“Diplomatik bağlar akademik ilgilere güç katmalı”

CatWalk

New member
Rusya Güney Federal Üniversitesi’nden Dr. Anton Afanasyev ve Altınbaş Üniversitesi’nden Dr. Fulya Aksu’nun moderatörlüğünde düzenlenen konferansta iştirakçilerin ortak noktası, akademik çalışmaların, çeşitli niçinlerle siyasi ve ekonomik iş birliklerinin gerisinde kaldığı tarafında oldu. Türk-Rus münasebetlerinde yumuşak güce gereksinim olduğuna dikkat çeken iştirakçiler, eğitimin bunu en sağlıklı biçimde sağlayabileceğini belirtiler. Buna ek olarak kültür, turizm, arkeoloji, tıp, güç ve teknoloji alanlarında geliştirilebilecek bir epey alan olduğu tespitinde bulunuldu.

BİR daha sonraKİ TOPLANTI 2022’DE
İştirakçiler, pandemiye karşın akademik iş birliğinin artarak devam etmesinden mutlu olduklarını lisana getirdiler. Bu çerçevede başta AB ve Birleşmiş Milletler olmak üzere çeşitli memleketler arası kuruluşların araştırma fonlarından yararlanılarak ortak projeler geliştirilmesinin kıymeti konusunda görüş birliğine vardılar. Bilhassa global ısınma, iklim değişikliği, salgınla gayret ve dijitalleşme üzere konularda her iki ülkenin yükseköğretim kurumlarının kıymetli bir birikime sahip olduğunu vurguladılar. 2022 yılında Türk ve Rus üniversitelerinin karşılıklı yüz yüze iş birliği çalışmaları ağırlaştırmaya karar verdiler. Bu çerçevede Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun başka paydaşlarıyla yapılacak toplantının da 2022’de gerçekleşmesine yönelik temenniler lisana getirildi.

AKADEMİSYENLERDEN TEKLİFLER
Konuşmacılardan Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erel Tellal, akademik bağların her vakit sürmesi gerektiğine vurgu yaptı. Peter the Great St. Petersburg Politeknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Andrey Rudskoy, çerçevesi 2 devlet tarafınca çizilen, sanayi tesisleriyle irtibatlı çevrimiçi eğitimler düzenlenebileceği ve Atom Gücü Uzmanı kalitesini geliştirmek için Atom Gücü Merkezi kurulması teklifinde bulundu. Prof. Dr. Mihail Meher, Rus gençlerin, Türk toplumuna ilgili hale gelebilmesi için memleketler arası niteliği olan ortak gazete üzere bir basılı yayının çıkarılmasını önerdi. Bahçeşehir Üniversitesi’nden Rektör Danışmanı Prof. Dr. Esra Hatipoğlu, ortak değişim ve eğitim programlarına ek olarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Maksatları çerçevesinde girişimcilik projeleri olan gençlerin desteklenmesi gerektiğini lisana getirdi. Rusya Devlet Üniversitesinden Alexander Vasilyev, global ve bölgesel sıkıntılarla ilgili bilimsel yayınlar hazırlanabileceğini ve arşiv dokümanları stantları üzere etkinliklere tartı verilebileceğini belirtti. Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar da Eğitim ve Bilim alanında belirlenecek iş birliği kapsamında Türk- Rus Üniversitesinin kurulması, ARGE çalışmalarına sürat verilmesi ve Türk – Rus teknoparkların kurulmasına imkân tanınabileceğini söylemiş oldu. Rus Tarihçi Dr. Pavel Shlykov arşiv kaynaklarına uzaktan da erişebilmek için Türk Mobile sistemine dahil olmak ya da e- Devlet kullanıcısı olmak gerektiğini belirtti.