Baraj kaldırıldı mı? TYT AYT baraj puanı kalktı mı?

Sipsak07

New member
Tyt AYT baraj puanı kalktı mı sorusunun karşılığı merak edilen son dakika eğitim haberleri içinde yer alıyor. YKS TYT oturumu 18 Haziran 2022’de, YKS AYT ve YDT oturumları 19 Haziran 2022’de yapılacak. Son dakika eğitim haberlerini araştıranlar Üniversiye geçiş imtihanı TYT AYT barajı kaldırıldı mı, baraj kaç puandı? sorularına karşılık aradı.

TYT AYT BARAJ PUANI KALKTI MI?

Yükseköğretim Konseyi, 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığını duyurdu. Ortaöğretim muvaffakiyet puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak.

ÜNİVERSİTEYE GEÇİŞ İMTİHANI BARAJI KALDIRILDI MI?

Yükseköğretim Heyeti (YÖK), 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığını deklare etti.

YÖK’ten yapılan açıklamada, “Alınan yeni kararlara göre SAY, KELAM, EA ve LİSAN puan çeşitlerinde imtihan puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan tipinde 150 puan almış olma kuralı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan çeşidi için 150, SAY, KELAM, EA ve LİSAN puan cinsleri için 180 olan imtihan puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır” denildi.

“Bu yıldan itibaren ilgili puan cinslerinde imtihan puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim muvaffakiyet puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır” denilen açıklamada, şu tabirler kullanıldı: “Adaylar, evvelki senelerda olduğu üzere imtihan puanına orta öğretim muvaffakiyet puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne nazaran yerleşme imkanı elde edecektir.”

HANGİ ADAYLARIN TYT VE AYT İMTİHAN PUANI HESAPLANACAK?

“TYT imtihan puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi yahut Türkçe Testinden 0,5 yahut daha fazla ham puan almış olma koşulu uygulanmaya devam edecektir” denilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“TYT puanı olmayan yahut TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, KELAM, EA ve LİSAN puanları hesaplanmayacaktır. SAY, KELAM ve EA puan cinsindeki imtihan puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan çeşidine ait AYT’deki iki testin en az birinden 0,5 yahut daha fazla ham puan almış olma koşulu ile LİSAN puan tipindeki imtihan puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Lisan Testinden 0,5 yahut daha fazla ham puan almış olma kuralı uygulanmaya devam edecektir.”

Açıklamada, şunlar söz edildi: “Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanmış olması gerekmekte olup taban puan koşulu aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili yükseköğretim kurumu karar verecek ve bunu basın-yayın organlarıyla adaylara duyuracaktır.”

KİMİ PROGRAMLARDAKİ MUVAFFAKİYET SIRASI ŞARTI DEVAM EDECEK

Açıklamaya nazaran, tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük muvaffakiyet sırası şartı uygulanmaya devam edilecek.

2021-TYT 200 VE ÜZERİ PUAN UYGULAMASI

Ayrıyeten, 2021-TYT’de alınan 200 ve üzeri puanlar 2022-YKS’de dönüştürülerek kullanılabilecek. Öteki yandan 2022 YKS’den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanlar bir daha sonraki yıl kullanılamayacak.

İMTİHAN MÜHLETİ UZATILDI

Temel Yeterlilik Testinin 135 dakika olan imtihan mühleti, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacak.

Haberler.com – Gündem

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı, Baraj, AYT, TYT, Gündem, Eğitim, Aktüel, Haberler