Fiyat Düşüşleri 1 Ay İçerisinde İkinci Ele Yansıyabilir

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Döviz kurlarında yaşanan değişimler ile bir arada otomotiv dalında düşük ÖTV bandında kalan araçların sayısı giderek azalmıştı. Bu sebeple otomotivde sıfır araçlar için alınacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah limitleri güncellenerek %60 ve %70’lik iki yeni barem eklendi. Bu değişikliğin getireceklerini yorumlayan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “265 bin TL’nin altındaki arabalarda bu yeni ÖTV matrah güncellemesiyle bir değişiklik olmayacak. 425 bin TL’nin altındaki arabalarda ise yüzde 5 ile 10 içindeki oranlarda bir geri gelme gerçekleşecek. Bilhassa yerli üretim araçlar bu dilimde kalıyor. Bu sebeple bu değişimden onların yararlanacağını söylemek gerçek olur. İkinci ele ise indirim yansıması 1 ay daha sonrasında olabilir” halinde konuştu.

Türkiye otomotiv kesimi yılın birinci ayına bir daha değişimlerle başladı. Geçtiğimiz yılın son aylarında değişken döviz kurları sebebiyle ayda neredeyse iki kez artırım yapmak zorunda kalan markalar, son kur değişimi ile bir ölçü indirime gitmişti. Fakat buna rağmen düşük ÖTV dilimindeki araçların sayısı fazlaca az kalınca ÖTV matrahında değişikliğe gidildi.

İki yeni matrah dilimi eklendi

Değişen ÖTV uygulaması ile birlikte var olan dilimlere ek olarak %60 ve %70’lik iki matrah dilimi daha eklendi. Sıfır araba alımında uygulanacak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah dilimleri, motor silindir hacmi 1600 santimetre küpe kadar olan arabalarda yüzde 45, yüzde 50, yüzde 60, yüzde 70 ve yüzde 80 olarak belirlendi.

Bu değişim ne getirecek?

ÖTV matrah güncellemesiyle yaşanan değişim daha sonrası sıfır araç piyasasını yorumlayan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “ÖTV matrahında yapılan bu yeni düzenleme, dilimlerdeki oranların artırılması yahut düşürülmesi halinde olmadı. ÖTV matrah dilimlerine yeni dilimlerin eklenmesi formunda bir düzenleme oldu. Bu sebeple hali hazırda 265 bin TL’nin altında kalan araçlarda bu güncelleme bir fiyat değişikliği yaratmayacak. 425 bin TL’nin altındaki araçların fiyatında ise yüzde 5 ile 10 içinde bir geri gelme gerçekleşecek. Bilhassa yerli üretim araçlar bu dilimde kaldığı için bu değişimden onların yararlanacağını söylemek gerçek olur” dedi.

“İkinci elde yansıması çabucak olmaz”

Sıfır araba pazarındaki değişimlerin ikinci eli de etkilediğine vurgu yapan Hüsamettin Yalçın, “Türkiye ikinci el otomotiv piyasasında sıfır araç pazarının 3 katından fazla süreç gerçekleşiyor. elbette sıfır araç pazarında yaşanan değişimler ikinci eli de etkiliyor lakin bu değişim bugünden yarına gerçekleşemez. İkinci elde aslına bakarsan şu an satıcıların araç meblağlarını geri çekmeye başlamasından kaynaklı yavaşça bir fiyatlarda geri gelme var. Bu ÖTV matrah güncellenmesiyle birlikte yaklaşık 1 ay daha sonra ikinci elde yeniden buna bağlı yavaşça geri gelmeler bakılırsabiliriz” dedi.

“İkinci elde ilan sayısı ikiye katladı”

İkinci elde fiyat değişiminin sadece belirli modellerde olabileceğini de vurgulayan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “2021 model yerli üretim araçlarda tesir görmemiz mümkün olacaktır. Yüzde 3-4 bandında bir geri gelme olabilir. Başka araçlarda ise ÖTV matrah dilimleri değişiminin pek bir tesiri olmasını beklemiyorum. Tüketicinin nakit muhtaçlığı değerli ölçüde arttığı için, geçtiğimiz aya nazaran ikinci elde arz da önemli ölçüde yükseldi. Bir ay öncesine göre kimi ilan platformlarındaki satılık ikinci el araç sayısı 2 katı yükselmiş durumda. Hal bu biçimdeyken arzın bollaştığı periyotta ikinci el meblağlarında yeni bir yükseliş aslına bakarsanız görülmez. İlerleyen devirde de yeni fahiş yükselişler yahut dramatik düşüşler öngörmüyoruz. Fiyatlar 1 ay daha sonra daha da güzel bir duruma gelecek üzere görünüyor” açıklamasını yaptı.