‘Ekonomik darbe girişimi’ davasında tüm sanıkların beraatine karar verildi

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Bloomberg finans muhabirleri Kerim Karakaya ile Fercan Yalınkılıç, gazeteciler Mustafa Sönmez, Sedef Kabaş, Merdan Yanardağ ve Orhan Kalkan’ın da ortalarında bulunduğu 38 kişinin “Sermaye Piyasası Kanununa muhalefet etmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın 10. duruşması İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Üç sanık ve sanık avukatları ile Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) vekili, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) vekili de duruşmada hazır bulundu.

bundan evvelki celsede beraat tarafından mütaalasını sunan duruşma savcısı, mütaala doğrultusunda karar verilmesini talep etti. Evvelki beyanlarını tekrar ettiğini belirten SPK vekili Merzuke Dağlı’nın akabinde BDDK vekili Deniz Kubat kelam aldı. Kubat, “Fercan Yalınkılıç, Kerim Karakaya’nın Bloomberg TV’de yapmış oldukları aksiyonları niçiniyle kurumumuzca süreç başlatılmış ve sonrasındasında SPK’nın da soruşturma başlatmış olması niçiniyle fikri içtima kararları mucibince kabahat duyurusunda bulunulmuştur. 5411 sayılı maddede düzenlenen prestijin zedelenmesi cürmü istikametinden de kıymetlendirme yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda bankacılık kanununda düzenlenen bu cürüm açısından da kıymetlendirme yapılarak beraat sonucu verilmesi durumunda bu cürüm tarafından karar kurulmasını talep ederiz” diye konuştu.

“Bu davada ben yokum, hiç bir tweetim yok” diyerek konuşmasına başlayan sanık Şenay Maharetli, “21 Mayıs 2016 tarihinde Facebook hesabımda yaptığım paylaşımdan bir cümle alınmış ve Twitter’da bu cümle kullanılmış üzere beni de bu davaya dahil etmişler. halbukiki teze husus hareketler açısından benim hiç bir fiilim bulunmamaktadır” dedi.

Fercan Yalınkılıç ve Kerim Karakaya’nın vekili Köksal Bayraktar, “Fikri içtima kararları mucibince açılan bu davada ikinci raporda da bankanın prestijinin zedelenmediği bildirilmiştir. Tez makamının mütalaasına katılıyor ve beraat talep ediyoruz” biçiminde konuştu.

Müvekkili Merdan Yanardağ’ın 35 yıllık gazeteci olduğunu, hata işlemediğini söz eden avukat Bilgütay Hakkı Durna, beraat sonucu verilmesini talep etti.

Kısa bir ortanın akabinde sonucunı açıklayan mahkeme, sanıklara yöneltilen “piyasa dolandırıcılığı” suçlaması istikametinden kabahatin yasal ögelerinin oluşmadığına kanaat getirerek tüm sanıkların beraatine hükmetti.

MLSA