İstanbul’a 1000 yeni anaokulu

CatWalk

New member
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İTO Lideri Şekip Avdagiç ve İSO Lideri Erdal Bahçıvan’ında yer aldığı İstanbul Eğitim Yatırımları Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Bakan Özer kelamlarına eğitimde fırsat eşitliğini vurgulayarak devam etti; “ Biz ailelerin bakanlık olarak ailelerin sosyoekonomik düzeyine müdahale edemeyiz. Ancak bir şeye müdahale edebiliriz. Okul öncesi eğitime erişimi tüm Türkiye standartında yaygınlaştırabiliyoruz. ötürüsıyla okul öncesi eğitime erişimdeki eşitsizlikten kaynaklanan sorunu ortadan kaldırabiliriz” dedi.

DEVLET OKULLARINI ARTIRMALIYIZ
Okul öncesi eğitimde özel okulların devlet okullarından sayıca daha fazla olduğunu lisana getiren Bakan Özer; “İstanbul’a yerleri belirli, kaynağı hazır yüz anaokulu yapmak için yola çıktık. Bu sayı arttı. Şu anda İstanbul’da 157 tane devlet anaokulu var. 1530 tane özel öğretim alanı var. Garip gurebanın, sosyoekonomik düzeyi dezavantaj olan kesitlerin okul öncesi eğitim erişimini arttırmamız lazım”

YENİ MAKSAT YÜZDE YÜZ OKULLAŞMA
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranını ve gayeleri şu biçimde paylaştı: “Şu anda Türkiye’de üç yaş kümesindeki okullaşma oranı yüzde 14. Dört yaşlarındaki okullaşma oranı yüzde 35. Beş yaşlarındaki okullaşma oranı yüzde 78. 2022 yılındaki maksadımız yüzde 14 olan üç yaşındaki okullaşma oranı yüzde 50’ye ulaştırmak. Dört yaşlarındaki yüzde 35 olan okullaşma oranını 2022’nin sonunda yüzde yetmişe ulaştırmak, beş yaşlarındaki yüzde yetmiş sekiz olan okullaşma oranında iki bin yirmi ikinin sonunda yüzde yüze ulaştırmaktı. Fakat İstanbul için gayeler bugün güncelliyoruz. İstanbul’daki maksadımız tüm yaş kümeleri için yüzde yüze ulaşmak” dedi Bakan Özer projelerin tamamlanması için belirlenen amaç 2023 iken 2022 yılının sonuna kadar tamamlanmasının beklendiğini söylemiş oldu.

MESLEKSEL EĞİTİDE İSTİHDAM ÖNCELİĞİ
Bakan Özer, “Genç işsizlik oranını düşürmede hükümetimizin elindeki en kıymetli enstrümanlardan biri mesleksel eğitim. En kıymetlisi mesleksel eğitimi istihdamda öncelik sağladığımız bir eğitim tipine dönüştüreceğiz. Daima birlikte katsayı uygulamasının artığı olan, ‘Aradığım elemanı bulamıyorum, retoriğini çöpe atacağız. Artık iş gücü piyasasının talep ettiği elemanları gerek yıllık eğitimlerle, gerek altı aylık, sekiz aylık kısa kurslarla süratli bir biçimde hazırlamak ve hatta özel dalın ötesine geçerek taleplerini şekillendirmek için bakanlık olarak her vakit hizmetinizde olacağız” dedi.