Ali Yetenekli Başarır: Alpay Özalan Sen Müdahale Etmeyi Bilseydin Hırvatistan’ı Elerdik

BooM

New member
AJANSSPOR-HABER

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Ali Yetenekli Başarır, Spor Yasası ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) açıklamalarda bulundu. Başarır, ayrıyeten TFF eski lideri Nihat Özdemir, Yıldırım Demirören ve AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan hakkında da konuştu.

“Katar’a Ulusal Grubu değil polislerimizi yolluyoruz”

Başarır, “Spor Kulüplerimiz, spor federasyonları kanun teklifini görüşüyoruz. Aslında bu mevzuyu konuşurken son 20 yılda Türk sporunun nereye geldiğine bir bakmak durumundayuz. Bakın Türkiye’de UEFA kupasını almış, Harika kupayı almış, Avrupa’da büyük muvaffakiyetler göstermiş gruplar varken bugün mart ve nisan ayında Avrupa’da ekibimiz yok. Geldiğiniz yıl dünya üçüncüsü olan bir ulusal grubumuz varken, bugün Katar’a Ulusal Ekibi değil polislerimizi yolluyoruz. bu biçimde bir muvaffakiyet gelebilir mi, evvel bunları konuşalım.

“Bir sürü tartışmalı ihaleler alan Nihat Özdemir TFF Lideri olmuş”

Kıymetli arkadaşlar; hususlar hoş, hususlar çok yerinde fakat bu sorunu çözecek mi? Başları değiştirmeden, zihniyeti değiştirmeden hiç bir şey değişmez. Bakın son 15 yılda TFF’nin başına gelenlere bakalım. Kamu bankalarına milyarlarca para takan Yıldırım Demirören, futbol federasyonu lideri olmuş. Bu kulüpler hür yönetimiyle mi vermiş bu oyu. Ben bu adamı oturduğum sitenin futbol ekibi başına getirmem. Türkiye’yi betonlaştıran, bir sürü tartışmalı ihaleler alan Nihat Özdemir TFF Lideri olmuş. niye? Bu adam yeşil alanları, çimleri düşünmüyor ki betonları düşünüyor. bu biçimde mi gelişecek?

“Bırakın futbolu, futbolcular yönetsin, niçin Yıldırım Demirören yönetiyor?”

Ya, Sancaktepe Belediye liderinin, eski belediye liderinin ne işi var futbol federasyonunda? Güreş Federasyonu liderini alıyorsunuz milletvekili yapıyorsunuz, hoş. daha sonra VakıfBank’a getiriyorsunuz. Zira sizde hiç bir fani açıkta kalmıyor. Bilgi, birikim, akıl yapabilir mi? Hayır. Bırakın futbolu, futbolcular yönetsin. Niçin Metin, Ali, Feyyaz yönetmiyor, niçin Lemi Çelik yönetmiyor, niçin Aykut Kocaman yönetmiyor, niçin Bülent Korkmaz yönetmiyor da niçin Yıldırım Demirören yönetiyor? Bu akıl, zihniyet devam ettiği sürece istediğiniz maddeyi getirin, olmaz. Bakın tabanınızdaki 19 Mayıs Stadı’nın önündeki alanda bir futbol alanını 4 kadro paylaşıyor. 2. ligde, 3. ligde biroldukça ekibin idman yapacak alanı yok, yok zira. Türkiye’de AVM’ler ve statlardan altyapıya tesislerden çok. Ülkeyi bu hale getirdiniz. Nasıl muvaffakiyet gelecek ben merak ediyorum.

“Yasayı değiştiriyoruz Nihat Özdemir’i lider yapıyoruz. Ya bu nasıl bir baş?”

İzlanda… 366 bin nüfusu var 36 bin lisanslı futbolcu var, yüzde 10… Türkiye’de binde beş zira altyapı tesisleri yok. İkinci ligde, üçüncü ligde biroldukca kadro halısahada idman yapıyor. Nasıl olacak bu iş? Maddeyi değiştiriyoruz Yıldırım Demirören’i Futbol Federasyonu lideri yapıyoruz, maddeyi değiştiriyoruz Nihat Özdemir’i lider yapıyoruz. Ya bu nasıl bir baş. Futbolu medya işverenlerine değil, müteahhitlere değil, siyasi fosillerinize değil… Lütfen; futbolu, basketbolu, voleybolu bilen ulusal atletlere bırakın. Türkiye’de altyapıyı, tesisleşmeyi yağmadığınız sürece hiç bir yere gelemeyiz. Yasa değişir. Türkiye’de maalesef epeyce acı bir şey var bakın.

“Falcao’ya ödenen para 400 milyon lira”

35 yaşındaki Falcao’ya verdiğimiz para ne kadar biliyor musunuz? 400 milyon lira. Menajeri başka, imza parası farklı. Ya bu beni epeyce üzüyor. Ben Türkiye’de 35 yaşında emeklilik yıllarını geçiren yabancı futbolcu istemiyorum. Ben Türkiye’de 70 yaşında bir teknik yönetici istemiyorum. Bakın ne hoş… Arda’lar, Abdülkerim’ler, Kerem’ler… Gencecik çocuklar bana umut veriyor arkadaşlar. Ancak bu çocukları yetiştireceksek tesisleşmek zorundayız.

“Niye futbol alanı yapılmıyor?

Toki her hafta arazi satıyor bakın. Ne yapıyorsunuz? AVM yapıyorsunuz, bina yapıyorsunuz, müteahhitlere satıyorsunuz. Niçin futbol alanı yapılmıyor, niye tesisleşmiyoruz biz? Ben ikinci ligde Maltepespor’da yöneticilik yaptım, Galatasaray kulübünün kongre üyesiyim. Futbolu biliyorum buradaki arkadaşlar kadar.

“Alpay sen nerede müdahale edileceğini bilseydin biz Hırvatistan’ı elemiştik”

Biliyorum. Laf atma Alpay Beyefendi (Alpay Özalan). Sen nerede, ne biçimde müdahale edileceğini bilmiyorsun. Nerede, ne biçimde müdahale edileceğini bilseydin bugün biz Hırvatistan’ı elemiştik. Silk evvel nereye müdahale edeceğini bil. Ben futbolu senden uygun bildiğimi düşünüyorum. Senden daha epeyce okuyorum ve araştırıyorum zira. Hangi kelamda palavra var, hangi kelamım yanlış. Laf atıyor, geç bunları diyor. Ya bu biçimde şey olur mu? Burada herkes bunu düşünüyor.

“Türkiye’yi AVM’ler kurtarmaz. Bu kafayı değiştirin, her şey gelişir”

Ben Türkiye’nin geldiği durumu söyleyeyim. Beşerler gazete aldığı vakit nereden başlardı okumaya, spor sayfasından. Bugün beşerler spor sayfasını okumuyor zira insanları spordan soğuttunuz. İnsanları, futboldan soğuttunuz. Bir muvaffakiyet yok. Ulusal Kadro’nun haline bakın, kulüplerin haline bakın. 3 büyüklerin kimileri Avrupa maçına 11 yabancıyla alana çıkıyor. Utanç verici bir görüntü bu.

Türkiye’yi; gençler, lisanslı sportmenler, altyapılar kurtarır. Türkiye’yi yeşil alanlar kurtarır, Türkiye’yi AVM’ler kurtarmaz. Bu kafayı değiştirin, her şey gelişir” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

İngiltere’de düzenlenen Euro 96 küme maçlarında Hırvatistan, A Ulusal Ekibimizi 1-0 mağlup etmişti. Hırvatistan’ın efsane forveti Goran Vlaovic bir konumda savunmamızın ardına sarkmış ve savunma oyuncumuz Alpay Özalan da oyuncuya yetişmiş lakin faul yapmayarak rakibinin gole gitmesine müsaade vermişti. Alpay Özalan bu hareketi daha sonrası ise Fair-Play mükafatını kazanmıştı.