Başkent’e 70 yeni okul

CatWalk

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara milletvekilleri, ilçe kaymakamları, Bakanlık bürokratları, vilayet ve ilçe yöneticilerinin iştirakiyle vilayet eğitim kıymetlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Nüfus yoğunluğu açısından Türkiye’de en çok öğrenci, öğretmen ve eğitim çalışanının bulunduğu vilayetler içinde yer alan başkentteki durum, bu görüşmede ele alındı.

Özer, görüşmeden daha sonra yaptığı açıklamada Ankara’da devam eden 2 milyar liralık eğitim yatırımlarına 1,5 milyar liralık ek kaynak aktarıldığını belirterek “Bu kaynaklarla başkentte 70 yeni okul, 2 özel eğitim yerleşkesi, 2 bilim ve sanat merkezi, 1 rehberlik ve araştırma merkezi daha yapılacak. Ayrıyeten merkez ve ilçelerdeki tüm okulların tamirat işleri tamamlanacak” dedi.

Ankara Vilayet Eğitim Kıymetlendirme Toplantısı’nda kentin eğitim yatırımı bütçesi, okulların muhtaçlıkları ve sunulan eğitim hizmetlerinin vilayet sathında yaygınlaştırılmasına dair kapsamlı bir kıymetlendirme yapıldığını kaydeden Bakan Özer, tüm yetkililerle birlikte alınan kararların süratle uygulamaya geçirileceğini belirtti.

1.5 MİLYAR LİRALIK EK YATIRIM
Ankara’nın eğitimdeki performansı ile tüm vilayetlere liderlik edebilmesi için gayret sarf ettiklerini lisana getiren Bakan Özer, Ankara’da 2021 yılı için üretimi devam eden 2 milyar liralık eğitim yatırımına, son 2 ay ortasında yaklaşık 1.5 milyar liralık daha ek kaynak aktarılmasına karar verdiklerini belirterek şunları söylemiş oldu: “Ankara’mızda 70 yeni okulu hizmete alacağız inşallah. Bu 70 okulun 35’i anaokulu olacak. Biliyorsunuz, Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak öncelikli alanlarımızdan birini okul öncesi eğitime erişimi artırmak olarak belirlemiş ve bu manada İstanbul’da önemli yatırımlar yapmaya başlamıştık. Ankara’da da mütevazı bir başlangıç yapıyoruz. Ek bütçemizle 21 ilkokul, 14 de ortaokul yapacağız. hem de bu 70 okulumuza ek olarak 2 de özel eğitim yerleşkesini Ankara’mıza kazandıracağız. O özel eğitim yerleşkeleri özel eğitim anaokulu, özel eğitim uygulama okulu ile 1, 2 ve 3. kademe ve özel eğitim meslek okulunu içerecek” diye konuştu.

ANKARA’DAKİ BİLSEM SAYISI 10’A ÇIKACAK
Bakan Özer, bu yerleşkelerde, velilerin çocuklarını beklerken halk eğitim merkezlerinin düzenlediği kurslardan da yararlanabileceğini söylemiş oldu.

Ankara’da özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı 8 bilim ve sanat merkezi bulunduğunu belirten Bakan Özer, biri Pursaklar oburu de Gölbaşı’nda olmak üzere 2 yeni merkez daha yapılarak Ankara’daki BİLSEM sayısının 10’a çıkarılacağını söz etti.

Yalnızca eğitim çağı nüfusu değil, bununla birlikte tüm yetişkinler için de teşhis ve teşhis hizmetlerinin sunulduğu ve Ankara’da sayısı 15 olan rehberlik ve araştırma merkezlerine de bir yenisinin daha ekleneceğini duyuran Özer, ayrılan ek kaynakla merkez ve ilçelerdeki tüm okulların küçük tamirat işlerinin 15-19 Kasım tarihlerinde yapılacak orta tatilde süratli bir biçimde tamamlanacağını söylemiş oldu.