Belgesel izledi, etraf aktivisti oldu

CatWalk

New member
Annesi Türk Babası İngiliz olan Elif Sarah Hearn, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nde 11. sınıf öğrencisi. Hearn belgeselden daha sonra değişen ömrünü şöyleki anlattı; “Belgeselin sonunda gençlerle ilgili bir kısım vardı. Nasıl değişime öncülük edilebilir, nasıl bir değişim yaratılabilir üzere sorulara cevap veriyordu. Çok heyecanlanmıştım. O an etraf ve iklim problemiyle ilgili bir şeyler yapabileceğimi düşündüm.”

“HEMEN KOLLARI SIVADIM”
Düşünür düşünmez işe koyulan Elif Sarah 1991 yılında Jane Goodall tarafınca kurulan Roots &Shoots tertibinin web sitesine girdi ve bir e-posta gönderdi. Hearn; “aslına bakarsan etraf ve biyolojiye hayli fazla ilgim vardı. Belgeseli izleyince araştırma yaptım ve gençlere yönelik bir tertibin olduğunu fark ettim. Küresel bir tertip bulunmasına karşın Türkiye’de bir ayağı yoktu ve ben sıradan üzülmüşüm. Çabucak Avusturya’daki genel merkeziyle bağlantıya geçtim. Bir iki hafta üzere bir müddetde dönüş yaptılar. Benim mailimden daha sonra Türkiye’de bu projeyi başlatmak istediklerini belirttiler. O günden itibaren 6-7 aylık süreç boyunca bu dünyaca ünlü derneğin Türkiye’ye getirilmesi için elimden gelen her şeyi yaptım. 6 aylık müddetin sonunda en büyük tertiplerden biri Roots&Shoots Türkiye’ye temsilcilik açtı. Benim de aktivistlik sürecim başladı.
Benim babam İngiliz. İngiltere etraf şuuru konusunda epeyce hassas ve oturmuş projeleri var. örneğin sıradan üzere görünse de çöpler ayrıştırılır, çocuklara küçük yaşta etrafla ilgili eğitimler verilir, hayvanlarla tabiatla iç içe bir hayattan uzak değiller. Direkt kuş müşahedeleri farklı canlı tiplerini tanıma üzere çalışmalar var. Ben de aktivist olmaya karar verdiğimde bu eğitimleri de ben Türkiye’ye getirmek istiyordum. Teklifimin kabul edilmesinde bu kanılarım tesirli oldu.

TABLOYU GÖRÜNCE ‘EYVAH!’ DEDİM
İklim Değişikliği Krizi ile ilgili karşıma çıkan tehlikeleri görür görmez ‘eyvah! bizim geleceğimiz elimizden alınıyor’ dedim. Kuzey Yarımküre’de plastik atıklardan çöplerden oluşan Türkiye’nin yüzölçümünün iki katı büyüklüğünde bir ada var. Şayet bu biçimde giderse 2050 yılına kadar kaynaklarımız tükenip yok olacak. Bir şeyleri değiştirmezsek şayet karar vericiler belli siyasetleri devreye sokmazsa ileriki jenerasyonlar olarak epey berbat etkilenecek dedim ve bizim bir şey yapmamız gerekiyor. Zira şayet ses çıkarmazsak değişimi yaratamayız dedim. Bir kişinin hayatına bile dokunabilsem bu hususta kendimi keyifli edebileceğim.
Benim için etraf aktivisti olmak demek bir değişimin modülü olmaya çalışmak demek. Evvel ailemizden, etrafımızdan başlamamız gerekiyor. örneğin yaşadığım ilçenin belediyesi her apartmana artık geri dönüşüm kutuları koydu. Bu benim kentim, ilçemde olan bir şey. Her yerde olan bir şey değil lakin bunun üzere küçük şeyler bile etrafa en azından biraz da olsa kendilerinden başlayarak katkı sağlayabileceğini düşünüyorum.”

“PARİS MUTABAKATINDA HİSSEMİZ VAR”
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde okunan bir mektubumuz var. En genç milletvekili, CHP Bartın milletvekili Aysu Bankoğlu tarafınca kürsüde lisana getirildi. Onu biz yazdık gençler olarak ve o mektuptan daha sonra Paris İklim Muahedesi onaylandı. Uygun ki de onaylandı. Biz antlaşmanın imzalanmasında hissemiz olduğunu düşünüyoruz. Bu da hoş kısım zira gençler olarak karar vericilerimize sesimizi duyurduk. Bunu başardık ve ileride daha fazlaca sesimizi duyurabiliriz. Antlaşmanın unsurlarının uygulamaya konmasını istiyoruz.

“GELECEK KUŞAKLARI BİZ YÖNETECEĞİZ”
Bence sorun üzere tahlil de birbirine bağlı. Bilhassa refah düzeyi düşük toplumların etrafa daha epeyce ziyan verdiği görülüyor. Zira beşerler kendi hayat problemleriyle ilgilenmekten göstermesi gereken çabası göstermiyor. Konutuna hakikat düzgün ekmek götüremeyen bir beşere iklim krizi dememiz mantıksız olur. Bu yüzden insanların refah düzeylerini arttırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu da nasıl olabilir? Lakin eğitimle.
Hayalim ileride hem biyoloji tıpkı vakitte etraf konusunda uzmanlaşıp meselelerde kelam sahibi olmak.Çünkü sonuçta bu dünya bize kalacak. Gelecek kuşakları biz yöneteceğiz ve bize göre şekillendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

ESKİ ALIŞKANLIKLARINI GERİDE BIRAKAN ELİF SARAH HEARN
-Plastik şişe kullanmak yerine matarasıyla geziyor
-Hayvansal besinlerden uzak duruyor
-Çöplerini ayrıştırıp geri dönüşüme kıymet veriyor
-Üretiminde litrelerce su kullanıldığı için sıfır kıyafet yerine ikinci el tercih ediyor
-Çamaşır ve bulaşıkları elde yıkamaya ihtimam gösteriyor

JANE GOODALL KİMDİR?
1934 doğumlu İngiliz primatolog ve antropolog Jane Goodall sekreterlik yaptığı 60’lı senelerda ünlü antropolog Louis Leakey’in asistanı olarak şempanzeler üzerinde çalışma için Tanzanya’ya gitti. Bilim etrafları, üniversite eğitimi almamış genç bir bayanın değerli bir saha araştırmasında yer almasından hayli rahatsız olmuştu. Fakat Goodall, kendini akademik olarak geliştirmeyi ve Cambridge Üniversitesinden doktorasını almayı başardı. Şempanzelere numara yerine isim veren Goodall, bu canlılarla sandığımızdan daha fazlaca ortak tarafımız olduğunu ortaya çıkardı. Onların zekaları, hisleri, karakterleri ve toplumsal ilgileri üzerine çalıştı. Vakit ortasında yaptığı keşiflerle şempanzelere dair bilinenleri değiştirerek primatolojinin öncülerinden oldu.