fanteziye giden yolda rock ve şarkı

Hiranur

New member
1DF729A0-52D1-4EBA-9AFC-8EFE1E3FC2C1
Lucio Corsi, genç İtalyan kuşağının en ilginç sanatçılarından biridir. 1993 doğumlu, bu nedenle otuz yaşında, bu nedenle ‘daha güzel’ değil, zaten iyi bir deneyim kazanmış, dört albüm yayınlamış, müziğiyle İtalya’yı dört bir yanda gezmiş ve şimdiye kadar kurallardan iyi kaçmış bir çocuk. , etiketler, kısıtlamalar. Özgür, eğlenceli ve eğlenen Corsi, olmak istemeden bir rock yıldızı olmayı oynuyor, şarkıları alıp kendi sesine göre büküyor, bizi zaman ve mekanda yolculuk ettiriyor, nostaljik olmadan bizi glam rock’ın yetmişlerine götürüyor (çünkü o yaşlanamazdı) ya da ‘vintage’ (çünkü tavırla olamaz). Tek bir türe cevap vermeyen, sanatsal bir mutant gibi yaşamayı seven, popüler müziğe sanki olabilecek tek sanat biçimiymiş gibi tutku ve yaratıcılıkla sık sık uğrayan, kadim tabirlere izin verirsek bir rock sanatçısıdır. Bugün. Ve böylece “Hayal Eden İnsanlar” adlı son albümünü, bölgemizde sesi ve sözleri pek duyulmayan şarkılardan oluşan bir koleksiyon, küçük bir elektrik, çok fazla hayal gücü, genişleme arzusundan oluşan bir şarkı koleksiyonunu yarattı. alan görselliği ve her türlü İtalyan öngörülebilirliğinden kaçmak için. Bir rock sanatçısı, terimin tam anlamıyla tekrarlıyoruz. Evet, biz de öyle düşünüyoruz. ama Lucio Corsi ne tür bir sanatçı olduğunu düşünüyor? “Cevaplaması zor” diyor bize, “çünkü her şeyden çok zaman içinde değişmeye devam etmeyi umuyorum. Elbette, bir insan olarak büyüyoruz ve değişiyoruz, ancak ifade biçimlerini değiştirmek daha az doğal ve daha zor. Ama bunu amaçlamalıyız, sürekli olarak bir tür kozada olmayı, sürekli olarak kendimizin yeni biçimlerini aramayı.”
Bu değişim, şimdiye kadar yaptığı her şeyin işaretidir kuşkusuz…
“İyi ki bu geçerse, şimdiye kadar yaptığım kayıtlar farklıydı, farklı seslerden ve atmosferlerden geçtim,” Bestiario Musicale “büyüyünce ne yapacağız” ile daha halkçı bir yaklaşıma sahipti. up” Lisede birlikte çaldığım gruplar için şarkılar düzenlemeye başladım. Bu kayıtta tam bir ses istedim, 70’lerin glam rock’ının düzenlemelerini, yapılarını ve sesini derinleştirmeye çalıştım. Çok değerli bir atmosfer. Zero’nun ilk albümlerinde, T Rex’in büyük bir hayranı olan Ivan Graziani’nin bir şeyinde ama aynı zamanda Ivan Cattaneo’nun ilk albümlerinde bizim tarafımıza çok az dokunuldu. içerikle çelişen, zekice ve hiç de banal olmayan, eğlenceli ve hafif bir şekilde yapılan baladlarla zarif, karmaşık, ilginç rock’n’roll ifadelerinin bir araya gelmesi”.
Her zaman değişmek, İtalyan müziğinin en iyi alışkanlığı değildir. Bugün yapmak zor mu?
“Sürekli değişme fikri ekstra bir uyarıcı, bunu zor bir ortamda yapmaya çalışmak sizi farklı, pozitif enerji durumuna sokar. Elbette, “La gente chedream” müziğinin tam olarak ana akım olmadığını anlıyorum, ancak İtalya’da da geçmişte gelişen alternatif müzik sahneleri vardı, sadece uluslararası düzeyde de söz sahibi olan progresif bir düşünün”.
Albümün adından da esinlenerek, genel olarak müzikteki ‘insanlar’ bugünlerde çok az hayal kuruyor…
“Evet, onun yerine fantastik bir dünyada dolaşmayı seviyorum, dünyayı olduğu gibi anlatanın, sizin yaşadıklarınızı kimin sahneye koyduğu beni incitiyor. Böyle olmamalı, dinlerken ya da çalarken kendimden, kıyafetimden, bu dünyadan, bu dünyadan bir kaçış arıyorum, evrenin başka bir ihtimalini arıyorum. Sanattan gerçeği olduğu gibi istemiyorum. Genel olarak sanat gibi müzik de bir şekilde aldatmalı, bilmediğim ya da göremediğimi görmemi sağlamalı. Bunun yerine normal şeylerle, zaten bildiklerimizle, hatta bir sanatçının sahneye getirdiği fiziksel görünümle bile güvence altına alınmak istiyoruz”.
Başladığınızdan bu yana dördüncü olan bu albüm bir varış noktası mı yoksa başka bir aşama mı?
“Umarım bir etap olur, kesin bir şeyde durmak istemiyorum. Gelecekte ne olacağını bilmiyorum, bu gerçekten folk, pop, glam gibi farklı şeylere tutkulu olmama bağlı, keşfedilecek ve bulunacak çok şey olduğunu biliyorum. Her şeyin altında yatan eğlencelidir”.
Ancak bu kayıt, onu öncekilerden daha iyi tanımlar.
“Belki evet, insanların sahnede beni nasıl bulduklarına daha uygun, ergenlik döneminde ortaya çıkan bir zevki yansıtıyor. Ben zaten böyle giyinmiştim, çevremdeki erkekler de öyleydi. Moda hayatıma gündelik bir birliktelikten girmiş olsa bile moda için değişmem. Moda konusunda tutkulu değilim, hoşuma gittiği için böyle giyiniyorum, sahnede estetik bir şeyi temsil etmenin bir başka aracı, bilgisayarda yazarken yazı tipi gibi. Ve sonra Paolo Conte’nin şu sözünü her zaman sevmişimdir: Sahnede elinden gelenin en iyisini yapmalısın, çünkü müzikle tanışırsın.”
Ancak albümün merkezi, gerçek dışıyla olan ilişkisi.
“İfade biçimlerinde bir şeye doğru bir gerilim olması gerektiğine inanıyorum ve benimki gerçek olmayana vücut vermek. Beni yukarı kaldırıyor, dünyayı başka şekillerde görmemi sağlıyor. Duran arabaları ve sahiplerinin bir yere varmak için yarıştığını hayal etmek, hayatı daha ilginç bir şekilde deneyimlememi sağlıyor. Ve eğer düşünebildiğin bir şey gerçekse, gerçek olabileceğini bilmek güzel. Genel olarak, neden bilmiyorum, gözlerim kapalı bile gördüğüme inanmaya başladım, bu bana huzur veriyor, tatmin ediyor”.
Hiç ‘rüya gören insanları’ düşündünüz mü? Bu tür dinleyiciler için şarkı yazıyor musunuz?
“Şarkı yazarken halkı düşünmüyorum, memnuniyetimi düşünüyorum ve onları yüzümü onlara koyarak etrafta taşıma fikrini seviyorum. Her zaman iki dinleyicim olduğunu söylerim, çocuklar ve yaşlılar, büyükanne ve büyükbabalar ve torunlar, arada çok az. Ve bu şey temelde beni mutlu ediyor “.
Peki canlı resmi tamamlıyor mu?
“Var olan en güzel şey bu. İlk defa bir şarkı yazıp ilk defa duyduğumda mutlu oluyorum. Ama onu benimle birlikte hayal kuran insanlarla sahneye çıkarabilmek tarif edilemez. Ayrıca birlikte çaldığım adamlar liseden beri arkadaşım olduğu için uzun yıllardır birlikteyiz ve çok güzel, sahnede üç gitarla eğleniyoruz ve her şeyi çalıyoruz, folk, blues, rock’n’roll, glam. Daha iyisi yok”.

Yazılı 25 Mayıs 2023 Perşembe 19:43
Blog, Genel, Müzik Köşesi kategorisinde. Bu gönderiye yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.