2020-2021 eğitim öğretim periyodu sona eriyor

CatWalk

New member
Bakanlık tarafınca TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak 31 Ağustos’ta başlatılan uzaktan eğitim, COVID-19 önlemleri niçiniyle birtakım kimi uzaktan birtakım bazı yüz yüze yürütüldü. 2020-2021 eğitim öğretim periyodunda, 15 Şubat’tan itibaren kademeli yüz yüze eğitime geçiş yapıldı.

“Eğitimde yerinde karar uygulaması” kapsamında, 1 Mart’tan itibaren kimi yerde yüz yüze kimi yerde uzaktan eğitim biçiminde faaliyetlere devam edildi. COVID-19 ile çaba çerçevesinde alınan tam kapanma önlemleri kapsamında ise 29 Nisan-17 Mayıs’ta uzaktan eğitim uygulandı.

Okul öncesi, özel eğitim merkezleri ile 8. ve 12. sınıfların destekleme ve yetiştirme kurslarında, 17 Mayıs’tan itibaren yüz yüze eğitime geçildi, başka kademelerde ise 1 Haziran’a kadar uzaktan eğitime devam edildi. Tüm ilkokullar ve okul bünyesindeki ana sınıflarında haftada 2 gün, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarda ise haftanın 5 günü tam vakitli yüz yüze eğitim 1 Haziran prestijiyle başlatıldı.

COVID-19 ile çaba sürecinde hazirana ait kademeli olağanlaşma kapsamında, Türkiye genelinde ortaokul ve liselerde 8 Haziran’da yüz yüze eğitime geçildi.

MUVAFFAKİYET DOKÜMANI VE MEZUNİYET DİPLOMASI VERİLEBİLECEK
2020-2021 eğitim öğretim yılı sonu niçiniyle Bakanlık tarafınca tüm kademelerdeki öğrencilere yönelik karne ve muvaffakiyet dokümanları, 18 Haziran’dan itibaren e-Okul’dan erişime açıldı.

Talep eden öğrencilere basılı karne, muvaffakiyet dokümanları ve mezuniyet diploması yarından itibaren okul müdürlüklerince verilebilecek. Bakanlık, 21 Haziran’dan itibaren okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda öğrencilerin gereksinimlerine nazaran akademik, fizikî, toplumsal duygusal, kültürel ve sportif alanlarda etkinlikler düzenledi.

Bu süreçte uzaktan eğitimde lise öğrencilerinin daha fazla desteklenmesine muhtaçlık duyulduğu tespit edilen başta toplumsal, sportif ve kültürel etkinlikler olmak üzere tüm alanlarda eğitim öğretim faaliyetleri yapıldı. 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci devrinin son iki haftası ortasında yapılması gereken sorumluluk imtihanları, yarın tamamlanacak.

TELAFİDE BEN DE VARIM” PROGRAMI BAŞLIYOR
Sorumluluk imtihanlarının tamamlanmasının akabinde, 1,5 yılı kapsayan Ulusal Destekleme Programı’nın (UDEP) yaz tatili kısmı olan “Telafide Ben de Varım” programı uygulanacak. 21 Haziran-2 Temmuz’da müracaat yapılabilecek telafi eğitimi programı, 5 Temmuz-31 Ağustos’ta düzenlenecek.

Öğrenciler, bu süreçte Aile ve Toplumsal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Sıhhat ile İçişleri bakanlıkları ve belediyelere bağlı tesis ile merkezlerden yararlanabilecek.

Program kapsamında okul, ilçe ve vilayet genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, toplumsal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ve etkinliklerle ilgili detaylara “https://telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinden erişilebilecek.

Gönüllülük temeline göre öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini içeren program, “eğitim faaliyetleri fiziksel”, “sosyal duygusal”, “akademik gelişim” ve “özel eğitim alanı” olmak üzere dört ana temaya uygun planlanacak.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDEN YARARLANAMAYANLARA DA YAZ OKULU
Eylülde ilkokula başlayacak bulunmasına karşın okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş seviyesini artırmak ve ilkokula akranlarıyla eşit koşullarda başlamalarını sağlamak hedefiyle okul öncesinde yaz okulları açılacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılıyla sonlu olmak üzere, okul öncesi eğitim almamış çocukların evvela kaydedilmesi koşuluyla imkanları uygun okullarda, okul öncesi eğitim almış çocuklar da yaz okuluna kaydedilebilecek. Okul öncesi eğitimde, velilerin tam gün çocuk kulübü talepleri ise açılacak çocuk kulüpleriyle karşılanabilecek. Yaz okulu ve çocuk kulüpleri, karneler verildikten daha sonraki hafta başlamak üzere açılabilecek.

2. SINIFA GEÇEN ÖĞRENCİLER İÇİN OKUMA YAZMA TARAMASI BAŞLATILACAK
Program kapsamında, 1’den 2’ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak, bu taramaların neticelerina göre, gereksinimi tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek malzeme dayanağı sağlanacak. Ayrıyeten 3. ve 4. sınıf öğrencileri İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulamasıyla desteklenecek.

Destekleme programı için 1-8. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan çalışma kitapları ve 1-4. sınıf öğrencilerine tamamlayıcı çalışma yaprakları eylülde fiyatsız dağıtılacak. Liseler için de kritik kazanımlar taraması hazırlayan Bakanlık, 2021-2022 eğitim öğretim yılında okulların tam vakitli açılması ve eğitim öğretimin yüz yüze yapılmasını hedefliyor.