İmtihana girmemek için okula koştular

CatWalk

New member
KARARDAN MUTLUYUZ

Samet Sönmez (11. sınıf)
: Birinci devir yüz yüze imtihanlara geldikten daha sonra bizim okulda birfazlaca öğrenci koronaya yakalandı. Ben de onlardan biriyim hatta. Baya da sıkıntı atlattım. O yüzden bu sonucu almaları epeyce mantıklı oldu.

Yusuf Demir (10. sınıf): Dilekçe vermek için geldim. İmtihana girmeyeceğim. Yasaklar var, hastalık var ayrıyeten işlerim de var. Bir yandan okuyorum bir yandan çalışıyorum. Bir de Anadolu yakasında yaşıyorum. Gelip gitmem de sıkıntı oluyor. Dilekçemi verip bu seneyi halledeyim dedim.

RİSKE GİRMEK İSTEMEDİM

10’uncu sınıf öğrencisi His Kayaçetin, dilekçe vermeye babasıyla gitti: “Benim not ortalamam 68. O yüzden imtihana girmeyeceğim. Riske girmek istemiyorum zira düşük not alma ihtimalim de var. Sınıfımızın birden fazla imtihana girmek istemiyor. Birtakım arkadaşlarımız not ortalamasını arttırmak için girecek fakat sayıları fazlaca az.”

BEN MECBUREN İMTİHANA GİRECEĞİM

9’uncu sınıf öğrencisi Yunus Emre Atlı, not ortalaması 46 bulunmasına karşın dilekçe vermek için babasıyla okula geldi. Lakin okul idaresi imtihana girmek zorunda olduğunu söylemiş oldu. “Birinci periyot sınavlarım fazlaca uygun geçmedi. Artık mecburen imtihanlara gireceğim. Umarım notlarımı düzeltirim” diyen Yunus Emre pazartesi günü okula gidip yüz yüze yapılacak imtihanlara katılacak. Baba Yalçın Atlı da “Okula gelemedi gerçek düzgün. Haliyle ders de goremedi. Bir şey öğrenemedi maalesef, her şeyden geri kaldı” diyerek kederini lisana getirdi.

DİLEKÇE VERMEYEN NE OLACAK?

Bakanlığın aldığı kararla not ortalaması 50’nin üzerinde olan öğrenciler dilekçe vererek imtihana girmeyebiliyor. Ortalaması 50’nin altında olanlarsa ders seçmeksizin yapılacak tüm imtihanlara girmek zorunda. Lakin bir nokta okul yöneticilerinin de başını karıştırıyor. Zira ortalaması kâfi olduğu biçimde dilekçe vermeyen öğrenci aslına bakarsanız birinci periyot notuyla sınıfı geçmiş oluyor. E-okul sisteminde öğrencinin dilekçe vermediğine dair bir ibare bulunmadığından, müracaat yapmayan öğrencileri rastgele bir risk beklemiyor.