3 bin anaokulu 40 bin anasınıfı

CatWalk

New member
Artık öğretmenliğin bir meslek mesleği olarak tanımlanacağını vurgulayan Özer, TBMM Genel Kurulu’nda, bakanlığının 2022 Mali Yılı Bütçesi’nin sunumunda şunları söylemiş oldu:

BÜTÇE 274 MİLYAR TL

Örgün ve yaygın eğitim-öğretim hizmetlerini yürütebilmek için eğitim bütçemiz, 274 milyar 384 milyon 474 bin TL olarak belirlenmiştir. Bu sayı 2022 yılı merkezi idare bütçesinin yüzde 15.7’sini oluşturmaktadır.

En az iki doz aşı olan ve antikor oluşturan öğretmenlerin oranının yüzde 94’lere ulaştı.

2022 sonuna kadar 3 yaş grubunda yüzde 14 olan okullaşma oranını yüzde 50’ye, 4 yaş kümesinde yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70’lere ve 5 yaş kümesinde yüzde 78 olan okullaşma oranını da yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu maksatlara ulaşmak için gerekli planlamaları yaptık. Bu hedefle 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni anasınıfı yapacağız.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılının 2’nci Devri’ne kadar, 5 bin yeni ana sınıfı açacağımızı söylemiştik. 2021 yılı çabucak hemen bitmeden 4 bin 3 yeni ana sınıfı açtık. Bu sınıflarda 79 bin çocuğumuz eğitim almaya başladı. bu biçimdece 5 yaş kümesindeki okullaşma oranı, 78’den 84’e çıktı.

77 yeni anaokulunu tamamlayıp, hizmete aldık. 61 anaokulunun da imali sürüyor, bunları da ikinci periyoda yetiştireceğiz. Geriye kalan 557 yeni anaokulunun üretimine da kısa müddette başlayacağız.

PAK GÜÇ, PAK OKUL

2022 yılında ‘Temiz Güç, Pak Okul’ projesi başlatacağız. Tüm okullarımızın tuvalet, kantin, yemekhane üzere yerlerini güzelleştireceğiz ve okullarımızda güneş gücü kullanması ile yağmur suyu geri dönüşümüne öncelik vereceğiz. Okullarımızda sıfır atık külçeşidini yaygınlaştıracağız. Su tasarrufuna özel değer vereceğiz.

mükemmeliyet merkezi

Mesleğin uygulanması sırasında oluşan bilgi ya da sistemin ürettiği deneyim ile öne çıkan okullarımızı, öğretmenlerimiz yerinde görsün diye kısa vadeli öğretmen hareketlilik programları başlatıyoruz. Mesleksel eğitimde ortaya koyduğumuz ve ismine Mükemmeliyet Merkezi dediğimiz deneyimin yerinde görülmesi için ilgili alan öğretmenlerimizi bu okullarda kısa periyodik bakılırsavlendirerek buradaki deneyimden yaralanmalarını sağlayacağız.”

ÖĞRETMEN BİLİŞİM AĞI’NI KURDUK

BAKAN Özer, öğretmenlerin uzaktan eğitimde, seçeneklerini zenginleştirmek için ‘Öğretmen Bilişim Ağı’nı (ÖBA) kurduklarını belirterek şunları söylemiş oldu: “bu vakitte, 679 bin 386 öğretmenimiz en az bir eğitim içeriğini tamamlayarak sertifika aldı. Kimi öğretmenlerimizin ise kendi istekleriyle birden epey eğitime katıldıklarını gözlemledik. bu biçimdece bir haftalık orta tatilde sertifikalı toplam eğitim sayısı, 886 bin 233’e yükseldi. Öğretmenlerimize uzaktan eğitimde, eğitim seçeneklerini zenginleştirmek için Öğretmen Bilişim Ağı’nı (ÖBA) kurduk. Bu platformu birinci sefer 21 Ocak-7 Şubat 2022 tarihleri içindeki 2 haftalık tatilde uygulayacağız. Bu tarihler içinde öğretmenlerimizin mesleksel gelişim eğitimlerini uzaktan eğitim olarak düzenleyeceğimizin muştusunu de buradan duyurmak isterim. “