Açık öğretim imtihanları uzaktan yapılacak

CatWalk

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla vilayetlere gönderilen yazıya bakılırsa, Bakanlık bünyesinde faaliyetlerini yürüten açık öğretim okullarının 2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci periyot imtihanlarının 4 Aralık saat 09.30’dan 10 Aralık saat 23.59’a kadar çevrim için ortamda yapılması sonucu alındı. Bu kapsamda imtihanlar, bu periyoda mahsus çevrim içi yapılacak.

2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci dönem imtihanları için daha önce ders seçimi yapmış olan öğrencilerin bu ders seçimlerine göre imtihana katılabilmesi, bir daha ders seçimi yapmak isteyenlerin 17-30 Kasım içinde ders seçimlerini yapabilmeleri sağlanacak.

İmtihanın birinci günü prestijiyle 18 yaşından gün almamış öğrenciler, mevcut ders seçme kriterleri doğrultusunda istemeleri halinde ders seçimi yapabilecek. 18 yaşından gün almış öğrenciler; istemeleri hâlinde dönem ve kredi sınırlaması olmaksızın haftalık ders çizelgelerinde belirtilen derslerden, var ise önce alt dönemin başarısız olunan ortak ve zarurî derslerini, daha sonra birbirini takip eden ortak ve zarurî derslerini program bütünlüğü içinde sırasıyla en çok 20 ders olacak şekilde seçebilecek.

Açık öğretim ortaokulu öğrencileri, 2021-2022 eğitim öğretim yılı birinci dönem imtihanları için tekrar ders atama işlemleri yapılmadan daha önce atanan derslerden çevrim içi imtihanlara katılabilecek.

Açık öğretim imam hatip lisesi ve mesleksel açık ö̈ğretim lisesinin yüz yüze eğitim ile verilen dersleri, ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılacak.

Öte yandan, açık öğretim okullarında mezuniyet kurallarını taşıyan ve imtihana katılması gerekmeyenlerden imtihan iştirak ücreti ödeyen öğrenciler ile açık öğretim okulları birinci kayıt ve kayıt yenileme dönemlerinde, imtihan iştirak ücreti hesabına sehven para yatıranlara, ücret iadeleri yapılacak.