Derste sanal seyahat

CatWalk

New member
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Marmaraereğlisi Meslek Yüksek Okulu (MEMYO) Öğretim vazifelisi Yarkın Çelik, COVID-19 salgını devrinde öğrencilere daha yararlı olabilmek için “MEMYO Online” programını tasarladı. Yaklaşık 2 ay evvel uygulamaya konulan program yardımıyla öğrenciler ‘sanal gerçeklik gözlükleri’ ile daha evvel gidemedikleri yerleri görüyor, mesleksel maharet eğitimi alıyor.

Okulun müdürü Doç. Dr. Veli Sırım, muhasebe ve vergi uygulamaları, ofis idaresi ve yönetici asistanlığı ile turizm ve otel işletmeciliği kısımlarında yaklaşık 300 öğrencinin eğitim gördüğünü söylemiş oldu.

Okuldaki kısımların ilçe ve etrafı için istihdam manasında ehemmiyet taşıdığını anlatan Sırım, bu niçinle öğrencilerin salgın sürecini daha verimli geçirmelerini sağlamak için program tasarladıklarını söz etti. MEMYO Öğretim bakılırsavlisi Çelik tarafınca hazırlanan programın öğrencilere yarar sağlayacağına inandığını vurgulayan Sırım, şöyleki devam etti:

“Maddi imkanlar yetersiz olduğu için hocalar olarak devreye girdik ve bu uygulamada kullanacağımız 14 sanal gerçeklik gözlüğünü temin ettik. Uygulama noktasında şu an başlangıç seviyesindeyiz. Belirli derslerde belirli konularda uygulama yapıyoruz lakin vakit içinde tüm ders ve hususları kapsayacak biçimde bu projeyi hayata geçirmeyi, öğrencilerin aldıkları eğitimin daha kalıcı, daha verimli olmasını amaçlıyoruz.”

“DERSLER DAHA EĞLENCELİ VE KALICI OLUYOR”

Çelik ise geliştirdiği bilgisayar yazılımı ve cep telefonu uygulaması yardımıyla öğrencilerle sanal ortamda ders işleyebildiklerini lisana getirdi.

“Sanal gerçeklik gözlükleri” ile işlenen derslerin öğrenciler açısından daha eğlenceli ve kalıcı olduğuna vurgu yapan Çelik, şunları kaydetti: “Bu uygulama bizler, okulumuz ve üniversitemiz için geleceğe açılan bir kapı niteliğinde. Pandemi bize gösterdi ki eğitimde dijital dönüşüm kaçınılmazdır. Bu manada biz de bilhassa pandemi devrinde yüz yüze eğitim yapacağımız günleri iple çekerken, beraberinde bu dijital dönüşüm projeleriyle, pahalı hocalarımla birlikte çalıştık. Projenin maksadı, öğrencilerimize teoride öğrettiğimiz ayrıntıların pratikte de uygulanabilir bir versiyonunu kalıcı biçimde hafızalarına kazımak. Okulumuzun tüm programlarındaki öğrenciler için hem uygulamalı ders içeriklerimiz mevcut tıpkı vakitte sanal gerçeklik gözlükleriyle ders içeriklerimiz var.”

Her kısma yönelik farklı çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktaran Çelik, “örneğin insan kaynakları dersimizde anlattığımız teorik bilgilerle ilgili bir dijital oyun içeriği ürettik. Bu oyunda öğrencilerimiz insan kaynaklarıyla yaptığı mülakat senaryosunda ya işe alınacak ya da alınmayacak.” diye konuştu.

Öğrenciler de daha evvel imkansızlıklar niçiniyle gidemedikleri yerleri sanal ortamda bakılırsabildikleri ve dersleriyle ilgili pratik yapabildikleri için projeden şad olduklarını tabir etti.