Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT canlı yayınında soruları yanıtladı: (6)

Cotardam

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT canlı yayınında soruları yanıtladı: (6) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Her darbenin, antidemokratik hareketin gerisinde duran, alkışlayan CHP zihniyeti helallik almak için epey ancak hayli geç kaldı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ait soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

“CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ‘helalleşme’ davetinde bulundu. Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde AK Parti’ye ve seçmenine dönük ‘bunlar gayri ulusaldır, destekleyenler de gayri millidir’ dedi. Bu cümleyi nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna Erdoğan, “Açık, net konuşuyum, ülkenin vatandaşlarına ‘AK Parti’ye oy verdiler, Erdoğan’ı desteklediler’ diye ‘gayri milli’ sözünü kullanmak aymazlıktır, gafilliktir. Bu ülkenin yüzde 52’sine ‘gayri milli’ diyeceksin, daha sonra da helalleşmeye çıkacaksın. Bu durum bile Bay Kemal’in ne kadar samimiyetsiz olduğunun göstergesidir.” cevabını verdi.

“Helalleşsin alışılmış ki ancak bunların helalleşmesi gereken belge o kadar kabarık ki.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tehdit ettikleri, mağdur ettikleriyle helalleşmeye başlasa bile, hepsinden helallik almaya ömürlerinin yeteceğini sanmıyorum. Zira CHP zihniyeti ardında o kadar fazlaca mağdur bıraktı ki onlarla helalleşmesi bu dünyada bitmez. Evvel bir kere başörtülülerden bir helallik dilemesi lazım. Boraltan faciasında katledilmesine vesile oldukları 146 Azerbaycanlı kardeşimizden helallik dilemeleri lazım. 1944’te 146 Azerbaycanlı kardeşimiz Rus zulmünden kaçarak Türkiye‘ye sığınmıştı. Devrin CHP idaresi, ne yazık ki 146 kardeşimizi Stalin’in askerlerine teslim etti. Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Boraltan Köprüsü’nden karşıya geçti ve askerlerimizin gözleri önünde katledildiler. Karşıya geçerken ne dediler biliyor musunuz? ‘Bizi, onlara bırakmayın. Bizi, siz öldürün.’ Hani bir türkü vardır ya ‘Düşman bekler karşıda önüne kattı beni, can alınan çarşıda kardeşim sattı beni.’ CHP bu. Bunlarla neyi helalleşeceksin? var iseyalım ülkemizdeki vatandaşlarımızla mağdur ettiği kesitlerle helalleştiler ya mazlum Suriyelilerle, Filistinlilerle, Libyalılarla, Afrika halklarıyla nasıl helalleşecekler?”

“Biz, gönül coğrafyamıza ulaştıkça, mazlumlara dayanak çıktıkça, yoksul halklara besin ve tıbbı yardımda bulundukça demedikleri kalmadı. Her bir adımımızı engellemeye çalışmadılar mı?” diye soran Erdoğan, “Bay Kemal, ‘Adalet Bakanlığı takımlarını parti örgütüme vermeyip de milliyetçilere mi verseydim’ diyen eski CHP’li bakanların mağdur ettiği şahıslardan helalliği nasıl alacak, bunu hiç düşündü mü? Bay Kemal, SSK Genel Müdürlüğü periyodunda maharetsiz idaresi niçiniyle hastane köşelerinde hayatını kaybeden, tedavi borcu niçiniyle evladının cenazesini alamayan vatandaşlarla evvel bir helalleşsin bakalım.” sözlerini kullandı.

“en çok ziyan bakılırsan Türkiye oldu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun “helallik” telaffuzuna ait, “Her darbenin, antidemokratik aksiyonun gerisinde duran, alkışlayan CHP zihniyeti helallik almak için fazlaca lakin epey geç kaldı.” diye konuştu.

Her seçim öncesi CHP’lilerin, muhafazakar seçmene sevimli gözükmeye çalıştığını kaydeden Erdoğan, “Bu helalleşme atağı da bir daha birebir minvalde bir hareket lakin bu biraz erken oldu güya. Zira Bay Kemal, seçimler Haziran 2023’te, daha hayli vakit var.” dedi.

“TRT, ‘Fabrika’ isimli fazlaca değerli bir belgesele imza attı. Bu belgeselde, Fransız çimento üreticisi Lafarge’ın Fransız istihbaratının denetimi altında teröre dayanağı dokümanlarla kanıtlandı. Terör örgütlerinin, devrin İktisat Bakanı Emmanuel Macron’un bilgisi dahilinde desteklendiği ortaya çıktı. Bu husustaki değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine Erdoğan, TRT’yi bu başarılı çalışmasından dolayı tebrik etti.

Belgeselin, terör örgütlerinin nasıl dayanak gördüğünü, bunlardan beslenen terör örgütlerinin dönüp o dayanak veren ülkeleri nasıl vurduğunu dünyanın gözleri önüne seren kıymetli bir çalışma olduğunu vurgulayan Erdoğan, Suriye itilafının olumsuz neticelerindan en çok ziyan bakılırsan ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekti.

Suriye halkını, ülkenin toprak bütünlüğünü ve Türkiye’nin ulusal güvenliğini tehdit eden terörün, bu sonuçlardan en kıymetlisi olduğuna işaret eden Erdoğan, “Suriye’deki terör meselesinin münasebetlerinin başında terör örgütlerine verilen dış dayanak geliyor. DEAŞ ile uğraş mazeretiyle birtakım ülkeler tarafınca terör örgütü PKK/YPG’ye verilen dayanak kabul edilemez. PKK/YPG’nin terörist kimliği öteki isimler atfedilerek değiştirilemez ve yasal da gösterilemez.” dedi.

“Macron’un kendisine de söylemiş oldum”

DEAŞ’la çaba ettiği savıyla PKK/YPG’ye dayanak verenlere, Türkiye’nin DEAŞ ile alanda göğüs göğüse çarpışan yegane koalisyon ve NATO üyesi olduğunu hatırlatan Erdoğan, 4 bin 500’den çok DEAŞ teröristinin etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Erdoğan, Türkiye’nin DEAŞ terörüne maruz kaldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Zaman vakit ülkemize yönelik DEAŞ bağlamında temelsiz argümanlar lisana getirenler var. evvelden buyrukta kendi tavırlarını bunlar gözden geçirmelidir. Lafarge firmasının DEAŞ ile temaslı faaliyetleri de zati bu çerçevede Fransız yargısı tarafınca ortaya konulmuş ve Fransız yargısı da bunu hükmen bağlamıştır. Bundan daha öteki kanıt olabilir mi? Bilhassa bu terör örgütlerine verdikleri dayanakla bunların oralarda açmış oldukları tüneller, bu tünellerine içerisindeki adeta odalar, vesairelerle oradaki yeraltı yapılanmaları daima Lafarge’ın dayanaklarıyla olmuştur. Ben bunu Macron’un kendisine de söylemiş oldum. Dedim ‘Bana bu tıp şeyler anlatıyorsun da Lafarge’ı nereye koyacaksın? Bak Lafarge’ın bilhassa verdiği dayanaklarla terör örgütü PKK/PYD/YPG çalışmalar yaptılar.’ Hiç bu biçimde bilgisi, haberi yokmuş üzere, bu tıp ayaklara giriyor. bu türlü işi sıyırmaya çalışıyor. Bunlar bu biçimde, bunlar maalesef iki yüzlü. O denli de olsa, bu biçimde de olsa bizim Mehmedimiz, Mehmetçiğimiz orada verdiği gayretle bunları gömdü.”

Bu süreçte Türkiye’nin şehitlerinin olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Şehitlerimizin inşallah yerleri cennet. Sevgililer sevgilisi Peygamber’imize onlar komşu.” tabirlerini kullandı.

Şehitlere rahmet, millete başsağlığı dileyen Erdoğan, şehitlerin, tabir edilemeyecek bir gayretin kahramanı olduğunun altını çizdi.

(Sürecek)

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası sizce #AsgariÜcret ne kadar olmalı?#AsgariÜcretTespitKomisyonu

— Haberler (@Haberler) November 30, 2021

AA / Mehmet Tosun – Son Dakika Haberleri