Buika: Her yeni albümde yeni bir ben oluyorum

CatWalk

New member
İhsan Dindar – Milliyet.com.tr – [email protected]

Pandemi süreci sizin için nasıldı? Ne yaptın?

Başıma gelen şeylerin en sıkıntı kısmına odaklanmıyorum. Ve yaşadığım her şeyin beni pekiştirdiğine inanıyorum. Bu garip durumdan âlâ ve makus sonuçlar çıkardım zira hayatta her şeyin iki yüzü var. Olumlu düşünmenin ne kadar kıymetli olduğunu bir defa daha hatırladım.

Melancolia müziğinize yapılan yorumlarda, müziğin sizinle özdeşleşen mirasına sadık kaldığınız istikametinde görüşler çoğunluktaydı. Bu görüşe katılıyor musunuz?

Melodisi, müziği, kelamları kaydederken içimi rahatlatan hislerle dolu fazlaca hoş bir iş birliğiydi. Bence ses, ruhun hissettiğini söyler.

“HER YENİ ALBÜMDE YENİ BİR BEN OLUYORUM”

Buika’nın müziğinde hüzün epey değerli bir öge olarak karşımıza çıkıyor. Ancak özel hayatında diğer hangi müzikler var?

Ben her yeni albümde yeni bir ben oluyorum. Her albüm bana bir sanatçı olarak yeni bir pencere açıyor… O niçinle reggae, ragga, Flamenko, R&B, Afrobeat, gospel hepsini bir dinleyici olarak da bir müzikçi olarak da epeyce seviyorum. Küçükken konutumda her vakit fazlaca fazla müzik vardı. Annem de bir müzik aşığıydı. Elektronik müzik de beni fazlaca etkiliyor.

Akdeniz ve Afrika’nın büyülü ezgilerini kendine has bir üslupla söylüyorsun. Bu iki coğrafyanın sizi en hayli hangi istikametleri etkiliyor? Ruhunun derinliklerinde hissediyor musun?

Kesinlikle! Köklerim beni daha kuvvetli ve güçlü yapıyor. Bence her şey farkında olmakla ve farklılıkların sakladığı hoşlukları keşfetmekle başlıyor. Büyüdüğüm etrafta Afrika köklerine sahip bir aile olarak bunu deneyimlemek için hayli fazla fırsat buldum. Ben bir sanatçı olarak farklılıkları ve çeşitliliği içselleştirerek kendi sesimi buldum.

YENİ JENERASYONU BAHADIR VE ÖZGÜR BULUYORUM

Günümüzün tanınan müziğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Geçmişte kıymetli pop müzik sanatkarlarıyla çalışmış biri olarak bugün müzik yapımına bakış açınızı merak ediyorum.

Farklı müzik biçimlerinin bir ortada sunulması ve füzyon çalışmalar beni fazlaca heyecanlandırıyor. Genç jenerasyonda da epey yetenekli isimler var. Müzikte yeni şeyler denenmesi beni cezbediyor. Yeni kuşağı gözü pek ve özgür buluyorum.

Sinemayla da yakından ilgilisiniz. Kıymetli bir direktör Pedro Almadovar’ın sinemasında rol aldınız. Son periyotta sinemayla ilginiz nedir? İleride bu biçimde projelerde sizi görmek mümkün mü?

Pedro Almadovar katiyen bir dahi. Onunla ortak bir projede yer almış olduğum için hayli şanslıyım. Kendimi müzik haricindeki alanlarda da bir sanatçı olarak söz etmeyi seviyorum. Hayat sürprizlerle dolu tahminen bir gün tekrar yeni bir proje ile beyazperde de olurum.

MÜZİK BENİM EN YAKINIM OLDU

Bir göçmen olarak günümüz dünyasında yaşanan kitlesel göçler ve bu insanların yaşadığı meseleler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Altı kardeşin olduğu kalabalık bir aileydik lakin aslında yalnız bir çocukluk geçirdim. Bölgedeki tek siyahi aile bizdik ve açıkçası dışlanıyorduk. Müzik bu biçimdelardan itibaren benim en yakınım oldu. Ben bir sanatçı olarak her insanın memnun ve özgür olduğu inançta hissettiği bir dünya diliyorum ve müziklerimi bunun için söylüyorum.

Spotify’a bakılırsa en epeyce dinlendiğiniz beş kent içinde İstanbul ve İzmir yer alıyor. Türkiye’de hayli seviliyorsunuz. pek epeyce arkadaşım da sizinle röportaj yapacağımızı duyar duymaz epey heyecanlandılar. Türkiye’de bu kadar ilgi görmeyi bekliyor muydunuz? Sizce bu ilginin sebebi ne olabilir?

Sanırım sahiciliği… Ben müziklerimde da sahnede de olduğum üzereyim, her şey şeffaf… yıllardır menajerlik şirketim Pasion Turca aracılığıyla Türkiye ile fazlaca özel bir bağ kurdum. Şimdiye kadar sahnede olduğum her an gorebildiğim kadarıyla izleyiciyi anlamaya ve izleyici ile bağlantı kurmaya çalıştım. Türk dinleyicisi fazlaca samimi ve duygusal. Sahnede benim hislerimi hayli uygun anlıyor.

Pandemi niçiniyle uzun vakittir konser hasreti çekiyorduk. Adım adım konserlerin sayısı tekrar artmaya başladı. Şiddetli PSM’de birinci sefer sahne alacaksın Neler hissediyorsun?

Çok heyecanlıyım. 3 yıl ortanın akabinde tekrar Türkiye’deki dinleyicilerimle buluşacağım. Türkiye’de müzik söylerken sahnede nitekim kendim olabiliyorum. Güçlü PSM’de birinci defa sahneye çıkacağım. Herkes üzere salgın benim de planlarımı değiştirmeme niye oldu. Geçen yılın Mart ayında bir turneye çıkacakken her şeyi iptal etmek durumunda kalmıştım. Artık yeniden konserlerde dinleyicimle buluşabilmek memnunluk verici.

SEZEN AKSU’YU ÇOK SEVİYORUM

Sezen Aksu’nun müziklerini sevdiğinizi biliyoruz. Günün birinde onun bir müziğini söylerken yahut düet yaparken görmek mümkün olur mu?

Sezen Aksu’yu hayli seviyorum. Hatta bir müziğine kendi stüdyomda bir düet bile yapmıştım. Umarım bir gün o şarkıyı birlikte de seslendirebiliriz. Müziğiniz fazlaca derin bir kültürün yansıması. Çok duygusal ve özel.

Melancolia’dan daha sonra gelecek yeni single’larınız yahut albümleriniz var mı?

Katiyen ve hayata geçirmek istediğim projeler yalnızca müzik ile sonlu değil. Şu anda yeni albüm üzerinde çalışıyorum lakin yeni müziklerin yanında yeni bir kitap yazmayı da planlıyorum. Pandemi niçiniyle bir süre başka kaldıktan daha sonra artık olabildiğince epey konserle dünyanın her yerinde hayranlarımla buluşmak istiyorum.