Kılıçdaroğlu: Daha büyük artırımlar gelecek

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Kocaeli’de iş insanları ile bir ortaya gelen CHP başkanı Kılıçdaroğlu, yüksek üretici fiyatlarına dikkat çekerek devasa yükseklikte olan üretici enflasyonunun çabucak hemen tam olarak fiyatlara yansımadığını söylemiş oldu. Kılıçdaroğlu, “Kış üzere görünse de baharımızı yaşıyoruz; önümüzdeki süreçte daha büyük artırımlar gelecek” halinde konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli Endüstrici İşadamları Derneği’nin düzenlediği akşam yemeğinde iş insanları ile bir ortaya geldi.

Gündeme ait açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Demokraside temel bir problemimiz var. ‘Benim vergim nereye harcandı?’ sorusunu çoklukla sormayız. Bu sorunun sorulmadığı ülkelerde demokrasi gelişmez. Demokrasinin birinci kuralı vatandaşın ‘Ey hükümet ben sana vergi veriyorum sen bunu nereye harcadın’ diye sormasıdır. Demokrasinin çıkış kaynağı bu cümlede yatar. Fakat bu bizim ülkemizde maalesef sorulmuyor” dedi.

Ülkenin ekonomik gidişatı hakkında da açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu daha büyük artırımların kapıda olduğunu vurgulayarak şu tabirleri kullandı:

“Evet daha büyük sıkıntılarla karşılaşacağız, daha fazlaca artırımlar gelecek evet daha fazlaca artırım gelecek vatandaş daha büyük dertlerle karşılaşacak mı evet vatandaş açısından baharımızı yaşıyoruz kış üzere görünse de baharımızı yaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte daha büyük artırımlar gelecek.”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyleki:

“Gönül isterdi ki bütün siyasi partiler ya da siyasi partilerin önderleri bir ortaya gelip rastgele bir televizyonda oturup uygarca tartışabilelim. Kutuplaşmayı bir tarafa bırakıp ülkenin problemlerine her bir siyasi partinin var olan problemleri çözebilmek için hangi tahlilleri var bunları sağlıklı bir yerde tartışabilelim. 1970’li senelerda 80’li senelerda bunlar mümkündü. Fakat dünya ilerledikçe biz siyaset açısından biraz geri gittik bu stil tartışmalar maalesef olmuyor. Olmadığı için de vakit zaman ferdî olarak ben konuşurum, öteki siyasi partilerin önderleri konuşur. Lakin vatandaş ya bunlar keşke bir ortaya gelip keşke kendileri bir tartışsalar biz de izleyebilsek dinleyebilsek derler.

OTOBÜSE BİNERKEN SİZ SİYASETLE TANIŞIYORSUNUZ

Bir öteki değerli nokta kimi vakit bir siyasetle ilgilenmiyoruz diye cümleler de kurulur halbuki siyaset bizim ömrümüzde. Dünyanın ömründe siyaset var. Otobüse binerken siz siyasetle tanışıyorsunuz. Otobüs fiyatını belirleyen siyaset kurumu aslında yapılan artırımlar, KDV, ÖTV’ler, taşıt alım vergisi, MTV, K1 dokümanından tutun neleri sayarsanız yahut bir işyeri açtığınızda harçlardan tutun vergilere kadar kontrole kadar bütün bunları belirleyen siyaset kurumu. O niçinle siyaset kurumu hepimizin ömründe son derece değerli.

‘BENİM ÖDEDİĞİM VERGİ NEREYE HARCANIYOR?’

Verginin ödenmesi kadar vergiyi kullananın size hesap vermesi gerekir. Hesap verecek olan kurum da siyaset kurumudur zira parayı harcayan siyaset kurumudur. Siz vergiyi ödersiniz siyaset kurumu bu vergiyi toplar bütçeleştirir ve harcar. Temel bir problemimiz var siyasette. ‘Benim ödediğim vergi nereye harcanıyor?’ sorusunu ekseriyetle sormayız.

Bu sorunun sorulmadığı ülkelerde demokrasi gelişmez. Demokrasinin birinci kuralı vatandaş ey hükümet ey yönetenler ben sana vergi veriyorum benim ödediğim vergiyi nereye harcadın sorusunu sormaktır. Demokrasinin çıkış kaynağı bu cümlede yatar. Lakin bu maalesef bizim ülkemizde yeteri kadar sorgulanmaz ve sorulmaz da. kimi vakit kaygıyla sorulmaz ya artık sorarsam başım belaya girer diye kimi vakit hiç akla gelmez. Lakin çocuk doğduktan itibaren bu ülkede vergi öder.

KIŞ ÜZERE GÖRÜNSE DE BAHARIMIZI YAŞIYORUZ

Bugün Türkiye’nin izlemesi gereken strateji nedir bunu anlatmak isterim size özetlemek gerekirse. Sorun var mı evet var, sıkıntılar büyüyor mu evet büyüyor, efendim hafifçeledi… Hayır hiç bir sorun hafifçelemedi. Önümüzde daha büyük sıkıntılarla karşılaşacak mıyız? Evet daha büyük problemlerle karşılaşacağız, daha fazlaca artırımlar gelecek evet daha epey artırım gelecek vatandaş daha büyük sorunlarla karşılaşacak mı evet vatandaş açısından baharımızı yaşıyoruz kış üzere görünse de baharımızı yaşıyoruz.

karar.com