Çinli tenisçi Pıng Şuai, cinsel tacize uğradığını tez etmişti; bu defa inkar etti

BooM

New member
Çinli tenisçi Pıng Şuai, Şanghay’da katıldığı 2022 Pekin Kış Olimpiyatları tanıtım etkinliğinde, Çince yayın yapan Singapur gazetesi Lienhı Zaobao’ya röportaj verdi. Pıng, toplumsal medya hesabında, eski Başbakan Yardımcısı Cang Gaoli tarafınca cinsel tacize uğradığı argümanını lisana getirdiğini inkar etti.

Röportajda taciz savlarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Pıng, “Öncelikle şunu vurgulamanın kıymetli olduğunu düşünüyorum. Ben hiç bir vakit ‘birisi bana cinsel tacizde bulundu’ demedim. Bu noktayı değerle vurgulamak istiyorum.” tabirini kullandı.

Pekin’deki meskeninde ikamet ettiğini, lakin istediği vakit dışarı çıkabildiğini lisana getiren Pıng, kendi ağzından yazılan ayrıntılı toplumsal medya paylaşımının nasıl ortaya çıktığına dair yorum yapmaktan kaçındı.

Pıng’ın eski Başbakan Yardımcısı Cang’ın cinsel tacizine uğradığı savının lisana getirildiği toplumsal medya paylaşımı, 2 Kasım’da şahsi toplumsal medya hesabından paylaşılmıştı.

Paylaşım, internetin devlet denetiminde olduğu ülkede dakikalar ortasında kaldırılmasına karşın Çinli tenisçinin birkaç hayranı tarafınca fotoğraflanarak yayılmıştı.

Milletlerarası tenis topluluğu, paylaşımı daha sonrasında uzun mühlet haber alınamayan Pıng’ın ömrüne ait telaşları lisana getirmişti.

BAYANLAR TENİS BİRLİĞİNE MEKTUP

Çin devlet kanalı CGTN, paylaşımının akabinde kendisinden haber alınamayan Çinli tenisçi Pıng’ın kaleminden olduğu savıyla mektup yayımlamıştı.

Bayanlar Tenis Birliğinin (WTA) Lideri ve Üst Yöneticisi (CEO) Steve Simon’a yollanan mektupta, “Cinsel tacize uğradığım tarafında çıkan argümanlar yanlışsız değil. Kayıp yahut güvenliğin olmadığı bir yerde değilim. Konutumda dinleniyorum ve her şey yolunda. Beni önemsediğiniz için teşekkürler.” tabirlerine yer verilmişti.

Mektuba karşın Pıng’ın tacize uğradığını tez ettiği 2 Kasım’dan beri kimselerle görüşmemesi yahut toplumsal medya hesaplarından paylaşım yapmaması, memleketler arası tenis topluluğunda Çinli tenisçinin inançta olmadığına ait kuşkuları artırmıştı.

WTA, argümanların şeffaf biçimde soruşturulmasını talep ederken, Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP) ise kınama bildirisi yayımlamıştı.

MİLLETLERARASI OLİMPİYAT KOMİTESİ YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞME

Çinli tenisçi Pıng Şuai, birinci sefer 20 Kasım’da Pekin’deki bir gençlik turnuvasında kamuya açık bir aktiflikte yer almıştı.

Akabinde 21 Kasım’da Milletlerarası Olimpiyat Komitesi (IOC) Lideri Thomas Bach, Atletler Komitesi Lideri Emma Terho ve Komite üyesi, eski Çin Tenis Birliği Lider Yardımcısı Ling Livei ile çevrim içi görüşme gerçekleştirmişti.

Pıng’ın, Pekin’den katıldığı toplantıda, “IOC yetkililerine durumuyla ilgilendikleri için teşekkür ettiği, inançta ve âlâ olduğu, meskeninde dinlendiği, bu vakitte özel hayatına hürmet gösterilmesini istediği, bu yüzden arkadaşları ve ailesiyle vakit geçirdiği” aktarılmıştı.

Bayanlar tenis birliği Çin’deki turnuvaları durdurma sonucu almıştı.

WTA, Çinli tenisçinin durumu hakkındaki kuşkuların giderilmemesini münasebet göstererek, 1 Aralık’ta Çin’de tüm turnuvaların durdurulduğunu açıklamıştı.