“Hissiyatımız bizim en değerli kılavuzumuz”

CatWalk

New member
İhsan Dindar – Milliyet.com.tr / [email protected]

her insanın konutta oturmak zorunda olduğu günler geride kaldı üzere. Lakin bir daha de hepimiz için uzun bir süreydi. Nasıl geçirdiniz o günleri?

Herkes üzere biz de başlangıçta büyük bir şok yaşadık. Üstelik pandemiye İtalya’daki bir turnemiz sırasında yakalandık. Bu esasen bizim son konserlerimizdi. Hemen konutlarımıza dönmüştük. olağan olarak daha sonrasındaki tüm konserlerimiz iptal oldu. Bunlardan biri de İstanbul’da gerçekleştireceğimiz konserdi. daha sonrasında bir şeyler yapmak ismine hayli vaktimizin olacağının farkına vardık. bu biçimdece yeni bir albümün hazırlıklarına başladık. O güç süreçte provalarımızı gerçekleştirmeye çalıştık. Sonuç olarak da Temmuz’da kayıtları tamamladık ve geçtiğimiz günlerde de yeni albümümüz Nova Era dinleyiciyle buluştu.

Nova Era albümünüz büsbütün bir pandemi ürünü mü?

Aslında kıssası pandemiden altı ay öncesine dayanıyor. Lakin pandemi sürecinde yaşanan o büyük değişimde daha uygun çalışabildik. Bu süreçte yeni bir solistimiz ortamıza katıldı. Kendisi bizim senelerca büyük bir hayranımızdı. Milano’da bizim müziklerimizi söylemiş olduği bir kümesi vardı.

Bu süreçte hiç konser vermediniz mi?

Geçtiğimiz yıl birtakım riskleri göze alarak Sırbistan’da konser verdik. Biletleri fazlaca kısa bir süre ortasında tükenmişti. daha sonrasında da Bulgaristan’da sahne aldık. Bunun haricinde da albüme odaklanmıştık esasen.

“Türkçe epey farklı ve güç bir dil”

Sözü İstanbul konserinize de getireceğim ancak öncesinde albümünüz hakkında konuşmaya devam etmek istiyorum. Çokkültürlü bir grupsunuz. Ukrayna’dan Sicilya’ya uzanan geniş bir coğrafyaya ilişkin beşerler bu kümede. Müzikleri nasıl seçtiniz?

Sıkıntı oldu. Zira fazlaca seçenek vardı. Hissiyatımız bizim en değerli kılavuzumuz. Yeni bir şeyler çalarken de o müziğin melodilerinin manasına erişmeye çalışıyoruz. Çalacağımız müzikleri seçerken bir epey ögesi bir ortaya getirmek zorundayız. Türkçe bir şarkıyı birinci sefer kaydettik. Bugüne kadar yapmamamızın tek bir sebebi var: Türkçe epey farklı ve sıkıntı bir lisan. Bilhassa söylem konusunda fazlaca çalışmamız gerekti. Büyük kapanma öncesinde Fuat Güner televizyon programı için Barcelona’ya gelmişti. Kendisinin programı için çekim yapmıştık. Bu esnada da bize söylem konusunda oldukça yardımcı oldu. Çok değerli bir müzisyen.

Dere Geliyor Dere Türkiye’de epeyce sevilen bir türküdür. Düzenleme de müziğin ruhuna epeyce uygun. Margherita Abita’nın söylemini da pek başarılı buldum. Kelamı Barcelona Gipsy Balkan Orchestra üyelerine getirmek istiyorum. Bu kültürel zenginlik kümesi sanatsal duruşunu nasıl besliyor?

Bence buradaki tek değerli nokta hepimizin farklı ülkelerden gelmesi değil. Bir öbür nokta da hepimizin Barcelona’da olması. Barcelona Akdeniz’in en renkli kentlerinden biri. Çokkültürlü bir yer. Barcelona’da rastlayacağınız rastgele bir kişinin dünyanın rastgele bir yerinden gelmiş olması çok kolay. Barcelona Gipsy Balkan Orchestra’nın her üyesinin bu biçimdesi bir ekstra bagajı var. Filarmoni orkestrası tecrübesi olan üyemiz de var, caz tecrübesi olan da. Kümenin her üyesinin müziklerde birer kısmı var. Müzik tarihinde hiç bir müzik yoktur ki yalnızca bir beşere ilişkin olsun. Bizde de durum bu biçimde. Her müzikte hepimizin katkısı var. Bence bu beraberlik ve sunulan katkı, coğrafik farklılıkların katkısından da öte bir şey.

Bu sanırım biraz da kümesi, küme yapan temel noktalardan biri…

Katiyen. Tam olarak o denli.

Sizin de bahsetmiş olduğuniz üzere Barcelona Akdeniz’in en kozmopolit kentlerinden biri. Lakin denizin doğu tarafınca bir yer var ki tarih boyunca tüm kültürleri beslemiş: İstanbul. Bu tarihi kent sizi müzikal açıdan besliyor mu?

birebir vakitte nasıl. Dünyanın en değerli kentlerinden biri. Yalnızca bizi değil, tarih boyunca tüm dünyayı etkiledi. İstanbul’a muhtemelen on sefer geldim. Benim hakikaten favori kentim. Hatta büyüdüğüm kent olan Belgrad’tan bile daha epeyce seviyorum. Hakikaten mükemmel kent. Belgrad’ta da Osmanlı yapıtları vardı. Çok sayıda emsal yemeği yiyerek büyüdüm. Kümemiz açısından da hayli özel bir yeri var. yıllar evvel İstanbul’da verdiğimiz konserde hiç beklemediğimiz bir ilgiyle karşılaşmıştık. O kadar fazlaca insan bizimle fotoğraf çektirmek istemişti ki şaşkına dönmüştük. İstanbul’a her gelişimizde kesinlikle konserden birkaç gün evvel gelip kenti gezmek için de vakit ayırıyoruz. Bu kentin ambiyansı apayrı.

Tam da pandeminin ortasına denk geldiği için geçen yıl Güçlü PSM’de vereceğiniz konser ileri bir tarihe ertelenmişti. Artık o tarih geldi çattı. Neler hissediyorsunuz?

Her şeyden farklı bir takımla geliyoruz. En son konserimizde Sandra vardı. Artık solistimiz Margherita. Dün İstanbul’a gelip kenti gezdik. Güçlü PSM, çalmayı fazlaca istediğimiz bir yer. Daha evvel hiç olmamıştı. Malum geçtiğimiz yıl vereceğimiz konser pandemi yüzünden ertelenmişti. Lakin artık burada olmaktan ötürü epey memnunuz.