Joao Pedro’dan Galatasaray Sorusuna Karşılık: “En Hakikat Seçimi Yaptığımı Düşünüyorum”

BooM

New member
AJANSSPOR-HABER

Fenerbahçe, Spor Toto Üstün Lig’in 8. haftasında deplasmanda karşılaşacağı Beşiktaş derbisi hazırlıklarına bugün yaptığı idmanla devam etti.

Samandıra Can Bartu Tesisleri’nde yapılan idman daha sonrası Joao Pedro, basının sorularını yanıtladı.

“İyi bir yolda olduğumuzu düşünüyorum”

Pedro, “Takımımız âlâ gidiyor. Son oynadığımız maçta da bunu gösterdik. Çalışmalarımızı en güzel biçimde alana yansıttık. Grubumuzda birlik havası hakim. Alanda kompakt ve ne yaptığını bilen bir grup imajı sergiliyoruz. Hocamız hayli talepkar, bu da doğal ki onun istediği fikirleri en âlâ biçimde uygulamasını sağlıyor. Son oynadığımız maçta fazlaca durum ürettik, başarılı bir maç çıkardık. Güzel bir yolda olduğumuzu düşünüyorum.

Türkiye ligini nasıl buldu ve ne vakit hazır olur?

Brezilya’da biraz daha teknik bir futbol oynanıyor. İtalya’da daha taktiksel manada epey çalışılmış bir futbol oynanıyor. Fakat ben buraya gelmedilk evvel burada futbol oynamış kimi oyuncularla konuşmuştum. ötürüsıyla buradaki lig hakkında bilgiler almıştım. Beni şaşırtan rastgele bir durum olmadı. Konuştuğum bireyler burada epey rekabetçi bir lig olduğunu fizikî manada kuvvetli beraberinde teknik bir futbol oynandığını söylemişti. Buraya geldiğimde şaşırmadım. Dışarıdan görmüştüm Türkiye ligini lakin oynadıkça natürel ki daha yakından tanıma fırsatı buldum. Fizikî manada maçlar oynadıkça yüzde yüzüme ulaşacağımı düşünüyorum. Ekim ayında epey fazla maç oynayacağız. ötürüsıyla her geçen gün formumun üstüne daha çabuk ulaşacağım. Ancak benim için kıymetli olan aslında bu ülkeye ve ekip arkadaşlarıma olabildiğince uygun bir biçimde adapte olabilmek. Zira 8 yıl birebir grupta oynadıktan daha sonra nereye giderseniz gidin adapte olmak kolay olmayabiliyor.

“Fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir grup olduğunu biliyoruz”

Brezilya’da Fenerbahçe’nin büyüklüğünü duyuyoruz. Yakından tanıma fırsatımız olmasa da orada Fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir grup olduğunu biliyoruz. Taraftarlarının ne kadar fanatik olduğunu biliyoruz, nasıl futbolu yaşadıklarını duyuyoruz. Fakat buraya geldiğim vakit nitekim çok büyük bir grup olduğunu bir sefer daha gördüm.

Bürük taraftarlara sahip bir grup, kazanma hırsı olan, şampiyonluklar için oynayan bir grup. aslına bakarsan beni Fenerbahçe’ye getiren şartlardı. Taraftarların tutkusu beni buraya götürdü.

“En gerçek seçimi yaptığımı düşünüyorum”

Fenerbahçe’ye transfer olmadan evvel Galatasaray’ın kendisi ile ilgilendiği tezleri olmuştu. Bu savlar hakikat mu?

Transfer sürecinde spekülasyonların olması olağan. Bilhassa benim İtalya’da art geriye geçirdiğim âlâ dönemlerden daha sonra bu şekil şeylerin konuşulması olağan. Çok fazla şeyler konuşuldu lakin en yeterli karşılığın, en gerçek yanıtın benim burada olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe’den teklif geldiği vakit süreç epeyce çabuk gelişti, zira çabucak kabul ettim. bu biçimde bir kadroda oynamayı hayli istiyordum, süreç fazlaca süratli gelişti. En yanlışsız seçimi yaptığımı düşünüyorum.

Taktiksel manada bir telaşı var mı?

Özellikle birlikte oynadığınız oyuncuların özellikleri farklı olabiliyor bununla birlikte farklı bir lige geldim. 8 yıl birebir bir ligde oynadıktan daha sonra farklı bir yere gelmek natürel ki değişik bir durum olabiliyor. Adaptasyon kolay olmayabiliyor. Sadecer saha ortasından bahsetmiyorum, saha haricinden da ailen için, çocuklar için yeni bir nizam oluyor ancak ben hakikat bir karar verdiğimi düşünüyorum. Zira kendimi güzel hissediyorum. Taktiksek manada da pek fazla fark görmüyorum. Ben elimden gelenin en güzelini yapmaya çalışıyorum.

Bulunduğu bölgedeki rekabet ve kaçırdığı hakkında…

Oyuncular içindeki rekabet kadro için, hatta eksiksiz. Zira büyük grup budur. Elinizde hayli fazla opsiyon olması gerekir, biz de bu manada şanslıyız. Takımımızda her durum için âlâ oyuncu var. Hatta şöyleki latife yapıyoruz: Artık seçim yapmak hocamızın sorunu. Lakin aslında bu bizim için bir tahlil. Elinizde ne kadar fazlaca oyuncu olursa maçları çözmek için elinizde o kadar tahlil olur. Rakibe nazaran oynayan isimler değişebilir. Bu da birbirimizin düzeyini üst çekiyor.

Son maçta kaçırdığım penaltıda üzüldüm zira biz forvet oyuncuları her vakit gol atmak isteriz. Benim de buna gereksinimim var, hayli çalışıyorum. Penaltıyı attıktan daha sonra da takılmadım zira grubuma her vakit yardıme tmek isterim. Futbolda bu biçim şeyler olabiliyor. Grubumuzda uygun penaltı atan oyuncular var. Şu anda birinci penaltı Valencia, zira o daha uzun müddettir burada. Son maçlarda penaltıyı o attı. Bu maçtan maça değişabilir.

İtalya Ulusal Grubu hakkındaki düşünceleri

İtalya Ulusal Grubu hakkındaki fikrim şöyle. Fenerbahçe’de oynadığım surece ulusal kadronun beni izlememesi, beni görmemesi mümkün değil. Bu kadar büyük bir ekipte oynadığınız vakit kesinlikle izleniyor olacaksınız. Artık geri kalanı benim performansıma kalmış. Uygun performans sergilediğim vakit ulusal gruba çağrılacağıma inanıyorum. Performansım belirleyici olacaktır. Gol atmak için fazlaca çalışıyorum, özgüvenliyim. Şu ana kadar fazla forma bahtı bulamadım lakin kendimle ilgili hedeflerim var.

“Galatasaray’a karşı olan derbileri de izlemiştim”

Derbiyi izlemiştim, Galatasaray’a karşı olan derbileri de izlemiştim. Alex’in oynadığı devirde. İzliyordum maçları. Şu andaki tek gayemiz pazar günkü maça en uygun biçimde hazırlanmak. Uygun hazırlanıyoruz. bu biçimdea kadar fazlaca su içip, âlâ beslenip kendimizi en uygun biçimde rakip görüntüleri izleyerek hazırlamak istiyoruz” dedi.

Pedro’yu arı soktu

Bu ortada basın mensuplarına açıklamada bulunduğu sırada başında uçan bir arıyı elleriyle yakalayan Joao Pedro’yu arı soktu.