“Ekmeği için uğraş eden bir insanı mahpusa tıkmak, adalete sığmaz”

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Adıyaman’da tütün protestosu daha sonrasında tutuklanan Cemal İlik’in kardeşleri ANKA’ya konuştu. Sevda İlik, “Ekmeği için uğraş eden hele ki sakat bir insanı kalkıp mahpusa tıkmak hiç bir vicdana, hiç bir adalete sığmaz” dedi.

Adıyaman’da yetki evraksız tütün ticaretine mahpus cezası getiren yasanın yürürlüğe girmesine reaksiyon gösterdikleri için gözaltına alınan 10 tütüncü tutuklanmıştı.

Tutuklanan tütüncülerden, Adıyaman’ın Sarıkaya Köyü’nde yaşayan iki çocuk babası 38 yaşındaki Cemal İlik’in eşinin iki aylık gebe olduğu öğrenildi. Cemal İlik’in kardeşleri Sevda İlik ve Sevgi Seyman ANKA Haber Ajansı’na konuştu.

“Yaptığınız vicdan dışı, akciğeri iflas etmiş durumda”

Sevda İlik, ağabeyinin sıhhat durumunun fazlaca önemli olduğunu sağ ayağındaki damar tıkanıklığı niçiniyle ayağının kesilebileceğini vurgulayarak, şunları söylemiş oldu:

“Adıyaman halkı olarak bugüne kadar rastgele yasa dışı bir aksiyonda bulunmadık. Cuma günü tutuklanan birisi benim abim Cemal İlik. Durumu çok önemli. Akciğeri büsbütün iflas etmiş durumda. Buradan bütün yetkililere sesleniyorum, yaptığınız vicdan dışı bir şey. Rastgele bir kabahat işleseydi, terörden dolayı hata işleseydi haklıydınız. Fakat ekmeği için çaba eden hele ki sakat bir insanı kalkıp mahpusa tıkmak hiç bir vicdana, hiç bir adalete sığmaz.”

“İnsanlar çocuklarına bir ekmek getiremezse ne yapacaklar?”

Cemal İlik’in öteki kardeşi Sevgi Seyman ise, “Tütün elimizden giderse herkes aç kalacak” dedi. Seyman her insanın alın teri için konuştuğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

“Tütün her insanın alın teridir. Bu da elimizden giderse herkes aç kalacak. Beşerler çocuklarına bir ekmek getiremezse ne yapacaklar? Tütün kalkarsa millet ne yapacak? Başta benim abim Cemal İlik olmak üzere 10 kişi tutuklandı şu an cezaevinde. niye? Tütünün hakkını savunmak için tutuklandı. Şu an 3 çocuğu meskende hasta karısıyla yalnız. Siz söyleyin biz ne yapalım. Abim kanser ilacı kullanıyor. Tabipleri ayağı kesilebilir diyor. Tedavisini hapishanede nasıl yapabilirler. O insan orada dayanamaz.”