Bakan Alım: Emekli ikramiyesinde artış yapılması gündemimizde yok-hiperenflasyon tehlikesi yaratır

YodaUsta

Global Mod
Global Mod
Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinde artış yapılmasının gündemlerinde olmadığı söylemiş oldu. İkramiyelerin 28-29 Nisan’da ödeneceğini deklare etti.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, NTV’de Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.

Emekli ikramiyelerine ve artırım beklentilerine ilişkin konuşan Bilgin, “Bayram ikramiyesinde artış yapılması gündemimizde yok. Bayramdan evvel 28-29 Nisan’da ödemeler 1100 lira olarak ödenecek” dedi. Alım, şunları söylemiş oldu: “Bayram ikramiyelerine yönelik artış gündemimizde yok. 28-29 Nisan’da ödemeler yapılacak. İki bayramda maliyet 25 milyar lira düzeyinde. Emeklilere 1100 lira ödenecek. Ödeme fiyatı her vakit kıymetlendirilebilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirebileceği şeyler olabilir. Şu andaki gündemde artış yok. Enflasyona ayarlı bir şey yok. Eşel artış enflasyon sarmalına düşürecek olaylara niye olur. Tüm dünyanın gündeminde enflasyonu yok etme hedefi varken, hiper enflasyon tehlikesini çağrıştıracak telaffuzları hakikat bulmuyorum.”

Mart bütçe bilgilerine göre KKM için cari transfer olarak aktarılan kaynak 11,7 milyar TL civarında ki bu meblağ da birinci bayram ikramiyesinin neredeyse eşit düzeyi manasına geliyor. Kelam konusu 1100TL’nin enflasyona göre düzeltmesi yapılmadığından birinci verildiği tarihten bu yana alım gücünün üçte bir sevyesine indiğini eklemek gerekli.

TABAN FİYATA ARTIRIM BEKLENTİSİ: POPÜLİST TALEPLERE KAYMAMAMIZ LAZIM

Taban fiyatta beklenen ek zamma ait de konuşan Alım, “Minimum fiyatta enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz” diye konuştu.

‘3600 EK GÖSTERGE YIL SONUNDA MECLİS’TEN ÇIKAR’

3600 ek göstergeye ait yasal düzenlemenin bu yıl Meclis’e geleceğini kaydeden Alım, “Bu yılın sonunda Meclis’ten çıkar diye düşünüyorum. Mevcut maaşa epey yansımıyor ancak emeklilikte epeyce faydalı” tabirlerini kullandı.

Alım, şunları söylemiş oldu: “Biz Mayıs’ta 3600 ek gösterge için son çalışmamızı bitiririz, Cumhurbaşkanımıza takdim ederiz, görüşülür, konuşulur, daha sonraki basamak Meclis’tir. Bu yıl ortasında tamamlarız, Meclis’in çalışma nizamına bakılırsa hangi vakit uygulamaya sokarsak bu yılın sonunda Meclis’ten çıkar diyebiliyorum. 4 hizmet kolu temel fakat kimi statü kümelerinin da toplumsal adaleti güçlendirmek için kimi kümeleri da bu kapsam içine alacağız. 4 kümenin temel olan onlar, onların yanında kimi statüler var. Kamuda çalışan avukatlar örneğin, göstergeleri 3000. Gibisi kümeler var. Statüleri prestijiyle 3000. Öğretmenlere 3600 vereceğiz. Vilayet ulusal eğitim müdürü 3600. Olmaz bunu değiştirmemiz lazım. Vilayet müftüsünü değiştirmemiz lazım. Dini gorevlilere 3600 veriyorsak müftüyle farklılaştırmak lazım. Adalet hissini müdafaamız lazım.”

‘EYT GÜNDEMİMİZDE YOK’

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) ile ilgili bir çalışmalara ait soruyu da yanıtlatan Alım, “Bu tartışmaları kimi vakit Meclis’te de yapıyoruz. Siyasetçilerin bu açıklamaları yapması doğal bir şey. Şu anda gündemimizde bu yok” dedi.