Bakan Özer: Öğretmenlerin yüzde 91’i antikorlu

CatWalk

New member
Haydarpaşa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Valiliği Proje Uyum Ünitesi tarafınca zelzeleye karşı yenilendi. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer okulun bir daha hizmete açılması ötürüsıyla düzenlenen merasime katıldı. Bakan Özer, öğretmenlerle gurur duyduklarını lisana getirerek öğretmenlerde bir doz aşı oranının yüzde 93, iki doz aşı oranının ise yüzde 86, aşı olmayıp antikor üreten öğretmen oranının yüzde 5 olduğunu aktardı. Özer, okulların sağlıklı bir biçimde kurallara riayet ederek yüz yüze eğitime devam ettiğini belirtti.

“TÜRKİYE’NİN OLAĞANLAŞMASI İÇİN EĞİTİM SİSTEMİNİN OLAĞANLAŞMASI LAZIM”
Bakan Özer, “6 haftayı geride bıraktık ve okul bazlı vilayet bazlı bir sistem geliştirmedik. Sınıf bazlı olay bazlı sistem geliştirerek rastgele bir sınıfta hadise olduğu vakit başlangıçta 14 gün ondan sonrasında Sıhhat Bakanlığı’mızın önerileri doğrultusunda 10 günlük yüz yüze eğitime orta verdik. Pahalı konuklar Türkiye’nin eğitim sistemi devasa bir eğitim sistemidir. 18 milyon öğrencisi 1.2 milyon öğretmeni ile tüm Türkiye’nin tamamını etkileyen bir sisteme sahiptir. Ulusal Eğitim Bakanlığı kapasitesi Türkiye’nin örneklemi değil evrenidir. Pandemi sürecinde Türkiye’nin olağanlaşması için eğitim sisteminin olağanlaşması lazım. Başlangıçtaki kararlılığımızın arkasındayız” dedi.

“ALMANYA’DAN BİLE YÜKSEKTİR”
Özer, “57 bin 108’i devlet okulu olmak üzere sistemimizde 71 bin 320 tane okulumuz var. Bugün itibariyle tüm sınıfları kapalı olan hiç bir okulumuz bulunmamaktadır. Okullarına açık olmasındaki en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılı olmasıdır. Bugün itibariyle birinci doz aşısını olan öğretmen oranımız yüzde 93, ikinci doz aşısını olan öğretmen oranımız yüzde 86, aşı olmayıp bağışıklık kazanmış antikor üretmiş öğretmen sayımız da yüzde 5 olarak kayıtlara geçti. En az iki doz aşı olmuş ve antikor oluşturmuş öğretmen sayımız yüzde 91dir. Bu oran Türkiye’nin ortalamasından devasa yükseklikte olduğu üzere Almanya üzere geçen bir buçuk yılda okullarını açık bırakan ülkelerin aşılanma oranından bile yüksektir” diye konuştu. Özer, “Türkiye 15 yaş kümesinde öğrenci sayısı en çok artan ülke bulunmasına karşın Türkçe, matematik ve fen okur yazarlığında puanını en çok artıran birinci ülke oldu. Türkiye 4. ve 8. sınıf matematik ve fen okur müellifliği araştırmasında 1999 yılından itibaren en yüksek puana eriştiği üzere birinci kez 500 ortalamanın üzerine bir puana ulaştı” halinde konuştu.

“BİN 100’E YAKIN OKUL KALDI”
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise, “İstanbul’da 1999 ve öncesinde okullarımız var. Bu okullarımız eski yapı teknolojileri ve yönetmelik kurallarına göre dizayn edildiği için biz bunları riskli gördüğümüz için bu bin 322 okulumuzun hepsinin tek tek sarsıntı dayanıklılığına baktık. Rapora bakılırsa binaları yıktık yine yaptık. Bu okullardan bin 100’e yakın okul kaldı. Geriye kalan okulları tıpkı Haydarpaşa Mesleksel Anadolu Teknik Lisesi üzere yenileyeceğiz” dedi.

Haydarpaşa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi bir daha hizmete açan Bakan Özer öğrenciler ile hatıra fotoğrafı çekildi. Programa, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci de katıldı.