Elektrik Mühendisleri Odası: Bütün ülkenin akıbeti Isparta üzere olacak

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Elektrik Mühendisler Odası (EMO) Isparta’da tesirli olan kar yağışı daha sonrasında kentte yaşanan elektrik kesintilerine ait resmi internet sayfasından açıklamada bulundu. EMO’dan yapılan açıklamada “50 saate varan elektrik kesintileri yaşanması, iktidarın güç siyasetlerini bir sefer daha ortaya koymaktadır” dendi. Öteki yandan yapılan açıklamada elektrik dağıtım şirketlerinin kontrolünün özel şirketler tarafınca yapılmasının önünün açıldığı söz edilerek “Bu dönüşüm gerçekleşirse bütün ülkenin akıbeti Isparta üzere olacaktır” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada kurum tarafınca yapılan incelemeler kararında sadece kentteki elektrik şebeklerinin değil, hem de iletim şebekesinde de hasarların oluştuğu tabir edilerek şöyleki dendi:

Bu durum, Isparta bölgesinde ağır kış şartlarına uygun güç nakil sınırı dizaynının yapılmadığını göstermektedir. Evvel güç nakil sınırlarının ne vakit kimler tarafınca nasıl yapıldığı, çizgilerin denetim ve bakımlarının vaktinde ve kâfi seviyede yapılıp yapılmadığının incelenmesi gerekmektedir. Bu niçinle bağımsız bir kontrol yapılarak asli sorun belirlenmelidir.

“Bütün ülkenin akıbeti Isparta üzere olur”

EMO’dan yapılan açıklamada, TEDAŞ’ın elektrik dağıtım şirketlerini “eksik” denetlediği ve bunun SAYIŞTAY raporlarına da yansıdığı hatırlatılarak şu biçimde dendi:

Elektrik Piyasası Kanunu`nda 25 Kasım 2020 tarihinde yapılan değişiklikle elektrik dağıtım şirketlerinin kontrolünün özel şirketler tarafınca yapılmasının önü açılmıştı. Bu dönüşüm gerçekleşirse bütün ülkenin akıbeti Isparta üzere olacaktır.

Şehiriçi elektrik dağıtım şebekesinin niye çöktüğü bağımsız bir çalışma ile araştırılmalıdır. Özel dağıtım şirketinin gerekli tedbirleri vaktinde alıp almadığı, bakımların vaktinde yapılıp yapılmadığı ilgili kamu kurumları tarafınca incelenmelidir ve sonuçları şeffaf bir biçimde kamuoyuna duyurulmalı, dikkatsizliği görülen kişi-kurum-şirketler hakkında en ağır yaptırımlar uygulanmalıdır
.

“TEİAŞ’ın özelleştirilmesi durdurulmalı”

Isparta Hadisesi ve eldeki bilgiler doğrultusunda TEİAŞ`ın özelleştirilmesinden vazgeçildiği derhal kamuoyuna ilan edilmelidir.” denen açıklamada, özelleştirmelerin özgür piyasaya ucuz, kaliteli ve daima elektrik değil, bilakis değerli, kalitesiz ve büyük kesintilere yol açtığı belirtilerek şu sözler kullanıldı:

Güç artırımları güç dalının süratle kamulaştırılması gerektiğini ortaya koymuştur. Bu olay bunu bir sefer daha teyit etmiş olup, siyasi partilere bu acil durumu sürece almalarını kamusal bir sorumluluk ile hatırlatmak istiyoruz.

T24