Karsu: Pandemi boyunca olumlu kalmaya çalıştım

CatWalk

New member
İhsan Dindar – Milliyet.com.tr / [email protected]

Pandeminin başlarında seninle bir görüntü röportaj gerçekleştirmiştik. Öncesinde de Molatik için bir görüntü röportajımız olmuştu. Hepsinde de en karakteristik nokta o mükemmel enerjinizdi. Genel olarak bu pandemiyi nasıl geçirdiniz? O güç sizi ümitsizlikten korudu mu?

İçimdeki hoş enerjiyi muhafazaya çalışıyorum. Fakat her seferinde de birebir olmuyor. Örneğin geçen gün oldukça yorucu bir seyahat yaptım ve gerisinden da konser vardı. Her vakit için havalara zıplayan bir Karsu değilim. Pandemi boyunca da müspet kalmaya çalıştım. Kendimi daima bir şeyle meşgul tutmaya uğraş gösterdim. Pandemi sürecinde hastanede, hastalar için her hafta konser verdim. Komşularıma da konser verdim. Yemek programları yaptım.

Temmuz’da “Sonunda” isimli yeni bir müzik yayınladın. 2019’daki Karsu albümünü de düşünecek olursak müziklerinde Türkçe’nin yükü artıyor. Bu planladığın bir şey miydi? Bu süreç nasıl gelişiyor?

Pandemi başlarında yeni müzikler yapmak için hiç ilhamım yoktu. Aslında epey vaktim oldu, bir albüm de çıkarmak istedim. Lakin o denli olmadı. O periyot yalnızca bir tane cover müzik yaptım “Ben Nasıl Büyük Adam Olacağım?” diye. Benim için epey hoş bir tecrübe olmuştu. Devamında da “Sonunda” müziğini yazdım. İçimden geldi ve yeni bir sound geliştirmek istedim. O sounda da devam etmek istiyorum ancak şu an epeyce ağır olduğumuz için ona vakit ayıramıyorum. Fakat umarım buna devam ederim.

İstanbul Caz Şenliği kapsamında “Karsu Plays Atlantic Records” projenle sahne alacaksın. Bu proje büyük ilgi gördü fakat henüz bilmeyenler olabileceği için projenin ortaya çıkışını sormak istiyorum.

Atlantic Records kıymetli bir plak şirketi. Rolling Stones, Aretha Franklin, Ray Charles, Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton bu plak şirketine bağlıydı ve bu isimleri dünya çapında şöhret yapan bir Türk, Ahmet Ertegün. Babası, Türkiye Cumhuriyeti’nin Washington DC’deki birinci büyükelçisi oluyor. daha sonrası inanılmaz hoş bir kıssa. Birkaç sene evvel bunu hayli araştırdım. daha sonrasında da bunu bir konser projesine dönüştürdüm. Öyküleri anlatmak kadar Atlantic Records’un çıkardığı o müzikleri söylemek de epey hoş. Benim için gurur verici bir şey. Bu projeyi İstanbul dahil Avrupa’nın farklı yerlerinde 40 sefer sahneledik. Artık de İstanbul Caz Şenliği kapsamında yapacağımız için hayli memnunum.

Bu açıdan baktığımzıda sence Ahmet Ertegün’ün hem dünya birebir vakitte Türkiye’deki müziğe katkısını nasıl değerlendiriyorsun?

Ahmet Ertegün bu dünyaya inanılmaz bir katkı sunuyor. Düşünsenize Rolling Stones olmasaydı, Ray Charles olmasaydı, Aretha Franklin olmasaydı ne olurdu sanki? Olayları birbirine bağlıyorum. Mustafa Kemal Atatürk, Mehmet Nuri Ertegün’ü, yani Ahmet Ertegün’ün babasını ABD’ye göndermeseydi Rolling Stones olur muydu? kimi vakit olaylar içinde bu biçimde bir bağ kuruyorum. O yüzden bu kıssayı anlatması da epey enteresan ve bir o kadar da hoş. Avrupa’da bu konseri sahnelediğimizde dinleyiciler içinde Rolling Stones sevenler var, Aretha Franklin sevenler var ötürüsıyla inanılmaz bir kitle oluyor. Bu sayede de görüyoruz ki müzik insanları birleştiriyor.

Uzun süre konserler yapılamadı. Binlerce konser ertelendi ya da iptal edildi. Daha önce yaptığımız röportajda en çok neyi özlediğini sormuştum “alkış seslerini özledim” demiştin. Artık bu sesleri yavaş yavaş duymaya başladık. Neler hissediyorsun?

Güya konserler hiç iptal edilmedi üzere, güya bıraktığımız yerden devam etmişiz üzere hissediyorum. Müzikal açıdan da bana epey farklı geldi. Çok prova yapmam gerektiğini düşündüm fakat kasların da bir hafızası var. Örneğin Çeşme’de konser verdim ve hayli duygulandım. Çok hoştu.

Zeki Müren’in seslendirdiği Kahır Mektubu müziğine farklı bir yorum kattın. Özellikle Amsterdam’daki Concertgebouw Sessions kaydı gerçekten harika. Bu müziğin ya da Zeki Müren’in diğer müziklerinin da yer alacağı bir proje düşüncen var mı? şahsi olarak bir albüm kaydı olarak da dinlemeyi çok isterdim.

Bana hoş bir fikir verdiniz sahiden. Şu an inanılmaz derecede ağır bir tempoda çalışmaktayım. Bir günüm dahi boş geçmiyor. Lakin nitekim hayli hoş bir fikir. Beynime bunu not ettim. Tahminen günün birinde olursa siz de bana gelip “A ben demedim mi?” dersiniz.

Pandemiye karşın müzikal üretim durmadı. Pek çok yeni single ve albüm çıktı. Sizin dikkatinizi çeken çalışmalar var mı?

Alışılmış. Karsu’nun odası diye bir programı Blu Tv’de yapmaya başladım. Orada sevdiğim sanatkarları davet edebilme imkânım oldu. Yeni albümlerden Gökhan Türkmen’in 7 isimli albümü var. Çok beğendim. Evrencan Gündüz’ün Anadolu Funk albümü var. Bir de Melike Şahin’den Nasır albümü. Muhakkak dinleyin. Her gün dinliyorum. Arkadaşım Kalben’den de epey hoş müzikler geliyor. Program da 18 Eylül’de başlıyor. Merak edenler izleyebilir.

Yaz boyunca farklı yerlerde konserler verdiniz. Sonbahar ve kış programınız nasıl? O eski günlerdeki üzere mi?

Yaz uzunluğu konserler verdik. Her konser için özel olarak çalışıyoruz. Çok disiplinli bir halde devam ediyoruz. Bundan daha sonra da bu biçimde olacak.

Bir süredir Youtube kanalında eğlenceli içerikler üretiyorsun. Yemek tanımların dikkat çekiyor. Yemeklere bir tutku olarak bakıyorsun diyebilir miyiz? Antakyalı köklerinin bunda tesiri var mı?

Antakyalı olmamın bunda hissesi var. Ben yemek yapmayı fazlaca severim. Youtube kanalımda da yapıyorum. Bu Hollandalıların da dikkatini çekti ve oradaki bir yemek kanalında kendi programımı çektim. Karsu’nun Türk Mutfağı diye bir program yapmıştım. Çok da güzel izlendi bu program. Benim için hoş bir tecrübe oldu. Annemle aylarca hazırlandık. Bunu Hollandalılara daha yeterli nasıl gösterebiliriz diye düşündük. Hollandalılar kolay kolay yapabilsin diye mantının bükme biçimini değiştirdik. Mercimek çorbasından mücvere ve böreklere kadar epey zevkli bir yayın oldu. 19 kısımda 40 tanım yaptık. Toplumsal medyadan da Hollandalılar bana yaptıkları Türk yemeklerinin fotoğraflarını atıyor. Meze ve kebap fotoğraflar gönderiyorlar. “Karsu bizi Türk yemekleriyle tanıştırdığınız için epeyce mutluyuz” diye iletiler alıyordum. Röportaj öncesi epey yorgundum bu sorularla bir daha heyecanlandım artık.

Toplumsal sorumluluk projeleriyle de öne çıkan bir sanatçısın. Kız çocukları ve göçmenlere yönelik çalışmaların nasıl gidiyor?

Pandemi sürecinde hastalar için çaldık. Kanser tedavisi bakılırsanlere de müzik yaptık. Müdafaa kıyafetli bir halde koronavirüse yakalananlar için çaldım. Uzun bir süre boyunca her Perşembe günü bunu sürdürdüm.