Kağıt 3’e katlandı kitap basımı durdu!

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Dövizdeki süratli yükselişe bağlı olarak kağıt meblağlarının üç kat arttığını belirten İmge Kitabevi Sahibi Refik Tabakçı, “Bu süreçte kitap meblağlarını artırmadık fakat kitap üretimini durdurduk. Bu durumun bedelini yayınevi işçileri ödüyor” dedi.

İmge Kitabevi Yayınları Sahibi ve Genel Yayın Direktörü Refik Tabakçı, “Dövizdeki çok yükseliş niçiniyle kağıt maliyeti üçe katlandı, yayınevleri kitap basamaz hale geldi” dedi. Kitap meblağlarında artış yapmamak için üretimi durdurduklarını belirten Tabakçı, “Sırada bekleyen çok sayıda kitap var. Müellif ve tercümanlarla tansiyon yaşanıyor. Geçimini buradan sağlayanlar, maddi kayba girdi. Yayınevi işçileri büyük bedel ödüyor” dedi.

Tabakçı, “Döviz düşünce biraz rahatlama olsa da kağıt hala epeyce pahalı” diyen Tabakçı, şunları kaydetti:

“Herkes beklemede, küçük artırımlarla kendilerini müdafaaya çalışıyorlar. Fransa ve Almanya’daki kağıdın birebirini kullanıyoruz fakat dörtte bir fiyata satıyoruz. Fiyatlar indirilebilecek kadar indirilmiş durumda. Kitaplar artan maliyetlere nazaran ucuz, maaşla çalışanlara bakılırsa ise kıymetli. Öğrencilerin geliri muhakkak, küçük paralarla büyük kentlerde yaşamaya çalışıyorlar. Bu manada kitap satışlarında bir gerileme oluştu” dedi.

‘Baskıyı durdurduk’

Tabakçı, kitap fiyatlarına ait tenkitlerin kağıt fiyatlarındaki artıştan evvel de olduğunu belirterek, “Şimdi kağıt meblağları da artınca ya bu tenkitlere göğüs gereceksiniz kitap meblağlarını artıracaksınız, ya da bizim üzere kitap fiyatlarını arttırmadan, üretimi durduracaksınız. Üretimi durduğumuz için sırada bekleyen hayli sayıda kitap var” dedi.

‘Makineyi sattı’

Matbaaların maliyetlerinin de dövize bağlı olduğunu hatırlatan Tabakçı, “En az 25-30 yıldır kitapları bastırdığım bir matbaa, yayıncılara kitap meblağlarını artırmak için baskıda bulundu biz de kabul etmeyince matbaa makinasını sattı. Bizim değerli bulduğumuz fiyatlar, onun matbaacılık faaliyetini devam ettirmesine kâfi gelmedi. Bölümün kağıtla ilgili sıkıntılarını çözecek, destekleyecek bir kamu gücüne muhtaçlığı var” diye konuştu.

‘30 liralık kitap 70 liraya dayandı’

Okuyucular ise alım güçlerine nazaran kitap meblağlarının yüksek olmasından yakınıyor. Yurt haricinde akademisyenlik yapan Gökhan Beyefendi, “Ben Ankara’ya geldiğim vakit kitap alabiliyorum fakat öğrencilerin 30-40 liralık kitapları alması biraz sıkıntı. Kitap meblağları epey arttı 70 TL’ye kadar kitaplar var, kaliteli kitapların, çevirilerin okunması kolay değil” derken, bir öbür oyucu bir günde binlerce kitabın fiyatının güncellendiğine dikkat çekerek, “30 liralık kitap 70 liraya çıkıyor. Kardeşim üniversite imtihanlarına hazırlanıyor, eğitim kitaplarında da fiyatlar çok yüksek. Bir test kitabı neredeyse 80 lira, bir öğrenci bu fiyatı nasıl versin?” diye sordu.

Kızıyla kitap alışverişi yapan Elif Hanım ise, “kimi vakit yüzde 20 ve yüzde 50 indirim oluyor fakat öğrencilere biraz daha indirim olabilir. Zira birden fazla öğrenci kendi bütçesiyle alıyor kitapları. Herkes aileden takviye alamıyor, bilhassa üniversite öğrencileri için söylüyorum” biçiminde konuştu.

Üniversite öğrencisi Mehmet Beyefendi ise, “Okumak istediğim epeyce kitap var lakin bunlara para yetiştiremiyorum, bundan dolayı da korsan kitap aldığım oluyor. Rahatsız bir durum” dedi.

milliyet.com