Erkin Arslan: Her şeyin dijitalleşmesi biraz ruhu yok etti

CatWalk

New member
İhsan Dindar – Milliyet.com.tr

Nasılsınız diye sorarak başlamak istiyorum söyleşimize. şahsi tarihimizde unutulmaz bir yer kaplayacak olan bir müddetcin ortasındayız… Pandemi günleriniz nasıl geçiyor?

Öncelikle herkese sevgiler. Pandemiden hallice diyelim. İnsanlık tarihinde yüz yılda bir denk gelen bir pandemi ile tanışmasaydık daha yeterli olurdu ama bir daha de pandemiyi azamî uğraş ile sıhhatle atlatma imkanımız olduğundan şanslı sayılırız. Günler artık rutine döndü denebilir lakin doğal ki bir daha de kısıtlanmış olmak ve eski alışkanlıklardan uzak kalmak hala bir burukluk yaratmıyor değil.

Kelamı Hayda’ya getireceğim lakin bu süreç müzikal üretiminizi ne tarafta etkiledi? Kendinizi daha optimist ya da karamsar mı hissediyorsunuz?

Bu süreç beni biraz üretime yönlendirdi ancak beslenme kanalları da eskisine nazaran azaldı. Ben hayatın arasında olmayı ve gözlemlemeyi seven daha sonrasında da bunu müziklerine aktaran bir yapıdayım. Bu yüzden her şeyin dijitalleşmesi biraz ruhu yok etti güya insanlarda. bu biçimde düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıl Buray ve Evrencan Gündüz ile birlikte bir şarkıyı dinleyicilerle buluşturmuştunuz. daha sonrasında ne üzere çalışmalar oldu.

Buray ve Evrencan ile hoş bir projede buluştuk. Çok hoş reaksiyonlar aldık projemizden. daha sonrasında Yarım Kalan ve Hayda isimli iki müzik yaptım. Bu devir üretim manasında varsayım ettiğimden daha sakin kaldım diyebilirim. Bu durumu pandemiye bağlıyorum.

Hayda “yeni devir arabesk” tarifiyle müzikseverlerle buluştu. birinci vakit içinderda Hayda’nın kıssasını duyabilir miyiz sizden? Öncesinde ve daha sonrasında kıymetli isimlerle çalıştınız…

‘’Hayda’’ aslında Ezgi Mola ve Tolga Çevik’in başrollerini paylaştığı Patron Memnun Son İstiyor sinemasının romantik bir sahnesi için bestelediğim bir eserdi. Pandemi sürecinde konutlara kapanınca; “Yeter artık arkadaşlarımla şöyleki dışarı çıkıp yemeli içmeli sohbet etsem.” diye düşünürken, kendimi bu şarkıyı bir daha düzenlerken buldum. Bu özlem arabeske kaçan bir aranje yapmamı sağladı. Sevgili dostum Emre Altuğ dinlediğinde “Bir tıp daha stüdyoya girersen ben sana bunu daha farklı okutmak isterim.” dedi ve yeterli ki de bana bunu önerdi. Müzikte kendisi vokal koçluğumu yaptı. daha sonrasında sonuç doğal ki epey daha güzel oldu. Canım arkadaşım Ece Uslu da hoşluğu ve tevazusuyla klibime renk kattı. Alaçatı’da Olgu Baran yönetmenliğinde oldukça eğlendiğimiz ve tam istediğim üzere bir klip çektik. Kendilerine teşekkür ediyorum.

“UMUT DOLU SÖZLER”

Müziğin soundu arabesk ögeler taşımakla bir arada temposu nispeten daha süratli. Bu noktada “yeni periyot arabesk”i siz nasıl tanımlıyorsunuz?

Ben birden fazla çalışmamda acısız ve umut dolu sözlerle etnik pop ve rock düzenlemeleri yaptığım için Hayda isimli müziğime ‘’neobesk’’ dedim fakat yeni bir kavram savunucusu olma niyetiyle demiyorum olağan bunu. ????

Arabesk uzun müddet, dinlemeyenler tarafınca pek de güzel karşılanmayan kimileri tarafıncasa dinlemelerine karşın gizlenen bir olguydu. Bunlar geride kaldı. Sizce bunu aşmada kilit nokta ne oldu?

Bence bu durum yalnızca arabeskle sonlu kalmadı. 1950’lerde Amerika’da rock müziğin yasaklandığını, daha sonrasında bir daha rap müzik üzere başka müzik çeşitlerinin de tüm dünyada baskılandığı dönemlere şahit olduk. Demek ki neyi baskılarsanız o daha kuvvetli bir biçimde öne çıkıyor. İnsanları tercihleri veya müzik zevkleri açısından rahat bırakmanın gerekli olduğunu düşünüyorum.

“YENİ ŞEYLER DENEMEK İSTİYORUM”

Hayda bundan daha sonraki çalışmalarınız için bir ipucu taşıyor mu? Yoksa özel bir çalışma olarak mı kalacak?

Ben biraz aklına esen şeyleri o an yapma formunda sürdürüyorum mesleğimi. Bu yüzden sanırım yapmış olduğum hiç bir eser bir daha sonraki hakkında ipucu vermiyor. Birçok vakit fazlaca daha yeni şeyler denemek istiyorum. Bu bana epeyce daha fazla zevk veriyor.

Konsersizlik bu makus günlerin en makus yanlarından biri oldu. Lakin artık yavaş yavaş aktifliklerin de arttığını görmekteyiz. Bu süreçe müzikseverlerle buluşacağınız performanslar olacak mı?

Cümbüş bölümü her türlü olayda birinci etkilenen alanlardan biri olduğu için bölüm olarak epeyce güç bir dönem geçirdik. Şu sıralar bu durum yavaş yavaş rayına oturuyor olsa da, ben kendi adıma 2022 yılından itibaren performanslara başlamayı ve bu süreci eser üretimiyle geçirmeyi tercih ediyorum. Umarım bu müddet zarfında pandemi bizden daha da uzaklaşmış ve dal daha da olağanlaşmış olur ve tüm meslektaşlarımla beraber müzikseverler ile gönlümüzce buluşuruz.