caz gökkubbesinin yeni yıldızı. Bu gece Roma’da yaşayın. Röportaj.

Hiranur

New member
47A97A18-9ED3-454A-BF81-89DAEC678FDB
Bu gece boşsan ya da taahhüdün ertelenebilirse, otobüse bin, bisiklete bin ya da scooter kirala, arabaya, trene, ne istersen, Roma’ya, saat 21’de Oditoryuma git ve saksafoncu, besteci, yeni İngiliz caz sahnesinin en özgün ve ilginç müzisyenlerinden biri olan Nubya Garcia’nın konserine gidin. Bu 2022’de güzel, yenilikçi, şaşırtıcı ve genç hipster’lar kadar eski caz tutkunlarını da mutlu edebilen bir albüm olan “Source” ile çıkış yaptın. Çünkü Nubya Garcia çağdaşlığın sesleri, ritimleri, atmosferleri kadar geleneği de biliyor ve seviyor. Bu akşam 21’de Roma Oditoryumu’nda caz kelimesinin bir kez daha anlamını değiştirebileceğini herkese anlatacak.

2020’de bir albümle çıkış yapmak, dinleme ve single çağında yaşadığımız düşünülürse, bir anlamda radikal bir seçim. Ne düşünüyorsun?
“Tam albümlerle büyüdüm, bütün bir hikayeyi bu şekilde aktarmayı seviyorum ve o zamanlar dünyayla paylaşmak istediğim şey de buydu. İçinde yaşadığımız akış ortamına ve sanatçılar için geçerli olan ödeme sisteminin temsil ettiği sömürü biçimine rağmen. Albüm konseptinin düşmeyeceğine yürekten inanıyorum” dedi.

Bugün caz birçok farklı anlama geliyor. Müziğinizle büyük Afro-Amerikan geleneği arasındaki bağlantı nedir?
“Evet, bunun farklı insanlar için pek çok farklı anlama geldiğine katılıyorum. Nihayetinde müziği seviyorum… ve sevdiğim müziği çalıyorum, sanırım dub, reggae ve garaj ve cumbia gibi diğer dans müziklerinin sesleriyle ve iyi bir doz elektronikle diğer birçok ilham kaynağıyla doğaçlamayı keşfetmeye çalışıyorum. bazı farklı dokular getirmek ”.

İngiliz müzik sahnesi çok taze ve ilginç. Sizce neden İngiliz cazının bu “yeni dalgasını” görüyoruz?
“Birleşik Krallık’ta caz çalan pek çok harika müzisyen var ve son yıllarda Kokoroko ve Ezra Collective gibi parlak grupların üzerine düşen büyük ışıktan başlayarak ilgi gerçekten büyük oldu. Ancak tüm bunlar aynı zamanda Soweto Kinch, Courtney Pine, Jazz Jamaica gibi müzisyenlerin ve daha nice yıllar önce yaptıkları harika çalışmalar sayesinde büyüyor… sürekli hareket ve evrim içindeydi ve şu anda da öyle ve daha önce gelenlerin, yani bariyerlerin üzerine inşa ediliyor. yeni gruplar ve sanatçılar yeni alanlara getirmek için parçalandı vs. Gittikçe daha fazla insanın müzikle ‘yankılanması’ güzel bir şey”.

Canlı çalmak kayıttan farklı bir deneyimdir. İkisi hakkında neyi seviyorsun?
“Kayıt yapmak güzel çünkü bu, belirli bir şey yaratmak için fikirlerinizi gerçekten iyileştirebileceğiniz ve üzerinde çalışabileceğiniz bir zaman. Bu, gözden geçirilip dinlenebildiği için kafamda tam olarak ne duyduğumu fark etmem için bana zaman armağanı veriyor. Canlı çalarken bir daha deneyimlenemez… canlı bir albüm kaydetmiyorsanız! Bu gerçekten şu anda olan bir şey, biliyor musun? Bulunduğunuz ülkeye bağlı olarak bazen dinleyiciler farklı olabilir… Bazen bazı izleyiciler sessiz kalır, diğer zamanlarda sizinle birlikte bağırır ve sizi daha ilk notadan itibaren yüksek sesle destekler. Seni duyduklarını ve seninle olduklarını söylüyorlar. Ne söylendiğini ve çalındığını duyan. Ve ben dinlemekten değil, tüm duyularla ve tüm duygularla ‘hissetmekten’ bahsediyorum. Her gece farklı ve yeni bir deneyim” dedi.

Yazılı 11 Kasım 2022 Cuma 16:30
blog kategorisinde. Bu gönderiye yapılan yorumları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.