Eşinin ismini kütüphaneyle yaşatacak

CatWalk

New member
Türkiye’nin farklı vilayetlerinde ağır ceza hakimi olarak misyon yapan ve 7 yıl evvel trafik kazasında hayatını kaybeden Berrattin Kurun’un ismi, Osmaniye’nin Gafarlı köyündeki Gafarlı Şehit Ümit Özerli Ortaokulu’nun kütüphanesinde yaşatılıyor. 68 yıllık hayat arkadaşı ismine okula kütüphane yaptıran Nesrin Kurun, cep telefonundan çocukların kitaplarla buluşmasını seyrederken his dolu anlar yaşadı. Kurun’un şimdiki maksadı ise evinde biriktirdiği kitapları bu kütüphaneye bağışlamak. Eşi hayattayken çocukların eğitimine büyük değer verdiklerini ve fazlaca sayıda öğrencinin eğitim sarfiyatlarına dayanak olduklarını anlatan Kurun, bu öğrencilerin başarılarıyla keyifli olduklarını söz etti. Eğitime dayanak vermeyi sürdüreceğini anlatan Nesrin Kurun, “Gençlere azıcık ışık tutabildiysem ne keyifli bana. Okuyup aydınlansınlar, hepsinin önü aydınlık olsun inşallah. Evimdeki kitapları da bu kütüphaneye bağışlamak istiyorum” dedi.

Meskenlerinde varlıklı bir kütüphaneye sahip olduklarını lisana getiren Kurun, “Eşimle birlikte daima kitap okur, daha sonra da münazarasını yapardık. Hiç çocuğumuz olmadı ancak benim fazlaca hoş evlatlarım var. Eğitimlerini üstlendiğimiz çocukların mezuniyetleri ve bize teşekkür etmeleri beni keyifli ediyor” dedi.

Dokuz jenerasyondur İstanbullu olan bir ailenin kızı olan Nesrin Kurun, Berrattin Kurun ile hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyken 1951 yılında tanıştıklarını söyleyerek, “4 yıl birbirimizi bekledik. O okulunu bitirdi, yedek subay oldu, daha sonra stajını yaptı. Evlendik ve birinci nazaranv yeri Konya’nın Yunak kazasına birlikte gittik. Orada 2,5 sene kaldık. Çanakkale Çan’a taşındık. çabucak sonrasında Sındırgı, Elazığ, Ödemiş, Gaziantep’in akabinde Ankara’dan emekli oldu. Ödemiş’e geri geldik, burada avukatlık yaptı. 7 yıl evvel bir trafik kazası geçirip hayatını kaybetti” tabirlerini kullandı.

KÜTÜPHANEYE DAYANAĞIM DEVAM EDECEK
Geçen yıl geçirdiği mide ameliyatının akabinde 20 kilo kaybeden ve sıhhat problemleri niçiniyle konuttan çok uzaklaşamayan Nesrin Kurun, hayallerinin bitmediğini lisana getirerek, “30 yıl evvel kanseri yendim. Lenfler ve göğsüm alındı, epey şükür güzelleştim. Sıhhat meselelerim oldu ancak Allah çaba verdi, daima kendimi yeterli hissettim. Hayalin sonu yok. Bundan daha sonrası için de hayallerim var. Keşke okul yaptırabilecek gücüm olsa. Okumayı hayli severim. Bu kadarına gücüm yetti. Kütüphanemde binden çok kitap var. Çocuklara uygun olanları göndermek istiyorum. Kütüphaneye dayanağım devam edecek. Onların düzeylerine uygun olanları seçmek istiyorum” dedi.

EN KIYMETLİ ŞEY, GENÇLERİN OKUMALARI
Kütüphanenin açılışına katılamayan Kurun, imgeleri izleyince duygulandığını belirterek, “Açılışı izleyince hem fazlaca keyifli oldum tıpkı vakitte hüzünlendim. Gururlandım. Keşke eşimle birlikte yapabilseydik. Ben geçen yıla kadar bavulumu aldığım üzere her yere giderdim. Ağır bir ameliyat geçirdim, artık yürümekte zorluk çekiyorum. Kendim de kütüphanenin açılışında olmak isterdim. Ancak orada kızlarım, oğullarım oldu. Hepsiyle birebir görüştük. Eşim ismine da konuşuyorum; kesinlikle ona da malum olmuştur. Okumayı, okutmayı epey severdi. Yardım edenlerden Allah razı olsun. En değerli şey, gençlerin okumaları. Batıl inançlardan uzaklaşsınlar” diye konuştu.