevu, 29 Nisan’da Teatro dei Lazzari’de”.

Yazılı 14 Nisan 2023 Cuma 12:48
blog kategorisinde. Bu gönderiye yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.