Çalışma bakanı: Temmuzda enflasyon farkına karşı düzenleme hazırlıyoruz

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 3600 ek gösterge tahlilini bu ay sonunda tamamlayacaklarını söylemiş oldu. Bilgin, dedi.

Memurların mevcut durumdaki aylıklarıyla bir arada emekli aylıklarını ve ikramiyelerini belirleyen ‘ek gösterge’nin artırılması talepleri uzun müddettir lisana getiriliyor.

24 Haziran 2018’deki seçim öncesinde AKP yetkililerince ‘müjdelenen’ 3600 ek gösterge konusunda kelamlar tutulmamıştı. İktidarsa mevzuyu gündemde tutmayı seviyor.

3600 ek gösterge hakkında evvelki kelamlar

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Kasım 2021’de 3600 ek gösterge çalışmalarında ‘sona geldiklerini’ belirterek “İnşallah ocakta Meclis’e getireceğiz” demişti.

Ocaktaysa Alım, “3600 ek gösterge 2022’nin birinci altı ayında tamamlanacak. Mayıs-haziranda intikal ettiririz” demişti.

Bakan Alım, 19 Nisan’da ise “3600 ek göstergede yasal düzenleme bu yıl Meclis’e gelir. Bu yılın sonunda Meclis’ten çıkar diye düşünüyorum” demişti. Hususla ilgili bu hafta yapılması gereken toplantı ertelenmişti.

Alım, bugün Türkiye Besin ve Şeker Sanayi Emekçileri Sendikası’nın düzenlediği görüşmede şunları söylemiş oldu: “3600 ek gösterge tahlilini bu ay sonunda tamamlayacağız. EYT’liler var hepsi önümüzdeki evraklar hepsini adım adım çözeceğiz. Kimse merak etmesin kimseyi ezdirmeyeceğiz enflasyon karşında” dedi.

Bakan, Almanya’daki yüzde 7,4’lük enflasyonu 30 yaptı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ısrarcı olduğu faiz siyasetiyle yüzde 70’e ulaşan enflasyon oranları hakkında özeleştiri yapan Alım, iktidarda olduklarını unutup ‘ülkemiz hazırlıksız yakalandı’ dedi.

Öteki yandan Alım, resmi bilgilere göre Almanya’da yüzde 7,4 düzeyinde bulunan enflasyonun yüzde 30’a dayandığını öne sürdü.

Bilgin’in kelamları şu biçimde: “Enflasyon harikulâde önemli boyutlara ulaşmış durumda, yüzde 70’e dayandı. Dünyada da o denli Almanya’da yüzde 30’a dayandı. Bunun pek epeyce niçini var bir tanesi pandemi, güç üretiminde artış var ve bizim ülkemizin hazırlıksız yakalanması.”

‘Temmuz’daki düzenlemelerin hazırlığını yapıyoruz’

Alım, daha evvel kapıları kapattığı taban fiyata ikinci artırımla ilgili olaraksa şöyleki konuştu:

Diken