“Dünya eğitimde de 5’ten büyüktür”

CatWalk

New member
3. Türkiye-Afrika Paydaşlık Zirvesi’ kapsamında düzenlenen eğitim bakanları oturumunun kapanışında yaptığı konuşmada Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin kurulduğu günden itibaren eğitime bilhassa eğitimde fırsat eşitliğini artırmak ve tüm vatandaşların nitelikli eğitimden yaralanması için fazlaca değerli yatırımlar yaptığını belirtti. Özer, fakat OECD ülkesinin ve gelişmiş ülkelerin 1950’li senelerda İkinci Dünya Savaşı daha sonrası hayatış olduğu kitleselleşme evresini Türkiye’nin gecikmeli olarak yaşadığını lisana getirdi.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, UNESCO’nun 41. Genel Konferansı çerçevesinde 17 Kasım 2021’de belirlenen seçimlerde Türkiye’nin 2017-2021 devrinde muvaffakiyetle yürüttüğü UNESCO Yürütme Konseyi Üyeliğine 2021-2025 periyodunda bir kere daha seçildiğini hatırlatarak bu süreçteki takviyeleri için Afrika’ya teşekkür etti.

“Ülkeler içindeki iş birliklerini sistematik bir yapıya kavuşturmak ismine ahdi tabana yönelik çalışmalarımızı somut bir sonuçla nihayetlendirme isteğiyle bu toplantının çabucak akabinde yeniden ele almamız gerektiği temennimdir” diyen Özer, bu iş birlikleri yasal bir iş birliğine dönüştürüldükten daha sonra burada değinilen tüm alanlarda rahat bir biçimde aralık alınılacağına inandığını söylemiş oldu.

Özer, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çoğunlukla tüm dünyada konuşmalarında, önderlere konuşmalarında, Birleşmiş Milletlerdeki konuşmalarında değindiği bir nokta var. ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyor Sayın Cumhurbaşkanımız. Bunun hoş bir meselai burada sizlerle birlikte ‘3. Türkiye-Afrika Zirvesi’ vesilesiyle gösterdiğimize inanıyorum. Dünya eğitimde de 5’ten büyüktür” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hususta büyük bir liderliği olduğunu aktaran Özer, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti hükümetlerinde her vakit Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın bütçesi öbür bakanlıklara bakılırsa en yüksek bütçe oldu” dedi. Özer, Bakanlığın bütçesinin toplam bütçenin yüzde 15,7’sine tekabül ettiğinin altını çizdi.

Eğitim sisteminde 1,2 milyon öğretmenin bulunduğunu aktaran Özer, eğitimde fırsat eşitliğini daima artıracak, eğitimin kalitesini daima güzelleştirecek bir kültürü eğitim sisteminin içerisine yerleştirmek için büyük gayret sarf ettiklerini söylemiş oldu.

4 HUSUSA TARTI
Burada dört hususa tartı vereceklerine değinen Özer, birinci bahsin eğitimdeki eşitsizliklerin başladığı nokta olan okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması olduğunu belirtti. Özer, 2022 yılı sonu prestijiyle şu anda Türkiye’de 3 yaş kümesinde yüzde 14 olan okullaşma oranındaki arzı yüzde 50’ye, 4 yaş kümesinde yüzde 35 olan okullaşma oranındaki arzı yüzde 70’lerin üzerine, 5 yaş kümesinde yüzde 78 olan okullaşma oranındaki arzı ise yüzde 100’e çıkarmayı hedeflediklerini lisana getirdi. 2022’de öğretmenlerin psikososyal, şahsi gelişim ve liderlik eğitimleriyle desteklenmesi hedefleniyor. Milli Eğitim Bakanı Bakan Mahmut Özer, ikinci bahsin okullardaki imkân farklılıklarını azaltmak, üçüncü bahsin ise öğretmenlerin mesleksel gelişmenini desteklemek olduğunu söylemiş oldu.

Bir eğitim sisteminin öğretmenlerin kalitesi kadar kaliteli olduğunu vurgulayan Özer, “Bu kadar devasa ölçekte 1.2 milyon öğretmenin olduğu sistemde Bakanlık olarak öğretmenlerimizi yalnızca öğretmenlik mesleksel gelişimi bağlamında değil; bununla birlikte psikososyal, şahsi gelişim ve liderlik eğitimi dayanaklarıyla epeyce boyutlu olarak desteklemeyi hedefliyoruz 2022 yılı içerisinde. Bu üç maksat, eğitimde hayatış olduğumuz kitleselleşme, kapsayıcılık ve nitelik artırmayla ilgili inşallah son atağımız olacak. bu biçimdece, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin neresinde olursa olsun, sosyoekonomik art plandan bağımsız, fazlaca rahat bir biçimde herkes nitelikli eğitime erişebilir hâle gelecek” değerlendirmesini yaptı.

Özer, mesleksel eğitimin tüm dünyada ülkelerde eğitim sisteminin en dezavantajlı eğitimlerinden birine karşılık geldiğini aktararak şöyleki devam etti: “Dünyadaki eğitim sistemlerine baktığımız vakit da genelde sosyoekonomik düzeyi dezavantajlı olan ailelerin çocuklarının gittiği bir eğitim cinsine giderek dönüşme eğilimine sahip lakin Türkiye’de bilhassa son 3-4 yıl içerisindeki ataklarla bu memleketler arası patern değişmeye başladı. Akademik olarak başarılı öğrencilerin gittiği, iş gücü piyasasının muhtaçlık duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesinde hayli kıymetli aralıkların alındığı, üretim kapasitesiyle uygulamalı eğitim fırsatlarının epeyce kuvvetli biçimde verilebildiği, mesleksel eğitimle ilgili tüm atölye ve laboratuvarların da kendi gereksinimlerini kendisinin giderebildiği, hatta iktisada de eğitim kademesinde katkı sağlayabilecek bir noktaya gelmiş olmasından memnunluk duyuyoruz.”

Türkiye’deki iki mesleksel teknik Anadolu lisesinin süratli antijen kiti ürettiğini ve Sıhhat Bakanlığı’ndan onay alındıktan daha sonra okullarda bunların kullanılabileceğini anlatan Özer, COVID-19 ortamında eğitimin sürdürülebilirliğini sağlamak için Afrika ülkelerindeki bakanlıklarla da bu kitleri paylaşma imkânları olmasını ümit ettiğini lisana getirdi.