KKTC de yüz yüze eğitime geçti

CatWalk

New member
KKTC genelinde yeni eğitim-öğretim yılı kapsamında, kamu ve özel okullar dahil, yaklaşık 53 bin öğrenci ile 5 bin 800 öğretmen okullara döndü. Lefkoşa Gönyeli İlkokulunda düzenlenen 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı açılış merasimine, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner, Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Gönyeli Belediye Lideri Ahmet Yalçın Benli, yönetimciler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı’nın açılış merasimine katılmaktan büyük memnunluk duyduğunu kaydetti.

Tatar, “Pandemi sürecinde büyük dertler yaşanmıştır, KKTC bütün aksiliklere karşın bu işi epey güzel yönetmiştir ve şu anda daima bir arada okullarımızdayız. Aşılanmayla bu sorun bu ölçüde aşılacaktır. Şu anda bütün okullarımızda yeni eğitim öğretim yılına başlayacak çocuklarımızı gözlerinden öpüyorum. Onlar bizlerin geleceğidir, onlara güveniyoruz ve seviyoruz. En düzgün eğitim almak sizlerin hakkıdır” dedi.

Öğrencilere okul yıllarının bedelini bilmeleri tarafında tavsiyede bulunan Tatar, öğrencilere, bugünlerin hayatlarının en kıymetli ve keyifli günleri olduğunu söylemiş oldu.

Tatar, ailelerin ve KKTC’nin tüm imkanlarını öğrenciler için kullandığını söz etti.

“BU TABLOYU GÖRÜP DE HEYECANLANMAMAK VE DUYGULANMAMAK MÜMKÜN DEĞİL”
Başbakan Saner, öğrenci, öğretmen ve velilere seslenerek, 2021-2022 yılında gerçekleştirilecek yüz yüze eğitim sürecinin güzel olmasını diledi. Saner, “Bu tabloyu görüp de heyecanlanmamak ve duygulanmamak mümkün değil. Bizler de çocukken, sizler üzere bu yollardan geçerek bu günlere kadar geldik. Bizleri de sizlerin olduğu üzere pahalı öğretmenlerimiz yetiştirdi” dedi.

Geçen yıldan bu yana tüm dünyayı tesiri altına alan Kovid-19 salgınının ortaya çıkardığı sıkıntılarla uğraşmak noktasında büyük bir çaba gösterildiğinin altını çizen Saner, bugün bir özveri sonucunda hükümet, Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı ve başka katkı sağlayan şahısların ağır çalışmalarıyla bugün yüz yüze eğitime geçildiğini söylemiş oldu. “Çocuklarımızın memnunluğunu yüzlerinden okunuyor. Hepsinin gözleri pırıl pırıl.” diyen Saner, hiç bir modelin yüz yüze eğitimin yerini tutmadığını deneyim ederek yaşadıklarını ve bunan daha sonraki devirde hiç bir problem yaşanmaması ismine tüm tedbirleri alacaklarını söz etti.

“BU BİR TAKIM İŞİDİR”
Bakan Amcaoğlu, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının herkese iyi olmasını dileyerek, Gönyeli İlköğretim Okulunun birinci mezunlarından olduğunu kaydetti. Bugün tam bir buçuk yıldır eğitime ve öğretime verilmiş ortanın bitmiş olduğine ve fazlaca değerli bir adım atıldığına işaret eden Amcaoğlu, emeği olan herkese teşekkür etti. Amcaoğlu, “Bugün bu çocuklar burada toplanmışsa, 2021-2022 eğitim yılı her şeye karşın başlayacak noktaya gelmişse, her insanın bu çorbada tuzu vardır, bu bir grup işidir” dedi. Protokol konukları, konuşmaların akabinde öğrencileri sınıflarda ziyaret etti. Öğrencilerin okula girerken ateşleri ölçülürken, sınıf içerisinde de dezenfektan kullandıkları görüldü.

OKULLARDA SIKI COVID-19 KONTROLÜ YAPILACAK
Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığının 2021-2022 Öğretim Yılı Planlaması içerisinde yer alan Sıhhat Planlaması kapsamında Bulaşıcı Hastalıklar Üst Konseyinin kararları çerçevesinde müdafaa tedbirleri ve bulaş takip ve tedbire prosedürü uygulanacak.

Tüm düzeydeki okullarda okul idarecileri tarafınca, “Pandemi Kurulları” kurulacak ve bu konseyler Sıhhat Bakanlığı ile eşgüdümlü çalışacak. COVID-19 testi olumlu hasta ve temaslıların takibi Okul Pandemi Şurası ve Sıhhat Bakanlığının temas grubunun istişaresi ile yürütülecek, Bakanlığın temas takip takımının onay vermediği herkes vazifesinin başında olacak.

Görülecek olumlu hadise durumunda, “Pozitif Olay ile Temas Protokolü” devreye girecek. Bu protokol kapsamında öğrenci, öğretmen ve öteki nazaranvliler için konuttan çıkmadan, otobüse binmeden ve okula girmeden kesinlikle semptom sorgulaması yapılacak. Semptom gösterenler okula alınmayarak, test yapmaya yönlendirilecek.

Sınıfta bir öğrencinin semptom göstermesi halinde, öğrenci test yaptırmak üzere yönlendirilecek ve test kararı negatif ise okula dönecek. Yapılan taramalar kararında birebir sınıftan 3 yahut daha fazla kişinin PCR testinin olumlu çıkması halinde, sınıfın geri kalanı yakın temaslı sayılacak. Temaslılar aşılı ise 7, değilse 10 gün müddet ile meskende izole olacak. Öğrencilerin, yakın temaslı olduğu müddette eğitimleri uzaktan eğitim biçiminde devam edecek.