Bakan Pakdemirli: Türkiye’de bu dönem ‘zarar ettim’ diyen çiftçimiz yok

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Bakan Pakdemirli, Müsilaj Problemini Araştırma Komitesi’nde milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Pakdemirli, balık çiftlikleriyle ilgili bir soruya, “Balık çiftliklerinin olağan olarak bir atığı var lakin bu organik atık. Tabiata olan ziyanı inanın insanın ziyanından epey daha az, turizm tesislerinden epey daha azdır.” cevabını verdi.

Bakan Pakdemirli, Ergene Irmağı’ndaki kirlilikle çaba konusunda planlama çalışmasına başladıklarını deklare etti.

Tarımda peptisitin kullanmasına ait soruya Pakdemirli, “Rusya ile ilgili bugün arkadaşlarımın toplantısı vardı. Narenciye ile ilgili sorun olup olmadığını sorduk, bir resmi karşılık vermediler lakin geri dönen bir eser yok. 2009’dan beri de 213 tane maddeyi yasakladık. Hala da yasaklayarak gidiyoruz.” diye konuştu.

Çiftçilere, “Siz takım biçmeye devam edin hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde hem daha öncesinde sizin emeğinizi yere düşürmedik, düşürmeyeceğiz.” dediklerini aktaran Pakdemirli, “Türkiye’de bu dönem prestijiyle ‘ben ziyan ettim’ diyen çiftçimiz yok, olmaması gerekir. Gübre dayanaklarını artırdık, kâfi mi? Değil. Elimde olsa fazlaca daha fazlasını veririm. Çiftçimize moral ve motivasyon vermek en değerlisi.” değerlendirmesini yaptı.

Pakdemirli, dünyadaki fiyat artışlarına dikkati çekerek, üretici dostu siyasetlerle hareket ettiklerini kaydetti.

Kılıçdaroğlu’na yanıt verdi
CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun küme toplantısındaki kelamlarına karşılık veren Pakdemirli, şunları söylemiş oldu:

“O güne verdiğimiz fiyat dünya piyasalarının üzerinde bir fiyattı. Kasım ayında benim haziran ayında deklare ettiğım fiyatı karşılaştırmanız gerekir. Dünya bir pandemi sarmalının içerisinde, burada değerli olan regülasyonu hakikat yapmak. Toprak Mahsulleri Ofisimiz de yanlışsız bir regülasyon siyaseti ile çiftçisini hiç üzmedi, bundan daha sonra da üzmeyecek merak etmeyin. Maliyetlerin arttığının epey farkındayız, bununla yatıyoruz, bununla kalkıyoruz. Elimizde olan şeyler var, elimizde olmayan şeyler var. Dünyadaki bu emtia fiyatlarının artışı… Çeşitli dayanakları deklare ettik, açıklıyoruz ve açıklamaya da devam edeceğiz.”

Bakan Pakdemirli, gübrenin karaborsada olduğu tezi üzerine, “Bunların kontrollerine de devam ediyoruz. Ticaret Bakanlığı olsun biz olalım kontrollere devam ediyoruz. Gelen şikayetlerin hepsini de kıymetlendiriyoruz…” dedi.

Çiftçilerin finansmanla ilgili sıkıntılarını hem Tarım Kredi Kooperatifleri tıpkı vakitte Ziraat Bankası ile konuştuklarını vurgulayan Pakdemirli, “Bu alanda biraz daha bu biçimde bir devirde çiftçimizi nefeslendirmelerini, gereksinimlerinde işletme kredileri kullandırmaları konusunda da bankalarla da konuşuyoruz.” Tabirlerini kullandı.