Avishai Cohen: Türkiye’de sadık bir dinleyici kitlem olduğunu biliyorum

CatWalk

New member
İhsan Dindar – Milliyet.com.tr / [email protected]

Müzik hususlarına girmedilk evvel daha genel ve insani bir şeyi sorarak başlamak istiyorum, nasılsınız? Bu pandemi sürecini nasıl geçirdiniz?

Düzgünüm, teşekkür ederim. Pandemi sürecini çoğumuz üzere meskende ailemle geçiriyorum. Ailemle biraz fazla vakit geçirdim lakin dostlarım, canlı şovlaımı, hayranlarımı, sahneyi, turnelerimi de özledim. Birkaç ay evvel bir daha şenliklerde çalmaya başladığımız için epey memnunum. Yavaş yavaş gerçek hayata dönüyoruz.

Bu süreçte Two Roses ismini taşıyan yeni albümünüzü dinleyicilerle buluşturdunuz. Albümde kıymetli isimlerle de çalıştınız. Bu süreçteki motivasyonunuz ve ilhamınız ne oldu? Ek olarak bu albüm nasıl bir ruh halinin yansıması olarak karşımıza çıkıyor?

Two Roses, geçmişte ve şu an nerede olduğumun bir yansıması. Bu projeyi birkaç yıldır biroldukça orkestra üyesiyle canlı olarak gerçekleştiriyorduk. Müziği belgelemenin, yeni besteler ve yeni aranjmanlar ortaya çıkarmanın vakti gelmişti. Two Roses iki doğal ve emsal ögenin bir ortaya gelmesi için bir metafordur. Müziğin kelamları paylaştığı üzere, birbirine eşit lakin farklı bir kırmızı gül ve bir beyaz var. Two Roses, bütün bir ses ve öykü dünyası yaratan ve üreten bir işbirliğidir.

Bu işe başladığımda bunu yapmak için vakti gelmiş üzereydi. Zira yıllardır daha fazla dizeler yazıyor ve düzenliyorum. ötürüsıyla daima bir proje haline getirmenin de hayalini kurdum. Klasik eğitimim, on yaşımdan beri klasik piyano eğitimi almak haricinde, yüklü olarak birfazlaca büyük besteciyi dinlemek oldu. Gençlik senelerımda Bach, Mendelsohn ve hatta Bela Bartok eğitimi almam klasik müziğe olan iştahımı daha da tetikledi. Klasik müzisyenlerle çalışmaya başlamak daha zordu zira farklı çalışıyorlar.

Uzun yıllardır mevcut müziğimden kimilerini ve yeni bestelerimi tam bir orkestra için yazmayı düşünüyordum. bir süre daha epeyce bir fantezi üzere geldi. Bir noktada da gerçek vakit üzere geldi. Bu yüzden birtakım güzel orkestratörler ile irtibata geçmeye ve seyahate başlamaya karar verdim. Kendileri başlı başına büyük müzisyenler olan Robert Sadin, ABD Jonathan Defan ve Per Ekdahl üzere isimlerle her gün yakın işbirliği ortasında çalıştım.

Bu albümü Elçin Şirinov ve Mark Guiliana ile kaydetmeye karar verdim, ikisi de enstrümanlarının usta müzisyenleri ve etkileşimleri baştan sona eksiksiz, orada müzik ve genel olarak müziğim hakkında bilgi epeyce kıymetliydi. Zira bu benim için epeyce özel bir şey. Bana ve müziğime katkılarından fazlaca mutluyum. Bence her ikisinden de kayıtlara dair misal şeyler duyabileceğinizi söylemek gerçek olur.

Albümde Türk, Ortadoğu ve Akdeniz tesirleri hissediliyor. Tıpkı evvelki albümleriniz üzere. Türkiye’de müziği takip ediyor musunuz?

Müziğimde elbet cazın kuvvetli bir ögesi var ancak küçük yaşlardan beri kendimi müziğimde de duyabileceğiniz epeyce farklı seslere ve tesirlere açtım; Afro-Karayip ritimleri, Sefarad sesleri, Arap İsrail halk müzikleri bunlardan birkaçı… Müziği elimden geldiğince takip ederim, bilhassa ülke ortasında seyahat ederken lokal sanatkarları ve genel olarak kültürü keşfetmeye çalışırım.

“ORKESTRA İLE ÇALMAK BİR MEYDAN OKUMA”

Senfoni orkestraları ile olan projeleriniz de ses getiriyor.. Kıymetli orkestralarla müzik yapmak size nasıl hissettiriyor?

Orkestra ile çalmak bir meydan okuma. son beş yılda orkestralarla biroldukça şov yaptım bu yüzden biraz alıştım. Fakat şunu söylemeliyim ki başlangıçta kendimi uyarlamam gerekiyordu. Caz üçlüsü oluşumunda biz varız evvelce daha epeyce doğaçlama yapardım. Bu büyük orkestra ile notaları okumayı aklınızda tutmanız gerekir. Zira bir orkestra bu biçimde çalışır ve bu yüzden notaları okumakla ortadaki küçük soloları ve doğaçlamaları dahil etmek içinde bir istikrar bulmaktır. Elbet bu kadar büyük orkestralarda müziğinizi anlayan bir şefiniz olmalı. Benim triom ile her an bu biçimde bir incelik ve anlayışla çalıştık

Uzun bir ortanın akabinde bir daha Türkiye’desiniz. Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile de bir konseriniz olacak. Neler hissediyorsunuz?

Türkiye’de yeninden bulunmak ve burada canlı bir konser vermek kusursuz bir his. Burada pek sadık bir dinleyici kitlem olduğunu biliyorum. Onları salonda görmeyi umuyorum.

Ankara’da vereceğiniz bu iki konserle ilgili ne üzere bilgileri bizimle paylaşabilirsiniz? Konserlerden biri, yakın vakitte açılan hayli özel bir salonda, ülkenin en eski orkestrası CSO ile gerçekleşecek…

Biri müzisyen arkadaşlarım Elçin Şirinov ve davulda Roni Kaspi ile üçlü bir şov olacak. Kesinlikle birtakım eski besteleri de seslendireceğiz lakin hem de biroldukça yeni beste de bu konserde yer alacak. Bu yaz aylarımız stüdyoda geçti. ilkbaharda bu besteleri yayınlayacağız. Lakin Ankara izleyicisi yeni besteleri şimdiden dinleyebilecek. Özel bir ön izleme üzere. Öteki şov Orkestra ile, biroldukça beste bu yılın başlarında çıkan son albümüm ‘Two Roses’dan olacak. Herkesi bekliyoruz.

Türkiye’de ilgiyle takip edilen bir müzisyen olarak yakın gelecekte ülkenin farklı kentlerinde de sizi dinleme fırsatı olacak mı?

Turne programımıza daha fazla yer eklemek için hayli çalışıyoruz. Lakin bilhassa pandemiden ötürü bir daha rezervasyon yapmak güçlü bir müddetç. Kesin olarak daha fazla konser gerçekleşecek. Bunlar onaylanır onaylanmaz internet sitemde de duyuracağım.

Son soru, yaşayan en büyük bas sanatkarlarından biri olarak kabul ediliyorsunuz. Bu size rastgele bir baskı yapıyor mu?

(Gülüyor) Hayır ben bu biçimde görmüyorum. Yalnızca yeni müzikler bestelemeye odaklanıyorum. Canlı performanslarımızı farklı yerlere götürmek için elimden geldiğince turneye çıkıyorum..